امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حیوانات را در روزهای سرد فراموش نکنیم
#1
Star 
[تصویر:  mourning_dove.jpg]کارشناسان و فعالان محیط زیست در این روز های سرد که شرایط زندگی جانوران برای پیداکردن غذا و مکان گرم سخت شده است توصیه های برای نجات آنها دارند که بسیار ساده هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای سرد پاییز و زمستان زندگی بسیاری از حیوانات و به ویژه حیواناتی که در محیطهای شهری زندگی می کنند دچار تغییراتی می شود که با رعایت نکاتی ساده که بارها توسط حامیان محیط زیست و دوستداران حیوانات بیان شده است می توانیم در گذراندن این روزها کمک حال آنها باشیم.


با قرار دادن تکه های نان و باقیمانده غذای خود را در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت بام خود و یا ساختن آشیانه ای چوبی در مکانی خلوت و یا روی شاخه درختان می توانیم پرندگان را در این روزها ی سرد حمایت کنیم.

همچنین اگر پرنده ای که از شدت سرما بی حال شده است را به مکانی گرم منتقل کنیم احتمال اینکه این پرنده زندگی دوباره ای بگیرد زیاد است.


سپهر سلیمی فعال محیط زیست می گوید: در روزهای سرد پاییزی بسیاری از پرندگان مناطق سردسیر به کشور ما مهاجرت می کنند که با غذا دادن به پرنده های مهاجری که عمدتاً روی رودخانه ها و آبگیرها میهمانان ما هستند علاوه بر خلق صحنه های زیبا و تماشایی ، مهمانوازی خود را ثابت کنیم.

او با با اشاره به اینکه هم اکنون فصل حضور پرندگان مهاجربسیاری در کشورمان است و نباید لذت پرنده نگری را از دست داد اضافه می کند: در این روز ها مردم باید از خریدن پرندگان مهاجر به هر شکلی ( زنده یا تاکسیدرمی شده) خودداری کرده و مراتب را به اداره محیط زیست، پلیس و یا سازمانهای مردمی زیست محیطی گزارش دهند.
در حقیقت در این سال ها که آلودگی هوا ، گسترش شهرها و تخریب زیستگاههای طبیعی باعث ایجاد مشکلات فراوان برای پرندگان شهرمان شده ، می توان با این اقدامات ساده ضمن حفاظت از گنجینه های طبیعی شهر، احترام به حقوق حیوانات را به فرزندانمان بیاموزیم.

سلیمی به گربه هایی که در این روزهای سرد سال به گرمای موتور ماشین های تازه خاموش شده پناه می برند اشاره می کند: بهتر است مردم پیش از روشن کردن مجدد خودروی تازه خاموش شده خود با زدن ضرباتی به بدنه خودرو اطمینان حاصل کنند که گربه از آن خارج شده وبا این کارهم جان حیوانی را نجات دهند و هم از اسیب دیدن خودرو جلوگیری کنند.


[تصویر:  895488.jpg]


همچنین فعالان و کارشناسان محیط زیست از مردم خواسته اند تا در این روزها از آوردن گربه ها و یا سگهای شهری به داخل منازل خودداری کنند زیرا این جانوران به محیط های شهری که سال هاست در آن زندگی می کنند عادت کرده اند و خانگی کردن گربه های شهری حتی برای مدت کوتاهی باعث می شود آنها دیگر توان زندگی در شهر را نداشته باشند. درحقیقت خانگی کردن سگ ها و گربه های شهری به همان اندازه بد است که آوردن حیوانات اهلی به باغ وحش !

همچنین با سرد شدن هوا و کمبود منابع غذایی ممکن است حیوانات وحشی به حاشیه مناطق حفاظت شده و روستاها و شهرهای نزدیک آن بیایند.


سلیمی در این باره باره می گوید: در جاده هایی که در مجاورت مناطق حفاظت شده هستند رانندگان در این فصل باید با احتیاط بیشتر و با توجه به علائمی که نشان دهنده امکان عبور حیوانات وحشی از جاده است از این مناطق عبور کنند.

بیایید در این روز های سرد پاییز و زمستان دیده بان جانورانی که به دنبال غذا و مکانی گرم به محیط های شهری و یا اطراف منازل و اتومبیل هایمان پناه می آورند باشیم.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ
#2
در زمستان سرد، غذا دادن به حیوانات را فراموش نکنیم

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تنها در شرایط هوایی سرد و یخبندان می‌توان به گربه‌ها، سگ‌ها و پرندگان غذا داد، گفت: فراهم کردن غذا برای گربه‌ها و در دسترس بودن زباله‌ها باعث گسترش موش‌های تهران شده است.

به گزارش ایسنا ، همیشه تعدادی پرنده در کنار پنجره تحریریه جمع می‌شوند ریختن باقیمانده غذاها در کنار پنجره، کاری است که هرازگاهی همکارانم انجام می‌دهند به دو نیت؛ که هم پرنده‌ها را سیر کنند و هم باقیمانده غذایشان حیف و میل نشود. نیت کاملا خیرخواهانه است. این روند کند ادامه داشت تا اینکه یک روز یکی از همکارانم، با یک کیسه گندم پا به اداره گذاشت از وقتی که هر روز بعدازظهرها برای پرنده ها گندم می‌ریزد تعداد پرندگانی که لب پنجره جمع می‌شوند بیش‌تر شده و هر روز حتما سری به پنجره اتاق اداره می‌زنند.

پیش‌از این در پارک لاله خانم و آقای میانسالی را دیده بودم که با سطل‌های غذا سراغ گربه‌های پارک می‌آیند، فقط چند دقیقه کافی بود تا تقریبا تمام گربه‌های پارک برای گرفتن جیره خود در اطراف این مرد و زن جمع شوند.

قبلا هم تعدادی از دوستان هم سن و سالم را دیده بودم که وقتی در محوطه‌ای باز نشسته و مشغول غذا خوردن هستیم بخشی از غذای خود را به گربه‌ای که در کنار ما پرسه می‌زند، می‌دهند. حتما شما هم هر روزه در سطح شهر، در پارک ها و بوستان‌ها، در کوچه و محله‌هایتان افرادی را می‌بینید که مشغول غذا دادن به سگ‌ها و گربه‌های بی‌سرپرست هستند یا اینکه خود شما جزو همین شهروندان مهربانی محسوب می‌شوید که در اوقات مختلف برای سگ و گربه‌ها غذا تهیه می‌کنید یا باقیمانده غذاهایتان را برای این حیوانات می‌ریزید یا اینکه همیشه تکه‌های باقیمانده از نان یا برنج را لب پنجره خانه یا محل کارتان برای سیر شدن پرندگان قرار می‌دهید و رفته رفته محل حضور شما تبدیل به پاتوق این حیوانات می‌شود.

بدیهی است در زمان‌هایی که هوا رو به سردی می‌گذارد شهروندان بیش‌تری بر خود لازم می‌بینند که به فکر غذا دادن به حیوانات بی‌سرپرست باشند با این وجود صدای دیگری به گوش می‌رسد که این همه مهربانی و دلسوزی انسان برای حیوانات را تایید نمی‌کند.

در این‌باره، محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نگاه کارشناسی در این زمینه آن است که تلاش کنیم تا حیات وحش، حیات وحش باقی بماند، اظهار کرد: نباید با عملکردهایمان کاری کنیم که حیات وحش اهلی شوند و آنها بیش از حد به انسان‌ها اعتماد کنند و مطمئن شوند؛ کسی هست که برای آنها غذا تامین کند، چون این موضوع باعث می‌شود تاب‌آوری حیوانات در برابر شرایط سخت کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه هم پرندگان و هم سگ‌ها و گربه‌ها تحت تاثیر این رفتار شهروندان قرار می‌گیرند، گفت: غذا و آب دادن به حیوانات به تدریج باعث می‌شود آنها در معرض آسیب‌های جدی‌تری قرار بگیرند. کاری که می‌تواند با اخلاق محیط زیستی سازگارتر باشد آنست که در صورتی که هموطنان ما با حیوان مجروحی روبه‌رو می‌شوند اقدامی برای بهبود وضعیت آن انجام دهند، یا در شرایط یخبندان و سرمای شدید که امکان پیدا کردن غذا وجود نداشت و حیوانات نمی‌توانستند از پوشش گیاهی و برگ‌ها تغذیه کنند و منابع آبی یخ زده بود و حیوانات نمی‌توانستند آب بخورند؛ شهروندان در این شرایط می‌توانند یخ منابع آبی را بشکنند و آبشخورهای موقت ایجاد کنند یا علوفه دستی یا غذا بریزند.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: این اقدامات تنها باید در شرایط سخت آب و هوایی که حیوانات در آستانه شرایط بحرانی قرار دارند، اتفاق بیافتد، در غیر این صورت بهتر است اجازه دهند حیوانات به تدریج با شرایط سخت پیرامون خود سازگار شوند. نباید حیوانات را شرطی بکنیم و کاری کنیم که آنها از تلاش برای بهبود وضعیت خود فاصله بگیرند.

به گفته درویش، دلیل اینکه در شهر تهران موش‌ها در حال گسترش هستند، آنست که برای گربه‌ها انگیزه ایجاد نکرده‌ایم تا به دنبال گرفتن موش‌ها باشند. چون ما برای گربه‌ها غذا فراهم می‌کنیم. از سوی دیگر زباله‌ها هم در دسترس این حیوانات قرار دارد. همه اینها باعث می‌شود که گربه‌ها انگیزه لازم برای گرفتن موش نداشته باشند که این موضوع می‌تواند خسارتی به اکوسیستم وارد کند.


به پرنده‌ها تنها در شرایط یخبندان غذا بدهید


وی در پایان اظهار کرد: به پرنده‌ها باید تنها در شرایطی که هوا به شدت سرد و یخبندان است و غذایی در اختیار ندارند به اندازه محدود غذا داده شود یا آب در اختیار آنها قرار گیرد و این موضوع نباید به شکل یک رویه درآید. تا زمانیکه آب یخ نزده و حیوانات از جمله پرنده‌ها می‌توانند غذای خود را تامین کنند غذا دادن به آنها درست نیست و باید شرایطی باشد که حیوانات، خود بتوانند این شرایط سخت را کنترل و مدیریت کنند.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان