امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خرس قهوه‌ای بیمه می شود
#1
Star 
مدیر کل دفتر تنوع زیستی وحیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل تعارض خرس قهوه‌ای با انسان و شمار تلفات ناشی از آن در آینده‌ای نزدیک بیمه خرس قهوه‌ای اجرا می‌شود.
[عکس: 6864030_338.jpg]


سید مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار 
حوزه محیط زیستگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به آخرین وضعیت خرس‌های قهوه‌ای و خرس‌های سیاه در ایران اظهار داشت: سازمان محیط زیست در طول برنامه 5 ساله ششم که از سال 1396 آغاز شده، بر روی گونه‌های در حال انقراض مانند خرس‌های قهوه‌ای و سیاه هدف گذاری کرده است و بر اساس رده بندی IUCN از میان یک هزار و 170 گونه مهره دار، 74 گونه در معرض انقراض شناسایی شده است که بر روی 30 گونه از این موارد هدف گذاری و اقدامات لازم انجام شده است.

وی با اشاره به وجود دو گونه در معرض انقراض در 3 استان کشور، افزود: دو گونه خرس قهوه ای و سیاه از جمله گونه های مهره دار در معرض تهدید هستند، البته پراکنش خرس سیاه در 3 استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است، این در حالی است که خرس قهوه‌ای در بیش از 20 استان پراکنش دارد.خرس قهوه‌ای گونه‌ای در تعارض با انسان استمدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خرس قهوه ای به عنوان یک گوشتخوار بزرگ جسته، یک گونه در تعارض با انسان است مانند پلنگ که گوشتخوار است و همین تعارض این حیوان با انسان را می توان یکی از مشکلات بزرگ این گونه در طبیعت دانست.


خرازیان مقدم در رابطه با تشکیل اولین جلسه کمیته ملی راهبردی در رابطه با خرس قهوه‌ای خبر داد و گفت: کمیته ملی راهبردی در رابطه با خرس قهوه‌ای را به ریاست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور مدیر کل دفتر حیات وحش تشکیل دادیم و به زودی اولین جلسه این کمیته تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به بیمه خرس قهوه‌ای تصریح کرد: بیمه پلنگ از جمله اقدامات مناسبی بود که طی دو سال اخیر صورت گرفت و برای خرس قهوه‌ای نیز این برنامه را در دست انجام داریم. این بیمه به منظور جلوگیری و کاهش تعارضات این گونه با انسان صورت می‌گیرد، چراکه بیشترین تلفات مربوط به تعارض خرس قهوه‌ای با انسان است.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیمه خرس قهوه‌ای شامل خساراتی می‌شود که این گونه به دام‌ها و مراتع کشاورزی وارد می‌کند، البته این بیمه خسارات وارد شده به خود این گونه همانند پلنگ را نیز شامل می‌شود، به همین منظور شرکت‌های بیمه‌ای نیز برای انجام این کار از خود تمایل نشان دادند.

خرازیان مقدم در پایان اظهار کرد: باتوجه به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست متولی حیات وحش است، اما این سازمان به تنهایی نمی‌تواند از عهده حفاظت این گونه برآید، به طور مثال تصادفات جاده‌ای منجر به تلفات زیادی در حیات وحش می شود و این تلفات در پستانداران بزرگ جسته بیشتر مشاهده می‌شود، لذا باید دستگاه های مربوطه برای حفظ این گونه در معرض انقراض اقدامات لازم را انجام دهند.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان