امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرداخت غرامت،امیدواری برای حفظ گونه پلنگ در کهگیلویه و بویراحمد
#1
Star 
یاسوج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: یکی از برنامه های تشویقی دولت برای حفاظت از وحوش بویژه گونه در معرض انقراض پلنگ ، تصویب طرحی مبنی بر پرداخت خسارت به دامدارانی است که دام آن ها مورد حمله پلنگ قرار می گیرد.
[عکس: n82721285-71973778.jpg]


سید اسدالله هاشمی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: طبق تفاهم نامه بیمه جامع پلنگ ایرانی که اردیبهشت ماه سال 1395 در سازمان حفاظت محیط زیست امضا شد خسارت های ناشی از حمله پلنگ تا سقف 60 میلیون تومان به زیان دیدگان پرداخت می شود.

وی تصریح کرد : هر ساله گزارش های متعددی در رسانه ها درباره حمله پلنگ به دام های دامداران منتشر می شود که با این مصوبه تشویقی در کنار مصوبه تنبیهی برای کسانی که اقدام به کشتن پلنگ می کنند باعث شده تا امیدواری به حفظ این گونه در معرض انقراض افزایش یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد افزایش انگیزه دامداران در همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست، کاهش شلیک به پلنگ و حفاظت از گونه در معرض خطر پلنگ ایرانی را از جمله مزایای پرداخت غرامت به دامداران ذکرکرد.

هاشمی گفت: در سال 1395 در خصوص حمله پلنگ به دام های دامدارن استان، 69 پرونده تشکیل و به سازمان محیط زیست کشور ارسال شد که از این تعداد 46 پرونده تایید و غرامت به آنها پرداخت شد.
وی افزود: در مجموع برای نخستین بار 280 میلیون ریال غرامت به دامداران شهرستان های بویراحمد، باشت، بهمئی، دنا و چرام که دام های آنها بر اثر حمله پلنگ خسارت دیده بود پرداخت شد.

براساس آخرین اطلاعات انجمن یوزپلنگ ایرانی در سال 2005 کمتر از 1300 پلنگ در غرب آسیا درمحدوده ای که قفقاز، ترکمنستان، جنوب روسیه، پاکستان، افغانستان و ایران را در برمی گیرد، زندگی می کرد .
حداقل 60 تا 70 درصد از این جمعیت پلنگ اسیایی در داخل مرزهای ایران بوده و ایران بدون شک آخرین قلمرو زیست برای پلنگ ایرانی در غرب آسیا به شمار می رود.

به دلیل سازگاری بالا، پلنگ می تواند در مناطق مختلف با طعمه‌های مختلف زندگی کند و خود را با شرایط وفق دهد. هر کجا که آب و طعمه‌های مطلوب در سرزمین محل زندگیش یافت شود می توان انتظار داشت که این جانور هم در آن مکان یافت ‌شود.
به گفته کامبیز برادرانی محقق و پژوهشگر حیات وحش (حوزه پلنگ) ، جمعیت گونه پلنگ در ایران پراکندگی خوبی دارد و بجز استان همدان، تقریبا در تمام نقاط کشور مشاهده و از آن عکس و فیلم گرفته شده است.
وی افزود: استان های مازندران، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی ،سمنان ، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و کرمان جزو مهمترین زیستگاه های پلنگ ایرانی به شمار می روند.

به اعتقاد برادرانی درمجموع جمعیت پلنگ در ایران روند کاهشی و نگران کننده به خود گرفته است بطوری که در استان های غربی همچون آذربایجان غربی جمعیت کمی دارد و در کرمانشاه، کردستان و ایلام هم در حال نابودی و انقراض است.
وی تاکید کرد که آمار دقیقی از تعداد گونه پلنگ در کشور وجود ندارد و آمارهای موجود هم تخمینی است اما بر اساس همین آمار تخمینی و طبق مطالعات و مشاهدات یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی و همکاران وی که در سال 2002 میلادی در سراسر کشور صورت گرفت جمعیت پلنگ ایرانی بین 550 تا 800 فرد تخمین زده شد. از آن سال تاکنون هیچ آماری در دست نیست که جمعیت پلنگ ایرانی کم یا زیاد شده است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون اماری از تعداد گونه پلنگ جمع آوری نشده است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای هفت منطقه حفاظت شده دنا، دنای شرقی، خاییز سرخ، خامی، دیل، سولک و سیوک با وسعت 312هزار کیلومتر مربع است که از جمله غنی‌ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیا محسوب می‌شوند.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان