امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پلنگ رودسر رهاسازی شد + فیلم
#1
Star 
پلنگ رودسر، مشهور به آرزو که بهمن سال گذشته پس از گرفتار شدن در تله سیمی به تهران منتقل شده و تحت عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفته بود، پس از هشت ماه نگهداری در باغ وحش قزوین با رای کمیته تخصصی متشکل از جراح معالجش، صبح امروز در زیستگاهش رهاسازی شد.


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پلنگ رودسر، مشهور به آرزو که بهمن سال گذشته پس از گرفتار شدن در تله سیمی به تهران منتقل شده و تحت عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفته بود، پس از هشت ماه نگهداری در باغ وحش قزوین با رای کمیته تخصصی متشکل از جراح معالجش، 8 صبح امروز در منطقه سجیدان استان گیلان رهاسازی شد.


این پلنگ ماده چهار ساله از شهرت بسیاری نزد فعالان محیط زیست برخوردارد است چرا که ابتدا توانست از تله سیمی جان سالم ببرد و سپس با این وجود که توسط دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان، غیرقابل درمان شناخته شده و به معدوم‌سازی محکوم شده بود به دنبال پیگیری‌های دفتر مدیریت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از شانس پشت سر گذاشتن یک عمل جراحی موفقیت‌آمیز و رایگان در یک بیمارستان دامپزشکی خصوصی برخوردار شد تا پس از گذراندن دوران بازپروری تحت نظارت مسئولان محیط زیست با بازگشت به زیستگاهش برگ زرینی را در کارنامه معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به جا گذارد.

علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام خبر رهاسازی پلنگ رودسر در منطقه سجیدان استان گیلان به تسنیم می‌گوید: این پلنگ ماده 4 ساله که به دلیل گرفتار شدن در تله سیمی دچار مشکل جدی در ستون مهره‌ها شده بود عمل جراحی موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشته و پس از گذراندن دوران نقاهت و ارزیابی امکان رهاسازی، با رای اکثریت یک کمیته تخصصی شامل جراح معالج، صبح امروز در زیستگاهش رهاسازی شد.

وی ادامه می‌دهد: این اولین بار است که تصمیم‌گیری برای سرنوشت یکی از گونه‌های آسیب‌دیده حیات وحش با تشکیل یک کمیته تخصصی و با ملاک قرار دادن رای اکثریت اعضا انجام می‌شود، رویه‌ای که بنا داریم از این پس درباره سایر وحوش آسیب‌دیده پیش بگیریم.تیموری همچنین یادآور می‌شود: با توجه به اینکه این پلنگ سالها در طبیعت زندگی کرده و با مهارت‌های لازم از جمله شکار در زیستگاهش آشناست، امکان رهاسازی موفقیت‌آمیز بسیار زیاد است.

به علاوه پلنگ رودسر به گردنبند ردیاب مجهز شده و انتظار می‌رود در صورت امکان دریافت سیگنال، در منطقه بتوان تصویری از رفتارهای حیوان به دست آورد و حتی در صورت پیش‌آمدن مشکلات احتمالی از قبیل مصدوم شدن توسط سایر حیوانات برای کمک به آن اقدام کرد.
این مقام مسئول با قدردانی از مردم روستای سجیدان که بهمن سال گذشته زخمی شدن این پلنگ را به مسئولان محیط زیست اطلاع دادند می‌گوید: خوشبختانه اطلاع‌رسانی به موقع مردم منطقه و تلاش‌های دلسوزانه دکتر جراح معالج پلنگ رودسر سبب شد امروز شاهد بازگشت این گونه ارزشمند جانوری به محیط زیست کشور باشیم.

به گزارش تسنیم، 17 بهمن 95 به دنبال گزارش‌های تلفنی اهالی روستای سجیدان منطقه سیاهکلرود شهرستان رودسر، یک پلنگ ماده که به دلیل گرفتار شدن در تله سیمی مخصوص شکار گراز مجروح شده و همزمان با بارش سنگین برف به حاشیه این روستا پناه آورده‌ بود توسط مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با استفاده از اسلحه بیهوشی زنده‌گیری و روز بعد به مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان تهران منتفل شد. 

دوشنبه 18 بهمن دامپزشک مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان ساعاتی پس از ورود حیوان به این مرکز، طی گزارشی، با اشاره به سی‌تی‌اسکن و معاینات انجام شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، ضایعه نخاعی پلنگ رودسر را برگشت‌ناپذیر دانست و یوتانایز (معدوم‌سازی با تزریق دوز بالای داروی بیهوشی) و برداشت تخمدان‌ها و دیگر نمونه‌های زیستی حیوان را توصیه کرد.
اما این پلنگ به درخواست دفتر مدیریت و حفاظت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست روز چهارشنبه 20 بهمن 95 در بیمارستان دامپزشکی فتاحیان مورد عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفت و پس از گذشت 7 روز از این عمل جراحی، توانایی راه رفتن را به دست آورد.

پلنگ رودسر در چهارم اسفند ماه از مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان خارج و به جایگاه مجهزتر در مرکز نگهداری از حیات وحش دژ قوی سیاه در تهران منتقل شد و سپس در 22 اسفند به منظور آماده شدن برای راهاسازی به جایگاهی در باغ وحش قزوین انتقال یافت.فیلم:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1...8C%D9%84%D9%85

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان