امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی یک دارو: سیپروفلوکساسین(اختصاصی میهن پت)
نام دارو: Ciprofloxacin

فرمهای رایج در ایران: قطره چشمی 0.3 درصد، قرص 250 و 500 میلی گرمی، انفوزیون 200 میلی گرم در 100 سی سی.

عملکرد:
نوعی آنتی بیوتیک باکتریسیدال است و سبب مهار DNA ژیراز باکتریایی می شود.

موارد مصرف: این دارو وسیع الطیف است و در برابر گرم منفی ها و بعضی گرم مثبت های هوازی و نیز تا حدودی بر روی مایکوپلاسما و کلامیدوفیلا موثر است. فعال در برابر بسیاری از پاتوژن های چشمی مانند استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها و زودموناس آیروژینوزا. استفاده زیاد از این دارو سبب بروز مقاومت دارویی در برابر استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها می گردد، نبابراین از این دارو فقط باید در موارد آسیب های شدید قرنیه استفاده شود. به طور مثال برای مقابله با زودوموناس هایی که نسبت به جنتامایسین مقاوم هستند می توان از این دارو استفاده کرد. به علاوه هنگامی که سایر آنتی بیوتیک های چشمی موثر نیستند از این دارو می توان استفاده نمود.
فرم قطره چشمی در خزندگان برای مدیریت زخم های موضعی نیز کاربرد دارد.

عوارض جانبی: ممکن است پس از مصرف موضعی باعث ایجاد سوزش و تحریک گردد. درانسان، کراتیت، فتوفوبیا، ترشحات قرنیه، داغی و خارش محل دیده شده است.

سگ و گربه: 1 قطره در چشم مبتلا هر 6 ساعت. loading dose این دارو: 1 قطره برای چشم مبتلا هر 15 دقیقه برای 4 دوز.

خرگوش:
1 قطره در چشم مبتلا هر 6 ساعت. loading dose این دارو: 1 قطره برای چشم مبتلا هر 15 دقیقه برای 4 دوز.

خوکچه هندی:
5 الی 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر 12 ساعت.

همستر:
10 الی 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر 12 ساعت.

سایر جوندگان: 7 الی 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت خوراکی هر 12 ساعت.

خزندگان: به طور موضعی مصرف شود و یک قطره روی چشم یا محل زخم استفاده گردد. سیستمیک: 5 الی 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت خوراکی، زیرجلدی، عضلانی هر 24 ساعت.

منابع: 1- ترجمه شخص بنده از کتاب BSAVA Small Animal Formulary چاپ ششم نوشته یان رمزی 2- قسمت فرم های رایج در ایران از کتاب دارونامه خدام گرفته شده.
[SIZE=4]اختصاصی میهن پت
[/SIZE]
پاسخ
مرسی آقای دکتر. چشم جسی من خیلی آبریزش داره. از قطره هم استفاده کردم اما تغییری نکرده. من همش میترسم زمستون سرما بخوره چون دور چشماش خیس میشه. به نظرتون مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟
نژادش هاوانیز و شیتزو هست. 9 ماهشه.
پاسخ
خورشید نوشته است:مرسی آقای دکتر. چشم جسی من خیلی آبریزش داره. از قطره هم استفاده کردم اما تغییری نکرده. من همش میترسم زمستون سرما بخوره چون دور چشماش خیس میشه. به نظرتون مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟
نژادش هاوانیز و شیتزو هست. 9 ماهشه.
مرسی از سوالتون...ریزش اشک علل مختلفی داره (از حساسیت به دود سیگار تا بیماری های عفونی...)....اما نگرانی از سرما خوردگی بابت این ریزش اشک بی خوده...اگه هم فکر می کنید سگ شما نسبت به سرما خیلی حساس هست می تونید کمی بهش ویتامین سی بدین که سیستم ایمنیش رو تقویت کنه...اما نگران این موضوع نباشید که این ریزش اشک توی زمستون براش موجب سرما خوردگی بشه....قطره ای که استفاده کردین چی بود؟
پاسخ
ممنون اقاقی دکتر......سگ من خیلی زیاد از چشش اشک میومد و من همش فکر میکردم که سرما خورده ولی بعد یه مدت دیدیم که چشش مثل یک غده کوچیک زد بیرون ...دکتر فرمودند که برگشت غدد اشک ریزه یاماهیچه چشم یه همچین چیزی و جراحی کردن چشم سگمو ......میخواستم بپرسم چی باعث بوجود اومدن این مسئله میشه ...ایشون فرمودندکه تو گربه ها هم ممکن این اتفاق بیافته ...چیکار میشه برای پیشگیری ازین بیماری انجام داد ....ممنون اقای دکتر خیلی زحمت میکشید ...دستتون درد نکنه

[تصویر:  1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ
مرسی آقای دکتر.
قطره کلوتیوبیک و پماد تتراسایکلین استفاده میکنم. البته چشم سگ من هم یه غده کوچیک از کنار چشمش زد بیرون که وقتی بردیمش دکتر گفتن از حساسیت به غذاست. مدتی بود به غذاش ادویه اضافه میکردم. اما گفتن اگه با قطره از بین نرفت عمل کنیم که خوشبختانه از اون موقع به بعد دیگه اون غده بیرون نزد. اما خوب آبریزش چشم داره. بعضیا میگن این نژاد همینجوریه و معمولی هست. اما من نگران هستم چون معمولا خیس هست دور چشماش. اما التهاب یا قرمزی نداره. الان یه چند روزی هست که میبینم بعضی وقتا دستهاش رو میماله به چشماش که وقتی خشک میکنم دیگه اینکارو نمیکنه.
ببخشید من اینقدر از شما سئوال می پرسم و مزاحم میشم. ممنون.
پاسخ
خورشید نوشته است:مرسی آقای دکتر.
قطره کلوتیوبیک و پماد تتراسایکلین استفاده میکنم. البته چشم سگ من هم یه غده کوچیک از کنار چشمش زد بیرون که وقتی بردیمش دکتر گفتن از حساسیت به غذاست. مدتی بود به غذاش ادویه اضافه میکردم. اما گفتن اگه با قطره از بین نرفت عمل کنیم که خوشبختانه از اون موقع به بعد دیگه اون غده بیرون نزد. اما خوب آبریزش چشم داره. بعضیا میگن این نژاد همینجوریه و معمولی هست. اما من نگران هستم چون معمولا خیس هست دور چشماش. اما التهاب یا قرمزی نداره. الان یه چند روزی هست که میبینم بعضی وقتا دستهاش رو میماله به چشماش که وقتی خشک میکنم دیگه اینکارو نمیکنه.
ببخشید من اینقدر از شما سئوال می پرسم و مزاحم میشم. ممنون.

کلوبیوتیک: خاصیت آنتی بیوتیکی داره...
اما علت آبریزش چشم سگ شما به نظر تشخیص درستی داده شده و حساسیت غذایی هست....فکر می کنم شما هنوز به طور کامل موادی رو که سگ شما به اون آلرژی غذایی داره رو کم نکردین و به همین علت هنوز آب ریزش از چشمش داره..
اصلا نگران نباش....
این درمان رو برای سگ عزیزتون به مدت 5 روز انجام بده....به احتمال زیاد خوبه خوب می شه....
از داروخانه انسانی این 2تا دارو رو تهیه کن....
1. قطره چشمی tearlose
2. شربت هیدروکسی زین
قطره چشمی تیرلوز رو هر 6 ساعت 2 قطره توی هر 2 چشمش بریز....
شربت هیدروکسی زین رو هم برای (یک سگ عروسکی بالغ رو معمولا 10 کیلو در نظر می گیرن) هر 10 کیلوگرم وزن سگت 5 سی سی از شربت رو هر 12 ساعت بهش بده (باسرنگ می تونی بدی)
این نسخه رو بهش بده توی 5 روز خوب می شه....خیلی هم بی ضرره...سوالی بود در خدمتم...
پاسخ
Ahoora نوشته است:ممنون اقاقی دکتر......سگ من خیلی زیاد از چشش اشک میومد و من همش فکر میکردم که سرما خورده ولی بعد یه مدت دیدیم که چشش مثل یک غده کوچیک زد بیرون ...دکتر فرمودند که برگشت غدد اشک ریزه یاماهیچه چشم یه همچین چیزی و جراحی کردن چشم سگمو ......میخواستم بپرسم چی باعث بوجود اومدن این مسئله میشه ...ایشون فرمودندکه تو گربه ها هم ممکن این اتفاق بیافته ...چیکار میشه برای پیشگیری ازین بیماری انجام داد ....ممنون اقای دکتر خیلی زحمت میکشید ...دستتون درد نکنه

سلام دوست عزیز....ببخشید که دیر شد....
بیرون زدگی غدد اشکی و پلک سو در سگ ها علل مختلفی داره:1- علل نژادی: یعنی توی بعضی نژادها مثل شیتزو، بولداگ، پودل، کاکراسپانیل و....که این نژاده به طور ذاتی مستعد بیرون زدگی پلک سوم هستند...(کلا نژاد با چشم های بزرگ) 2. علل بیماری که پس از تورم و التهاب چشم سگتون شاهد بیرون زدگی پلک سوم و غدد اشکی خواهید بود
3. در سگهای مسن می تونه نشونه تومور باشه.... 4. علل ناشناخته....که خیلی هم رایج هست و هنوز ما اطلاعاتی درباره اش نداریم...
توصیه می شه که غلاده سگتون رو هم خیلی محکم نبندین......اگر هم سگتون بیماری چشمی گرفت سریعا به دامپزشک مراجعه کنید....دربقیه موارد هم برای پیشگیریش کاری نمی شه کرد....یعنی مثلا وقتی نژادی رو می خرین که خیلی مستعد به این بیرون زدگی هست باید انتظار این اتفاق رو هم داشته باشین....
درمانش هم جراحی هست....
پاسخ
متشکرم ...از پاسخ مفید شما

[تصویر:  1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ
دکترجان ممنون از مطلب مفیدتون و پاسخ های کامل شما به دوستان...

دکتر جان به نظر شما بهتر نیست قبل از استفاده از سیپروفلوکساسین، تست فلورسئین انجام بشه؟....با توجه به تاثیر این دارو روی تقسیم سلولی میتونه روی ترمیم زخم قرنیه اثر بدی داشته باشه
[تصویر:  ?di=M0LX]

پاسخ
reza torabi نوشته است:دکترجان ممنون از مطلب مفیدتون و پاسخ های کامل شما به دوستان...

دکتر جان به نظر شما بهتر نیست قبل از استفاده از سیپروفلوکساسین، تست فلورسئین انجام بشه؟....با توجه به تاثیر این دارو روی تقسیم سلولی میتونه روی ترمیم زخم قرنیه اثر بدی داشته باشه

سلام رضا جان....البته که بهتره برای مصرف داروهایی مثل سیپروفلوکساسین و کورتونها چون ترمیم زخم قرنیه رو دچار مشکل می کنن تست فلورسئین انجام بشه تا زخم و خراشیدگی روی قرنیه مشخص بشه...حرف شما کاملا متینه....اما مشکل اساسی اینه که بیشتر جاها این کار رو انجام نمی دن و اصلا بهش اعتقادی ندارن....
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان