امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توله خرس آسیب دیده در جاده چالوس به زیستگاه طبیعی باز میگردد
#1
Star 
۶ بهمن ۱۳۹۶
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بامداد روز شنبه ۹۶/۸/۶ یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودرو در محور کرج – چالوس به شدت آسیب دید.
پس از روشن شدن هوا مردم متوجه موضوع شده و توله خرس مجروح که هنوز زنده بود توسط عوامل راهداری گچسر به نیروهای محیط زیست استان البرز تحویل گردید.
شرایط جانور به حدی وخیم بود که توله خرس توان هیچ حرکتی نداشته و بدون هرگونه بیهوشی به راحتی قابل جابجایی بود.

سی تی اسکن از اندام های داخلی خرس انجام شده و نشان می داد که حیوان از ناحیه سر دچاز خونریزی شده و در شش ها نیز مقداری خون وجود دارد که باعث اختلال در تنفس خرس شده بود.

پس از گذشت سه ماه از این حادثه هم اکنون توله خرس که نام آن را «امید البرز» گذاشته اند کاملا بهبود یافته و آماده بازگشت به زیستگاه طبیعی است.


[تصویر:  961106_omidealborz-1.jpg]


دکتر مجید درگی دامپزشک اداره کل محیط زیست البرز در تشریح وضعیت توله خرس توضیح داد: به دلیل ضربه مغزی ناشی از تصادف حدود ۴۸ ساعت اولیه را با سطح هوشیاری بسیار پایین پشت سر گذاشت و فاقد هرگونه حس در اندامهای حرکتی سمت چپ بدن خود بود و پس از آن نیز قادر به وزن گیری روی آنها نبود.

یک هفته پس از سانحه یک زخم نکروزه که بدلیل آسیب به عروق پوست در اثر ضربه شدید خودرو ایجاد شده بود نمایان شد که با توجه به وسعت آن به تنهایی می توانست منجر به مرگ حیوان گردد.

حکیمی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز در این باره گفت: پس از گذشت حدود سه ماه طول درمان “امید البرز” خرس آسیب دیده، بر اساس اعلام تیم دامپزشکی، مراحل درمان آن به پایان رسیده و در حال حاضر مشکل جسمی و حرکتی حیوان مرتفع گردیده است.


[تصویر:  961106_omidealborz-2.jpg]

حکیمی در خصوص زمان رهاسازی “امید البرز” گفت: با توجه به اینکه در فصل زمستان بدلیل سختی دسترسی به غذا، شرایط برای رهاسازی مناسب نیست و امکان آسیب پذیری یا تلف شدن جانور زیاد است.

ضمن اینکه به دلیل ضرورت خارج نمودن یک آبسه عفونی طی عمل جراحی، موهای بخشی از بدن توله خرس تراشیده شده و این قسمت فاقد مو هست و نیاز به ترمیم دارد.

لذا تصمیم بر این است تا زمان رسیدن به شرایط جوی و زیستگاهی مناسب، به یکی از مراکز نگهداری مناسب منتقل و پس از آن در زیستگاه اصلی آن واقع در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی رها سازی گردد.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان