امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
به مناسبت روز جهانی یوزپلنگ
#1
Star 
تهران - ایرنا - امروز 13 آذر ماه برابر با 4 دسامبر، روز جهانی یوزها نام گرفته است. ایده برگزاری این رویداد بزرگ جهانی را که هر سال بر دامنه و وسعت آن افزوده می‌شود، نخستین‌بار صندوق حفاظت از یوز (Cheetah Conservation Fund) به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ ترین نهادهای حفاظتی در دنیا، مطرح کرد.
[تصویر:  n82752457-72031737.jpg]


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: ایده ‌پردازان این رویداد بزرگ جهانی، هدف از گرامیداشت چنین روزی را آگاه‌ سازی در مقیاس کلان عنوان کرده‌اند.

جوکار تصریح کرد: در راستای تحقق این هدف ارزشمند است که نهادهای گوناگون از سمن ‌ها گرفته تا سازمان‌ های بین‌المللی، مدارس و حتی سایر مراکز دست‌ اندرکار هر ساله در تاریخ چهارم دسامبر گردهم می ‌آیند و تلاش می‌ کنند تا از طریق برنامه ‌های مختلف به خصوص آگاه‌ سازی، صدای استمداد یوزها را هرچه بلندتر به گوش جهانیان برسانند.

وی با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی یوزپلنگ 'با صدای بلند برای یوزپلنگ' نامگذاری شده است، گفت: در ایران نیز این رویداد جهانی مورد توجه مسوولان سازمان حفاظت محیط ‌زیست، کارشناسان، متخصصان، علاقمندان و دوستداران حیات ‌وحش و رسانه ‌ها است.

جوکار خاطر نشان کرد: پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌ زیست و دفتر عمران سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند نیز با انجام فعالیت ‌های مختلف حفاظتی، آموزشی، آگاهی‌ رسانی و پژوهشی در 6 استان و 10 منطقه از کشور تلاش می کند تا صدای بلندی برای آخرین بازماندگان این زیرگونه در ایران باشد. 

وی اظهار داشت: در مدت 16 سال گذشته، تمامی تلاش ‌های مسوولان پروژه یوز بر این بوده تا با همکاری طیف گسترده‌ ای از نهادهای شناخته‌ شده بین ‌المللی مانند برنامه توسعه سازمان ملل( UNDP)، صندوق محیط‌ زیست جهانی (GEF)،انجمن حفاظت از حیات‌ وحش (WCS)، اتحادیه بین‌المللی حفاظت آی‌یو‌سی‌ان (IUCN)، مرکز توسعه پایدار و صندوق حفاظت از یوز (CCF) هرچه بیشتر به بقای یوزها در ایران کمک کنند چرا که یوزها تنها یک میراث ملی نیستند بلکه هدف از حفاظت آنها ، پاسداشت یک میراث جهانی است.

یوزپلنگ آسیایی گربه سانی در خطر انقراض است و بر اساس آخرین آمار اعلام شده کمتر از 50 قلاده از آن در کشور باقیمانده است ، عواملی مانند تخریب زیستگاه ها، فعالیت معادن در زیستگاه این حیوانات، جاده کی و کاهش طعمه برخی از تهدیدات این گونه ارزشمند است.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان