امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه نکاتی را باید در مواجهه با گونه های حیات وحش در طبیعت رعایت کنیم
#1
Star 
رعایت چند نکته در مواجهه با گونه های حیات وحش برای جلوگیری از آسیب به حیوانات و حفظ سلامتی انسان ها الزامی است.[عکس: 7739991_403.jpg]


پیمان ولی زاده دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس های ایران در گفتگو با خبرنگار 
حوزه محیط زیستگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص مراقبت ها و اخطارهای حیات وحشی و جلوگیری از تعارض با حیات وحش در ایام نوروز اظهار کرد: هموطنان در نظر داشته باشند در ایام نوروز هنگام مراجعه به طبیعت، مناطق جنگلی و کوهستانی در حد امکان از مناطقی که در مجاورت مناطق شهری و روستایی واقع شده است استفاده کنند و از ورود به مناطق بکر و دور از دسترس خودداری کنند.

وی افزود: همچنین در انتخاب مسیرهای رفت و آمد در جنگلها و کوهستانها از مسیرهای معمول و استفاده شده در گذشته استفاده شود و از انتخاب مسیرهای جدید پرهیز کنند.

ولی زاده افزود:به هیچ وجه باقیمانده غذا و زباله را در محل استراحت خود رها نکنید چرا که این گونه مواد باعث جذب جانوران و حیات وحش به آن منطقه شده و در نهایت امکان صدمه و تعارض هم برای افراد حاضر در منطقه و هم افرادی که در آینده به آن منطقه سفر می کنند را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: از آوردن حیوانات خانگی و دست آموز به زیستگاه های طبیعی حیات وحش جداً خودداری کنید چرا که حیوانات خانگی خود عاملی برای جلب جانوران وحشی و خطرات احتمالی هستند.

دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس های ایران بابیان اینکه در صورت مشاهده جانوران وحشی در اطراف خود بهترین عکس العمل حفظ خونسردی کامل و اقدام به دور شدن از حیوان و محل حضور آن است، تاکید کرد: از هر گونه حرکت شتابزده و پرخاشگرانه خودداری کنید چرا که این رفتار باعث تحریک برخی از حیوانات برای حمله به انسان می شود.

وی با ارائه توصیه هایی در زمان مواجهه با حیوانات ادامه داد:همراهان خود را ترک نکنید و سعی کنید با هم با ایجاد صدا حیوان را از محل دور کنید، همچنین در صورت داشتن وسایل دفاعی مانند اسپری فلفل از آن استفاده کنید به نحوی که به حیوان آسیب جدی وارد نشود.

دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس های ایران ادامه داد:با حفظ خونسردی نسبت به مدیریت بحران ایجاد شده برای خود و همراهانتان اقدام کنید، همچنین در اولین فرصت موضوع را به نزدیکترین ایستگاه محیط بانی و یا آتش نشانی منطقه اطلاع دهید.

ولی زاده در پایان با بیان اینکه از هموطنان عزیز خواهشمندیم از آسیب به جانوران و گیاهان و ایجاد هر گونه اختلال در زیستگاههای آنها پرهیز کرده و از هر گونه برداشت و صید گونه های جانوری و گیاهی خودداری کنند، ادامه داد: در صورت مشاهده چنین تخلفاتی موضوع را از طریق شماره تلفن 1540 به سامانه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کنند.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان