امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هم صدا با هم برای حفاظت از پرندگان مهاجر
#1
Star 
تهران - ایرنا - هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده، شعار روز جهانی پرنده‌ مهاجر انتخاب شده که به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف،برای هماهنگی جهانی 19 و 20 اردیبهشت ماه (نهم و دهم ماه مه ) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.[عکس: n82909720-72329083.jpg]


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ایده‌ روز جهانی پرنده مهاجر در سال 1993 در مرکز تماشای پرندگان مهاجر امریکا ایجاد شد و از سال 1995 تا 2006، این برنامه توسط بنیاد ملی حیات وحش ایالات متحده هدایت می ‌شد.

در سال 2007، سازمان غیرانتفاعی محیط زیست برای آمریکا (EFTA یا Environment For The Americas)، تصمیم گرفت از طریق آموزش، مردم را به شناخت پرندگان و حفاظت از آنها تشویق و ترغیب کند و از آن سال به بعد، EFTA تمام فعالیت‌ های مربوط به روز جهانی پرنده مهاجر (World Migratory Bird Day یا WMBD ) را انجام داده است.

در طول سال‌ها، کمپین‌ های آموزشی زیادی با موضوعاتی که شامل پرندگان، حفاظت از زیستگاه‌های آنها و خدمات اکوسیستمی، تاثیر تغییرات آب و هوایی بر روی پرندگان، قوانین، اقدامات و کنوانسیون‌ های حفاظت از پرندگان ( مانند قانون پیمان‌ نامه برای پرندگان مهاجر، قانون گونه ‌های در معرض خطر و کنوانسیون‌های تنوع زیستی) می‌شود، به برنامه‌ها و رویدادهای این روز پیوسته ‌اند.

روز جهانی پرنده مهاجر(WMBD)، یک برنامه‌ تبلیغاتی سالانه است که بر ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آنها تاکید دارد. این برنامه، روشی موثر برای کمک به افزایش سطح آگاهی جهانی از تهدیداتی است که پرنده‌های مهاجر با آنها مواجه هستند و نیز اهمیتی که از منظر محیط زیستی دارند و به همین دلیل برای حفظ آنها، باید به‌صورت بین‌المللی تلاش شود.

WMBD در واقع به عنوان یک پلت فرم جدید جهانی، با استفاده از آموزش و آگاهی رسانی، تلاش ‌های بین المللی را برای حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌های آنها در همه سطوح، همسو و هماهنگ می‌ کند.

سال 2018 یک دوره‌ مهم گذار در تاریخ روز جهانی پرنده‌ی مهاجر است زیرا مجریان برنامه سعی دارند با کمک همه‌ کشورها، مسیرهای طولانی و اصلی پرواز پرندگان مهاجر در سیاره‌ی زمین از آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکا را که شناسایی شده‌اند، برای پرواز آنها امن کنند.

EFTA به هماهنگی رویدادها، برنامه‌ها و فعالیت‌ها در کانادا، ایالات متحده، مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی و کارائیب در مناطق حفاظت شده، پناهگاه‌ها، پارک‌ها، موزه‌ها، مدارس، باغ وحش و غیره ادامه می دهد.

این برنامه‌ ها هر سال، 700 فعالیت را شامل می‌شود که راه‌های حفاظت از پرندگان مهاجر را به مردم آموزش می‌دهد. امسال تمرکز تلاش‌های خود را بر مسیرهای پروازی پرندگان مهاجر در آمریکا، از کانادا تا آرژانتین به سمت کارائیب قرار داده است.

مردم همه ساله در سراسر جهان به‌ مناسبت این روز، فعالیت‌هایی مانند جشنواره ‌های پرنده ‌شناسی، برنامه‌ های آموزشی، نمایشگاه‌ها و به ویژه گشت و گذارهای تماشای پرنده ( BIRD WATHING )را سازماندهی می‌کنند.

به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف، این فعالیت‌ها را می‌ توان در هر زمان از سال انجام داد، اما برای هماهنگی جهانی، 9 و 10 می ( 19 و20 اردیبهشت ) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.

در 26 اکتبر سال 2017 در حاشیه‌ کنوانسیون گونه ‌های مهاجر (CMS) در مانیل،EFTA به همراه آژانس حفاظت از پرندگان مهاجر آب‌های آفریقایی- اوراسیایی (AEWA)، برای افزایش آگاهی از وضعیت دشوار پرندگان مهاجر در سراسر جهان، یک همکاری ابتکاری به وجود آوردند.

این شراکت جدید به طور رسمی، تمام برنامه ‌های بین ‌المللی برای پرندگان مهاجر و نیاز فوری به حفظ آنها را متحد کرد و از امسال ( 2018 ) به بعد،کمپین مشترک جدیدی با نام 'روز جهانی پرنده مهاجر' به وجود آمد که رویدادهای مهم برای جشن گرفتن این روز، دو بار در سال در ماه می و اکتبر برگزار می‌ شود.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ
#2
به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر / برای حفاظت از پرندگان مهاجر همصدا شویم


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) و با هدف جلب توجه همگان به موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شده است.

برنامه های مرتبط با این مناسبت هر ساله طی دو روز در ماه می میلادی مطابق به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید.

مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری، در روزهای ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار می شود.
شعار روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری Unifying our Voices for Bird Conservation ، یعنی برای حفاظت از پرندگان مهاجر همصدا شویم، انتخاب شده است.

سال ۲۰۱۸ یک دوره انتقال مهم در تاریخ روز جهانی پرنده مهاجر است. روز جهانی پرندگان مهاجر به عنوان یک پلت فرم جدید، تلاش های جهانی را برای تقویت آموزش و آگاهی رسانی در مورد نیاز به حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها در همه سطوح مختلف، در جهان متحد می کند.


[عکس: 970220_wmbd.jpeg]

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان