امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات کامل کشف توله یوزپلنگ آسیایی توسط پلیس
#1
Star 
جزئیات کامل کشف توله یوزپلنگ آسیایی توسط پلیس اطلاعات و امنیت و یگان محیط زیست استان تهران

۸ دی ۱۳۹۶
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز دوشنبه چهارم دیماه خبری مهم و تعجب برانگیز از کشف یک توله یوزپلنگ آسیایی از قاچاقچیان حیات وحش در تهران منتشر گردید. (لینک خبر)
یک روز پس از این اتفاق خبرنگار دیده بان طی تماسی با فرمانده یگان محیط زیست استان تهران، جزئیات ماجرا را از ایشان جویا شد.
نقی میرزاکریمی در تشریح چگونگی کشف توله یوزپلنگ و ابعاد مختلف این پرونده گفت: روز هفتم آذرماه سال جاری به دنبال دریافت گزارشی به حراست سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر انتقال یک یوزپلنگ آسیایی به تهران و تلاش برای خرید و فروش این گونه ارزشمند، تحقیقات گسترده ای در دستور کار یگان محیط زیست استان تهران قرار گرفت.
همزمان با توجه به حساسیت بسیار زیاد موضوع پرونده ای در شعبه ۱۹ پازپرسی دادسرای تهران تشکیل و پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران مسئول پیگیری پرونده شدند.
تحقیقات مامورین از بازار خلیج فارس که مرکز قاچاق حیات وحش تهران و حتی ایران به شمار می رود آغاز شده و یک مظنون به نام (ب) در این رابطه شناسایی شد.
نخستین مظنون یعنی (ب) توسط مامورین تحت نظر گرفته شده و نهایتا اول دیماه توسط پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ دستگیر شد.
(ب) در بازجویی های تخصصی در پلیس امنیت اعتراف نمود که دو ماه قبل (اوایل آبان سال جاری) به اتفاق فردی به نام (م) از دلالان بازار خلیج فارس به یکی از استان های شرقی کشور رفته و توله یوز را به تهران منتقل کرده اند.
(ب) در اعترافات خود گفت: پس از انتقال توله یوزپلنگ به تهران فردی به نام (ف) و بهمراه واسطه دیگری به نام (ک) حدود بیست میلیون تومان پرداخت کرده و یوز را تحویل گرفتند.
پس از اعترافات نفر اول (ب) نفر دوم (م) نیز توسط مامورین پلیس امنیت دستگیر و خرید و فروش یوزپلنگ را تایید نمود.
پس از اعترافات (ب) و (م) نفر سوم بنام (ک) که واسطه خرید یوزپلنگ بود نیز شناسایی و دستگیر شد.
اعترافات سه متهم دستگیر شده یعنی (ب) ، (م) و (ک) بیانگر آن بود که هر سه نفر دلال و واسطه هستند و خریدار نهایی و اصلی (ف) بوده و یوزپلنگ از همان دو ماه قبل در اختیار نفر چهارم (ف) بوده است.
مامورین پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ صبح روز ۹۶/۱۰/۴ به منزل (ف) مراجعه می کنند اما (ف) در خانه نبوده و مامورین موفق به دستگیری وی نمی شوند.
(ف) که در خانه حضور نداشت از طریق نگهبان محل سکونت خود در جریان قرار میگیرد که مامورین پلیس برای دستگیری وی به منزلش مراجعه کرده اند.
(ف) که متوجه می شود توسط پلیس شناسایی شده و از قبل نیز در جریان دستگیری (ب) ، (م) و (ک) قرار داشت تصمیم میگیرد یوزپلنگ را که در باغی در کرج نگهداری میشد داوطلبانه به سازمان محیط زیست تحویل دهد.
با توجه به اینکه پلیس در تعقیب (ف) برای دستگیری وی بوده، اقدامات تخصصی پلیس نشان می دهد که (ف) از کرج به سمت تهران در حرکت است.
همزمان (ف) با سازمان حفاظت محیط زیست تماس گرفته و اعلام می کند که قصد دارد توله یوزپلنگی را که از قاچاقچیان خریداری نموده به محیط زیست تحویل دهد.
(ف) به همراه یکی از دوستانش هنگام انتقال یوزپلنگ به پارک پردیسان فیلمی از خودشان تهیه و در اینستاگرام منتشر و در فیلم اعلام می کنند که توله یوزپلنگ را از قاچاقچیان خریداری کرده و تصمیم دارند آن را به محیط زیست تحویل دهند.
(ف) و همراهش که سعی می کنند با این اقدام چهره خود را در افکار عمومی بعنوان ناجی توله یوزپلنگ نشان داده و در واقع خود را از اتهامات وارده تبرئه کنند.
بلافاصله نیروهای یگان محیط زیست نیز در پارک پردیسان مستقر شده و منتظر ورود (ف) به پارک می شوند.
اولویت نیروهای یگان محیط زیست و پلیس، تحویل توله یوزپلنگ بصورت زنده و سالم بوده است. و ممکن بود متخلفین توله یوز را سر به نیست کرده و یا در بیابان رها کنند. بنابراین پلیس در پارک پردیسان مستقر نشده و پس از تماس تلفنی (ف) و دوستانش، نیروهای محیط زیست به آنها اعلام می کنند که قرار است در پارک پردیسان از آنها بعنوان ناجی یوزپلنگ تقدیر بعمل آورده شود.
(ف) و همراهانش بوسیله سه خودرو وارد پارک پردیسان شده و مامورین بلافاصله توله یوزپلنگ را که دورن باکسی قرار داده شده بود از یکی از خودروها خارج نموده و به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل می کنند.
پس از تحویل یوزپلنگ صورتجلسه ای در محل تنظیم و به (ف) اعلام می شود صبح روز بعد می بایست در دادسرا حاضر و تحت بازجویی قرار بگیرد.
(ف) و اطرافیانش که تصور میکردند مامورین را فریب داده و حتی قرار است از آنها تقدیر شود، متوجه شدند که پلیس و نیروهای محیط زیست فریب اقدامات عوام فریبانه آنها را نخورده و می بایست بعنوان متهم به دادسرا مراجعه کنند.
صبح روز بعد (ف) نیز در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران حاضر شده و هم اکنون با قرار وثیقه آزاد می باشد.
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران افزود: افرادی که خودشان را دوستدار محیط زیست و ناجی یوزپلنگ معرفی کرده اند باید توضیح دهند که چرا از زمانیکه یوزپلنگ را از دلالان خریداری کرده تا روزی که پلیس به منزلشان مراجعه نمود نسبت و تحویل یوز اقدام نکرده و دوماه یوزپلنگ را مخفیانه در باغی در کرج نگهداری میکردند؟ و چرا قاچاقچیان را به پلیس یا نیروهای محیط زیست معرفی نکرده و دستگاه قضایی را در جریان نگذاشته بودند؟
تحقیقات در مورد ابعاد مختلف این پرونده از طریق بازپرس پرونده با کمک پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در جریان است.
نقی میرزا کریمی گفت: با توجه به اینکه تحقیقات در مورد شناسایی عامل اصلی زنده گیری و جدا کردن توله یوزپلنگ از زیستگاه طبیعی ادامه دارد از انتشار نام زیستگاه و چگونگی زنده گیری توله یوزپلنگ تا تکمیل تحقیقات معذور هستیم.
رسیدگی به این پرونده در دادسرا و تحقیقات تا زمان شناسایی سایر متهمان و عوامل این اقدام مجرمانه ادامه خواهد داشت و سایر اطلاعات در این خصوص متعاقبا به اطلاع مردم شریف و طبیعت دوستان خواهد رسید.
در این رابطه سرهنگ راستکار رییس عملیات پلیس امنیت تهران بزرگ توضیحاتی را ارائه نمودند که در فیلم زیر قابل مشاهده است:

http://www.iew.ir/1396/10/08/56956

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star رها سازی عقاب طلایی پس از مداوا در بوشهر RAMIN 0 28 06-11-2018، 04:07 PM
آخرین ارسال: RAMIN
Star رهاسازی عقاب طلایی در طبیعت کوهرنگ RAMIN 0 129 08-06-2017، 03:46 PM
آخرین ارسال: RAMIN
Star شاهکار آفرینش:مورچه هایی که عسل تولید میکنند RAMIN 0 190 06-14-2017، 07:12 PM
آخرین ارسال: RAMIN
Star تولد سه توله شیر آفریقایی در باغ وحش بابلسر RAMIN 1 314 04-19-2017، 03:32 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  مشاهده 2قلاده یوزپلنگ آسیایی درمیاندشت RAMIN 0 191 03-06-2017، 04:37 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  محققان دانشگاه جورج میسون:خون اژدهای کومودو خواص ضدباکتریایی دار RAMIN 0 184 02-24-2017، 05:29 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  کشف 25 رشته دام هوایی زنده گیری پرندگان درغرب گلستان RAMIN 0 203 02-22-2017، 04:26 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  آشنایی با شغل عجیب «بغل کردن حیوانات» RAMIN 0 171 01-02-2017، 05:02 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  پیرترین مرغ دریایی جهان در 66 سالگی دوباره تخم گذاشت RAMIN 0 163 12-12-2016، 04:41 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  شکارچیان چهار قوی مهاجر با کمک مردم در بابل شناسایی و به دادگاه مع RAMIN 0 173 12-03-2016، 04:58 PM
آخرین ارسال: RAMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان