امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اتباع خارجی با پرداخت پول حیات وحش کشور را به گلوله بستند
#1
Star 
اتباع خارجی با پرداخت ۷ میلیارد تومان، حیات وحش کشور را به گلوله بستند!!در حالی که هنوز بسیاری از وحوش علفخوار و گوشتخوار آبستن بوده و یا در کنار نوزادانشان نیاز به آرامش و امنیت در زیستگاه‌ها دارند، مسئولان محیط زیست با فروش پروانه شکار از بهترین عرصه‌های طبیعی کشور، میدان تیر و جولانگاهی برای شکارچیان خارجی ساخته‌اند.
[عکس: 1397030811395014914265044.jpg]


به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران ساعتی پیش جزئیات شکارفروشی و صدور پروانه ویژه شکار توسط مسئولان محیط زیست را اعلام کردم. بر اساس این گزارش، مسئولان معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ازای مبلغ حداقل 7 میلیارد تومان، 105 مجوز شکار آن هم در فصل زادآوری برای اتباع خارجی صادر کرده‌اند.

این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

"سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی عجیب اقدام صدور پروانه ویژه شکار چهارپا برای شکارچیان خارجی و داخلی در داخل مناطق تحت مدیریت (مناطق چهارگانه) و مناطق آزاد و همزمان با فصل زاد ولد حیات وحش نموده است.

متاسفانه صدور پروانه ها و انجام شکارها بصورت کاملا غیر کارشناسی از تاریخ پنجم خردادماه سال جاری درست همزمان با فصل زاد و ولد حیات وحش آغاز شده است. این در حالی است که هنوز بسیاری از پستانداران وحشی علفخوار و گوشتخوار آبستن هستند و یا در کنار بچه های تازه متولد شده نیاز به آرامش و امنیت در زیستگاه خود دارند و شکارچیان خارجی برخی از بهترین عرصه های طبیعی کشور را به جولانگاه و میدان تیر تبدیل کرده اند.

در این راستا 105 پروانه جهت شکار قوچ، کل و آهو در ده منطقه واقع در هفت استان کشور صادر و تعدادی از شکارچیان خارجی نیز طی روزهای اخیر اقدام به شکار کرده اند.

به عنوان مثال روز جمعه چهارم خردادماه گروهی از شکارچیان خارجی به مدت دو روز در پناهگاه حیات وحش حیدری مستقر شده و اقدام به شکار چندین قوچ اوریال نموده اند. برای منطقه حفاظت شده در میان در استان خراسان جنوبی ده عدد پروانه شکار قوچ در نظر گرفته شده که تعدادی از آنها طی روزهای اخیر شکار شده اند.

پروانه های شکار مذکور در چهارچوب تفاهمنامه ای که چهارم بهمن ماه سال گذشته مابین معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق ملی محیط زیست به امضا رسیده بود برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر شده است.بر اساس این تفاهمنامه علاوه بر واریز حقوق دولتی مربوط به تعرفه پروانه های صادره به خزانه دولت 90 درصد از بهای دریافتی بابت هر پروانه می بایست جهت مصارف حفاظتی و محلی در همان منطقه در اختیار اداره کل استان مربوطه قرار گیرد.

مبلغ دریافتی از شکارچیان خارجی بابت شکار هر یک چهارپا بر اساس نوع گونه، طول شاخ و غیره حدود 70 میلیون تومان بوده است."

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ
#2
Star 
جوابیه سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص خبر صدور ۱۰۵ پروانه ویژه شکار چهارپا


۹ خرداد ۱۳۹۷
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال انتشار مطلبی در این پایگاه خبری در خصوص «سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار ۱۰۵ آهو، کل و قوچ در مناطق تحت مدیریت و آزاد پروانه صادر کرد» سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به صدور جوابیه ای نموده است که با استناد به قانون مطبوعات و اخلاق حرفه ای عینا بشرح زیر منتشر میشود:


مدیریت محترم پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

پیرو انتشار مطلب «سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار ۱۰۵ آهو کل و قوچ در مناطق تخت مدیریت و آزاد پروانه صادر کرد.» در سایت رسمی آن پایگاه لازم می داند تا موارد ذیل را جهت استحضار خوانندگان اخبار آن پایگاه به آگاهی برساند:

برابر سیاست های جاری در معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان، هرگونه اتخاذ تصمیم در خصوص بهره برداری از حیات وحش از جمله صدور مجوزهای شکار، موکول به بررسی های دقیق کارشناسی و فنی و بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصین و نیز اطلاعات و داده های اخذ شده از ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها می باشد.

دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی شکار چهارپا نیز برخلاف اظهار نظر آن رسانه مبنی بر صدور پروانه ها بصورت غیر کارشناسی، نظرات اساتید دانشگاه و متخصصین حیات وحش، کارشناسان سازمان و ادارات کل محیط زیست استان ها و با جمع بندی و تحلیل داده های سرشماری های انجام شده تنظیم و ابلاغ گردید.

پیش از بیان توضیحات فنی، ذکر این قاعده کلی لازم است که رفتارهای طبیعی حیات وحش از جمله مهاجرت، جفتگیری، زایمان و … در مناطق مختلف متغیر بوده و تابع پارامترهای طبیعی نظیر عرض جغرافیایی، درجه حرارت، شرایط اقلیمی و زیستگاهی، بارش و دیگر عوامل است. با این حساب و با توجه به گستردگی پهنه های طبیعی کشور و تنوع اقلیمی موجود:

۱- فصل جفتگیری گونه های علفخوار در بازه زمانی اوایل آبان تا اواسط آذر (در برخی نقاط تا اواخر آذر) متغیر است.

۲- فصل زایمان از اواخر اسفند ماه تا اواسط اردیبهشت ماه تغییر می کند. مگر در مواردی استثنایی که برای هر موردی نیز چنین استثنایی ممکن است وجود داشته باشد.

۳- معمولا” جمعیت های نر از اواسط دیماه (حدود یکماه پس از جفتگیری) آغاز به جدا شدن از گله ها و جمعیت ماده ها می نمایند که این موضوع تا اواسط اردیبهشت ماه به اوج خود رسیده و تا اوایل خرداد بطور کامل گله های نر و ماده از هم جدا شده و این موضوع تا شروع مجدد فصل جفتگیری (اوایل آبان) ادامه می یابد. دقت در دستورالعمل صادره از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بیانگر آن است که کلیه ملاحظات فوق مد نظر قرار گرقته تا در فصول جفتگیری و حاملگی و زایمان و با عدم صدور مجوز شکار، از ورود آسیب و استرس به گونه ها بویژه ماده ها و بره ها (که اساسا” برای شکار آنها مجوزی صادر نمی شود) ممانعت گردد.

۴- در حالیکه دیدگاه سنتی حاکم بر دستورالعمل های صدور پروانه های شکار در سنوات گذشته فصل شکار را محدود به یک بازه زمانی حدود سه ماهه که متاسفانه با فصل جفتگیری گونه ها در بسیاری از نقاط کشور نیز همپوشانی داشت می نمود، در دستورالعمل جدید، این بازه زمانی گسترش یافته و به این ترتیب از تراکم حضور شکارچیان در زمان محدود در مناطق و تیراندازی های پی در پی کاسته خواهد شد و زمینه های ایجاد استرس و میزان آن نیز به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت که این امر بخصوص با حذف بازه های زمانی جفت یابی و جفتگیری و زایمان از فصل شکار، از نقاط مثبت دستورالعمل بشمار می آید.

با توجه به موارد فوق، سازمان محیط زیست بعنوان مسئول حفاظت و حمایت از حیات وحش کشور و کارشناسان و مدیران این سازمان که خود را متعهدانه وقف حمایت از محیط زیست و تنوع زیستی نموده اند، در تمامی اقدامات و برنامه ها خود را مکلف و ملزم به اقدامات کارشناسانه مبتنی بر اصول فنی و داده های صحیح و استفاده از نظرات و مشورت های محققین و متخصصین اهل فن دانسته و برای حفظ و حمایت از حیات وحش کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهند ورزید.

امید آنکه اصحاب رسانه با کسب اطلاعات دقیق و مقرون به صحت، رسالت فرهنگی خود مبنی بر اطلاع رسانی کامل و صادقانه به جامعه و شهروندان را به نحو احسن به اجرا گذارند.


سازمان حفاظت محیط زیست/ اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان