امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
مسمومیت
#1
مسمومیتگربه در معرض مسمومیت با چندین نوع سم قرار دارد. سموم از دو راه اصلی جذب می شوند: اولا وقتی موی گربه با مواد شیمیایی الوده می شود گربه سعی در تمیز کردن بدنش می نماید و از طریق لیسیدن بدنش مسموم می گردد. دوم اینکه از خوردن سمومی که برای کشتن آفات به کار می رود یا به وسیله خوردن حیواناتی که توسط سموم کشته شده اند مسموم می گردد. سعی نکنید از اثرات سم به نوع آن پی ببرید، زیرا انواع مختلفی از سموم اثرات مشابهی دارند.روند کاردرماندر صورت لزوم و یا با توجه به توصیه های دامپزشک به منظور ایجاد استفراغ از یک ماده قی آور استفاده کنید. جهت حفاظت از معده و روده، از ترکیبات محافظ استفاده شود یا اینکه ترکیبات مسهل تجویز گردد.مواد تهوع آور مناسب* تکه ای کوچکی از کربنات سدیم که به صورت قرص به گربه داده می شود.

* محلول کاملا اشباعی از آب نمک.

* خردل حل شده در آب.مواد محافظ مناسبشیر . سفیده تخم مرغ . شیر منیزیوم . روغن زیتون.مواد مسهل مناسبپارافین مایع و سولفات منیزیوم مناسب برای این کار هستند گربه را شستشو دهید. برای این کار از شامپوی انسانی یا هر نوع صابونی می توانید استفاده کنید. سپس گربه را کاملا با آب بشویید و دقیقا خشک کنید. 3. ملاقات با دامپزشک؛ اگر شما حدس می زنید که ماده ای شیمیایی مسبب مسمومیت است، نمونه ای از آن و جای آن را همراه با گربه نزد دامپزشک ببرید.

1. با دامپزشک تماس بگیرید و قرار ملاقاتی برای معاینه فوری گربه ترتیب دهید.
http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-28563.html

پاسخ
#2
سلامتي* گربه*
گربه* سالم داراي* اشتهاي خوب پوشش* شفاف و حركت آسان بوده و از زندگي لذت ميبرد. در منزل به نشانه هاي زير توجه كنيد:

پوشش بدن: خارش، ريزش موي زياد، انگل خارجي و تغيير رنگ پوست.
چشم ها: آبريزش، التهاب ملتحمه و پلك سوم، تار بودن قرنيه و عدسي.
گوش: خارش گوش، تورم، نگه داشتن سر به يك طرف، ترشحات قهوه اي.
بيني: آبريزش، عطسه، صداي تنفسي غير طبيعي
دندانها: لثه هاي متورم، بوي بد تنفسي.
دفع: اسهال، ترشحات دستگاه تناسلي، دفع مكرر ادرار.
لاغري: ميتواند به دليل انگل، بيماري يا سوء تغذيه باشد.
كاهش اشتها: در هواي داغ يا متعاقب بيماري پيش مي آيد. نبايد به زور به گربه غذا داد. غذا را عوض كرده يا غذايمطبوع گرم با مقادير كم داده شود. غذايي را كه گربه امتناع ميكند پس از 10 دقيقه دور بياندازيد.
استفراغ: گاهي به دليل ماده مضر بلعيده شده است يا براي خلاصي از كلافه مو. اگر استفراغ ادامه يابد و همراه اسها لباشد يا خون نيز وجود داشته باشد نشانه بيماري است
بيماريهای مشترك*
مهمترين بيماريهايي كه از گربه ممكن است به انسان سرايت كند عبارتند از هاري، توكسوپلاسموز، عفونتهاي قارچي و انگلي. بايد توجه داشت كه همه اينها قابل پيشگيري مي باشند.

هاري بوسيله واكسيناسيون منظم گربه و بيماريهاي انگلي با تجويز منظم داروهاي ضدانگلي قابل پيشگيري هستند.جهت پيشگيري* از توكسوپلاسموز، گربه شما نبايد غذاي خام خورده يا اجازه شكار داشته باشد. ضمنا با گربه هاي ولگرد تماس نداشته باشد

مراقبتهاي دامپزشكي
گربه را بايد مرتب نزد دامپزشك برد. واكسيناسيون گربه نيز در سال اول 2 و 3 ماهگي و سپس سالي يكبار توسط دامپزشك انجام مي*شود. داروهاي ضد انگل بايد هر 6 ماه يكبار تجويز شوند.

تجويز دارو: براي خوراندن قرص يك نفر گربه را محكم گرفته، سر گربه را با يك دست گرفته و با دست ديگر كه قرص در آن است به آرامي دهان را باز ميكنيم. قرص را در انتهاي زبان قرار داده دهان را بسته و كمي بالا نگه ميداريم تابلع نمايد. داروي مايع، با سرنگ (بدون سوزن*) از گوشه دهان به آرامي داده ميشود. براي قطره گوش، ابتدا گوش را ازترشحات پاك كرده بعد لبه گوش را به عقب ميبريم تا مجرا مشخص شود. پس از تجويز قطره به آرامي ماساژ داده ميشود.
گربه بيمار: گربه بيمار يا پس از عمل جراحي نياز به مراقبت دارد. گربه را بايد در جايي آرام، گرم و تميز قرار داد. يك كارتن كه كف آن* روزنامه* يا پارچه است مناسب ميباشد. غذاي آن نيز بايد مطبوع، در حجم كمتر و وعده هاي بيشتر داده شود.
كمكهاي اوليه: اگر گربه مجروح پيدا كرديد قبل از رساندن به مراكز درماني، زير آن يك پتوي گرم و نرم انداخته و باگرفتن دو سر پتو گربه را جابجا كنيد. نبايد چيزي به او خوراند و بيش از 5-10 دقيقه نبايد گربه به يك سمت خوابيده باشد.
اگر دست و پا شكسته باشد نيز گربه را به آرامي روي پتو قرار داده پاي شكسته نبايد حركت كند و بهتر است بطرف بالا باشد

جراحات و سوختگی ها

مهمترین عامل جراحات، گاز گرفتگی یا خراشیده شدن توسط سایر گربه هاست. اگر شما متوجه وجود خون روی پوست گربه شدید ولی قادر به تعیین منشاء آن نبودید، انگشتتان را داخل موی گربه حرکت دهید تا محل جراحت را بیابید.روند کار
http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-28563.html
نکاتی که بایستی برای کنترل خونریزی می توان

از آنها کمک گرفت* برای جلوگیری از خونریزی دم، می توانید روی سرخرگی که در قسمت زیرین دم قرار دارد فشار وارد نمایید.

* برای جلوگیری از خونریزی در پاها، روی سرخرگی که در قسمت داخلی ران قرار دارد فشار وارد کنید.

* برای جلوگیری از خونریزی دست ها، روی سرخرگی که 2-3 سانتی متر بالاتر از مفصل آرنج و در سطح داخلی قرار دارد فشار دهید.

* برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه سر و گردن روی سرخرگی که در شیاری در ناحیه پایینی گردن در محل اتصال گردن با شانه قرار دارد فشار بیاورید.درمان سوختگی


سوختگی معمولا در اثر ریختن مایعات داغ روی گربه حادث می شود. علاوه بر این سوختگی ممکن است شیمیایی یا ناشی از سرمای شدید یا الکتریکی باشد. در ناحیه سوختگی آب سرد یا تکه ای یخ قرار دهید.اگر سوختگی از نوع شیمیایی باشد، ناحیه ی مربوطه را با مقدار زیادی آب بشویید. سپس از پمادهای روغنی مانند مواد ژلاتینی نفتی در محل سوختگی استفاده کنید. آنگاه با دامپزشک تماس بگیرید.

گربه های سفید معمولا از آفتاب سوختگی در ناحیه ی گوش های خود رنج می برند. از دامپزشکتان بخواهید پمادهای سوختگی افتاب را به شما معرفی نماید. علاوه بر این گربه را در روزهای آفتابی در خانه نگهدارید.بانداژمی توانید از باندهای انسانی نیز استفاده کنید. هنگام بانداژ کردن هر دور باید دو سوم دور قبلی را هم بپوشاند. مراقب باشید باند بیش از حد سفت نباشد؛ زیرا باعث قطع جریان خون در قسمت پایینی عضو مربوطه می شود.

برای بانداژ کردن، ابتدا زخم را با یک تکه پارچه به ضخامت حداقل یک سانت بپوشانید. تکه پارچه را به وسیله باندی که توسط سنجاق محکم می شود ببندید. 1 ناحیه مربوطه را تمیز کنید. اگر لازم است موهای ناحیه اطراف جراحت را کوتاه کنید. 2. خونریزی را کنتل کنید، برای این کار زخم را بانداژ کنید. 3. شوک را معالجه کنید و به وسیله پتو یا بطری آب گرم، گربه را گرم نگه دارید. 4. با دامپزشک تماس بگیرید و قرار بگذارید.
پاسخ
#3
خیلی ممنون...عالی و کاربردی بود!
در مورد واکسن هاری اگه گربه با محیط بیرون و حیوانات دیگه در ارتباط نیست بهتره تزریق نشه چون اثرات جانبی خوبی نداره!
[تصویر: ?di=M0LX]


پاسخ
#4
جدی میگی رضا جان؟مطمئنی؟
اثرات جانبیش چیه
پس چرا تمام دکتر ها میگن باید زده بشه
[URL="http://mihanpet.ir/showthread.php?t=8452"]
[/URL]
و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......

پاسخ
#5
SMART نوشته است:استفراغ: گاهي به دليل ماده مضر بلعيده شده است يا براي خلاصي از كلافه مو. اگر استفراغ ادامه يابد و همراه اسها لباشد يا خون نيز وجود داشته باشد نشانه بيماري است

پيكو هم هرماه كلاف مو بالا مياره هم اون ماه و هم اين ماه بالا اورد ..........:163:..........ممنون خيلي خيلي عالي بود


[تصویر: 1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ
#6
reza torabi نوشته است:در مورد واکسن هاری اگه گربه با محیط بیرون و حیوانات دیگه در ارتباط نیست بهتره تزریق نشه چون اثرات جانبی خوبی نداره!

جدي ميگين اقا رضا يعني نزنيم چه جالب


[تصویر: 1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ
#7
بله...نباید حیوونی که توی خونه نگهداری میشه و ارتباطی با بیرون نداره بی جهت واکسن هاری دریافت کنه.... وقتی احتمال انتقال هاری به حیوون وجود نداره زدن واکسن بی معنیه!...متاسفانه توی سیستم دامپزشکی اکثر دکترهای محترم فقط میخوان پول بیشتری دریافت کنن و اصلا" سلامتی حیوون براشون مهم نیست...دکتر میگه باید حتما" واکسن هاری بزنی چون پولشو می گیره( از این موارد کلک بازی ها در بین دکترها خیلی زیاده حالا اگه خواستین چندتا نمونه جالبش رو که باعث تعجب شما میشه به وقتش میگم)...

واکسن هاری میتونه اثر منفی روی سیستم عصبی حیوان داشته باشه، میتونه باعث شوک و مرگ ناگهانی حیوان بشه و مواردی هم از ابتلا به مننژیت دیده شده!
[تصویر: ?di=M0LX]


پاسخ
#8
سال دیگه اصلا نمیبرم برای هاری
یه دنیا ممنون
[URL="http://mihanpet.ir/showthread.php?t=8452"]
[/URL]
و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......

پاسخ
#9
منم همينطورچكاريه حيوون بيچاره بيرون نميره اصلا..خيلي خيلي ممنون


[تصویر: 1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ
#10
اطلاعاتتون فوق العاده بود.
دوستان گرامی:biggrin:
فقط فقط بازیگری..

منتظر آرزوم میمونم:bounce:
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان