امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 گونه حیات وحش البرز در معرض انقراض
#1
Star 
کرج - ایرنا- رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به تنوع بالای زیستی استان گفت: 9 گونه از حیات وحش البرز در خطر انقراض قرار دارد.
[عکس: n82705358-71944683.jpg]


مهدی مصطفوی روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به خطراتی که حیات وحش را تهدید می کند، افزود: براساس شاخص های اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) که به اعلام موقعیت حفاظتی گونه های حیات وحش می پردازد، در البرز گونه هایی مانند پلنگ، شنگ، گوسفند وحشی، بز وحشی، عقاب تالابی، افعی البرز و لاک پشت مهمیزدار در حال انقراض هستند. 

وی بیان کرد: درحیات وحش استان البرز 41 گونه پستاندار، 286 گونه پرنده (علاوه بر پرنده های مهاجر)، 21 گونه خرنده، 2 گونه دوزیست و 8 گونه ماهی وجود دارد. 
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار داشت: تا پیش از سال 92 در این استان 100 گونه پرنده به ثبت رسیده بود که از آن زمان تاکنون 186 گونه دیگر توسط کارشناسان، عکاسان حیات وحش و مردم شناسایی شده است. 

وی بیان کرد: استان البرز دارای 2 منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع شامل منطقه حفاظت شده البرز جنوبی به مساحت 64 هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع طالقان به مساحت 75 هزار هکتار است. 


***توسعه و گردشگری غیرمسئولانه، خطری برای گونه های حیات وحش رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان البرز یکی از مهم ترین تهدیدات برای حیات وحش استان را توسعه و گردشگری غیرمسئولانه و همچنین افزایش رستوران ها و واحدهای خدماتی در حاشیه و داخل مناطق و عرصه های حیات وحش دانست. 

مصطفوی گفت: ماهی قزل آلای خال قرمز یکی از مهم ترین گونه هایی که تا چند سال پیش در اثر این تهدیدات در خطر بود که خوشبختانه با پایش های اخیر وضعیت جمعیت این ماهی در عرصه های آبی استان بهبود یافته است. 

وی افزود: یکی دیگر از خطرات بر سر راه تنوع زیستی استان، علاوه بر شکار بی رویه، ورود بی رویه گونه های غیربومی حیات وحش به عرصه های زیستی است که این تنوع را مورد تهاجم قرار می دهد. 

مصطفوی از جمله این گونه های غیربومی را سمندر آبی لرستان، لاک پشت پشت گوش قرمز و سنجاب دانست واضافه کرد: این گونه ها پس از ایام نوروز توسط برخی افراد در زیستگاه ها رها سازی می شود. 

وی بیان کرد: ورود این گونه ها سبب انقراض و از بین رفتن گونه های بومی استان می شود. 

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اضافه کرد: براساس منشور فهرست 
ضمائم سایتس (CITS) جابجایی غیر اصولی گونه های حیات وحش ممنوع بوده این درحالی است که 
28 گونه از حیات وحش استان البرز شامل 7 گونه پستاندار از جمله پلنگ و شنگ و 18 گونه پرنده و 3 گونه خزنده در این فهرست قرار گرفته اند. 


***خشکی و کم شدن آب ها، بزرگترین تهدید برای آبزیان 


رئیس اداره حیات وحش استان البرز در ادامه به موضوع تغییر اقلیم اشاره کرد و افزود: کشور ایران یک کشور خشک بوده و میزان بارندگی آن پایین است که این موضوع بیشترین تهدید را متوجه آبزیان می کند.

وی اظهار داشت: گونه حفاظت شده ماهی قزل آلای خال قرمز که در رودخانه کرج زندگی می کند فقط در چند نقطه کشور دیده می شود زیرا این گونه ماهی احتیاج به اکسیژن بالا و دمای پایین آب و سرما دارد. 

مصطفوی گفت: گرم شدن کره زمین و کم شدن آب ها، تهدیدی جدی برای آزادماهیان (قزل آلا) می باشد.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان