امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه یک گربه مناسب انتخاب کنم؟
#1
- مسئله مو
- سن
- جنس

- رفتارهای ذاتی ---------------------------------------------------------------------

شناخت و انگیزه ..
تحقیقات دانشمندان نشان داده است که حیوانات خانگی علاوه بر اینکه هم‌دمی برای افراد سالمند می‌باشند باعث طول عمر آنها نیز می‌گردند. به عقیده‌ی بسیاری از صاحب‌نظران و پزشکان، گربه حیوان ایده‌آلی برای نگهداری‌ست و مراقبت از آن نیز آسان می‌باشد.
گربه بر خلاف سگ به تمرین‌های کنترل شده احتیاجی ندارد. علاوه‌براین گربه مظهر آسایش مخصوصا برای سالمندانی است که تنها زندگی می‌کنند.
گربه‌ها حیوانات فروتنی هستند که خودشان را به‌عنوان یک همدم دوست‌داشتنی در محیط خانه سازگار کرده‌اند. بر خلاف سگ‌ها اختلاف زیادی در اندازه آنها دیده نمی‌شود. آنها حیوانات کوچکی بوده، به شدت به تمیزی خود و محیط‌شان اهمیت می‌دهند و زمان زیادی را صرف شستن و آراستن پوشش خود صرف می‌کنند. حتی دفع مزاج خود را به یک جعبه کوچک در یک محل مشخص محدود می‌نمایند. گربه‌ها، پرتوان، دوست‌داشتنی، چالاک و حیوانات مستقلی هستند. اگر شما سایر جنبه های شخصیتی گربه را نیز به ویژگی‌های بالا بیافزایید، منصفانه خواهد بود که بگوییم گربه کامل‌ترین حیوان اهلی خانگی می‌باشد. این مشخصات آنها را مونس خوبی برای هر فردی می‌نماید. با این وجود تمامی نژادهای گربه به‌منظور نگهداری در منزل مناسب نمی‌باشند و شما باید در انتخاب خود کمال دقت را نماید.

شرایط یک گربه خانگی
هنگام‌ انتخاب‌ گربه‌ به‌ سن‌، جنس‌ و پوشش‌ بدن‌ آن‌ توجه‌ کنید.
[تصویر:  38252005024094844312_thumb.jpg]
مسئله‌ی مو:
نژادهای موبلند به رقم زیبایی و قانع بودنشان زمان قابل توجهی را جهت آراستن نیاز دارند و برای داشتن پوشش مویی زیبا و سلامت، نیاز دارند که بیشتر به آنها رسیدگی شود.در مقابل آن، نژادهای موکوتاه تنها به حداقل رسیدگی هفتگی نیاز دارند.
سن‌:
بچه‌‌گربه‌ نیاز به‌ مراقبت‌ بیشتری‌ دارد ولی‌ سازش‌پذیرتر است‌، بخصوص‌ اگر حیوان‌ دیگری‌ در خانه‌ باشد. بچه‌گربه‌ را می‌توان‌ به‌ میل‌ خود تربیت‌ کرد و دردسر آن‌ کمتر از گربه‌ بالغی‌ است‌ که‌ عادات‌ قدیم‌ خود را دارد. بهتر است‌ بچه‌ گربه‌ تا 8 هفته‌ نزد مادرش‌ باشد.
جنس:
گربه ماده مهربان‌تر، مطیع‌تر و بازیگوش‌تر است‌. گربه‌ نر برای‌ حفظ قلمرو خود مبارزه‌ می‌کند. اگر گربه‌ نر اخته‌ شود، مطیع‌تر خواهد بود. اگر گربه‌ ماده‌ دارید باید مراقب‌ آبستنی‌ ناخواسته‌ آن نیز باشید.
علاوه‌براین، نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه نمایید این است که ترجیحا از خریدن گربه‌ی نر غیر اخته خودداری کنید. گربه‌های نر دارای ناهنجاری‌های رفتاری زیادی هستند. این گربه‌ها معمولا دوست دارند از خانه فرار کنند، و به منظور تعیین قلمرو ممکن است با گربه‌های دیگر درگیر شوند. همچنین ممکن است بوی نامطبوعی از بستر حیوان ساطع ‌شود.
رفتارهای ذاتی:
مسئله بعدی رفتارهای ذاتی گربه‌هاست که بایستی مورد توجه قرار داد. ازجمله آن، میزان فعالیت، سر و صدا کردن، کنجکاوی، شیطنت و امثال آن است. برای مثال نژادهای برمه‌ای، شرقی و سیامی، اغلب دارای سر و صدای زیاد هستند و نژادهای روسی و کورات به‌عنوان نژادهای ساکت و آرام نگهداری می‌شوند. نژادهای Rexاغلب شیطان و موذی هستند و در مقابل نژاد پرشین آرام و باوقار می‌باشد.
نژادهای ترکیه‌ای با توجه به علاقه خاص به شنا، خانه‌های واجد استخر را ترجیح می‌دهند. اما می‌توانند خودشان را با یک تشت پر از آب هم سرگرم نمایند.
اگر شما در مناطق خوش آب و هوایی زندگی می‌کنید و یا در خانه خود باغ دارید، گربه در آنجا احساس لذت خواهد کرد. چنانچه در آپارتمان زندگی می‌کنید، گربه شما برای این که ملول و افسرده نشود به یک همدم و رفیق نیاز دارد.
برای آگاهی از رفتارهای هر گربه، به پروفایل نژادی آن رجوع نمایید. ما در جدولی خصوصیات رفتاری هر نژاد را درجه‌بندی نموده‌ایم.

[تصویر:  22352363163148806842.jpg]

ویژگی‌های شخصیتی و زندگی شما
اگر شما فردی عصبی هستید، گربه ای انتخاب کنید که طبیعتا آرام است، مانند گربه ایرانی که دارای خطوط نقره‌ای است.
اگر کار یا زندگی شما به گونه‌ای است که باید پیوسته در سفر باشید، گربه‌های خارجی مانند نژاد سیامی چشم آبی بهتر از گربه‌هایی هستند که از تغییر محل زندگی‌شان نفرت دارند.
برای آگاهی از اخلاقیات گربه خود، بعد از انتخاب نژاد مورد نظر در بخش پروفایل نژادها، اخلاق و رفتارهای ذاتی او را مورد بررسی قرار دهید.
بخاطر داشته باشید گربه‌ها می‌توانند زندگی طولانی تا هجده سال یا بیشتر را داشته باشند. اگر در انتخاب‌تان اشتباه کرده باشید این مدت برایتان یک ابدیت طول خواهد کشید .
در کل، فقط به ظاهر گربه توجه نکنید و نیازهای درونی آنها را هم مد‌نظر بگیرید و سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید تا شما و گربه‌تان با یک تطابق کامل سال‌های متمادی زندگی خوشی کنار هم داشته باشید.

منبع:http://petsclub.ir/blogdetail/How-to-chose-cat

پاسخ
#2
با سلام مسئله نر و ماده بودن گربه مسئله چندان مهمی نیست و این که انقدر در گربه ها نر ستیزی میشه کاملا اشتباهه در ضمن اگر از گربه نر از بچگی نگه داری کنید اونطور که شما بهش آزادی بدید که بیرون بره یا نه یا فضایی که براش بسازید بستگی داره که رفتار هایی مثل اسپری کردن ادرار یا بیرون رفتن که خیلی ها میگن مختص نر هاست که غلطه تقریبا از بین میره این رفتار ها بخصوص اسپری ادرار به استرس زا بودن فضا برای گربه مربوطه تازه خیلی میگن ماده بازیگوش و شیطون تره! اما گربه نر همیشه در حال بازی و ورجه وورجه است و همیشه میخواد بازی کنه و بجوش تره و بیشتر به صاحبش عشق میده اما ماده تنها تا زمان بچگیش اون هم خیلی کم اهل بازی و شیرین کاریایه که خیلی ها بخاطره اونا عاشقه گربه هان و وقتی بزرگ شد دیگه بازی نمی کنه و منزوی میشه و اگه بره بیرون ممکنه با آبستنی نا خواسته مواجه شید پس نه نر ستیزی نه ماده ستیزی هر دو جنس رفتار های مطلق ندارن و بسته به نژاد و سن و فضا یا حتی فرد نگه دارنده رفتار هاشون متغیره پس خیلی درجنس گربه وسواس نشون ندید اما نژاد بستگی داره به شرایط و علاقه شما پرشین ها برای اپارتمان و افرادی که بیشتر در خونن مناسبه اما سیامی ها احتیاج به فضای باز دارن و پر سرو صدان اما خیلی هاdsh هارو گربه خیابونی میدونن اما اونها گناهی نکردن که برای حذف موش ها از شهر به اینجا اورده شدن و جایگزین پرشین های تنبل شدن دی اس اچ یا دومیتک شورت هر خودش دومین نژاد محبوب در امریکا و جهانه که ایرانیا از ش بی خبرن دی اس اچ ها با چشم های درشت و صورت هایی خیلی فانتزی واقعا زیبان و باهوشن و صاحبشون رو خیلی خوب در ذهن میسپرند و از مهربون یا بد بودن اون مطلع میشن وگرنه تو خیابون من حتی سیامی و پرشین هم دیدم پس اسم اون ها هم کلن باید بشه خیابون این غلطه هر گربه ایی ک تو خیابونه شاید بشه از کلمه زشته خیابونی براش استفاده کرد ولی هرdshدی اس اچی گربه خیابون نیست دی اس اچ ایده آله برای افراد مهربون و اونهایی که گربه مستقل و عاطفی میخوان و خیلی نژاد ها و خصوصیات دیگه پس نژاد مهمهاما بحثه مو بلندو مو کوتاه خیلی بزرگ و ترسناک شده دوست داشتنی ترین بخش نگه داری از گربه برس کشیدن اونهاست چرا این رو از مضرات مو بلند ها میدونید برس کشیدن اصلا مشکل نیست و وقتی هم نمیگیره پس اگه بر عکس من کشته مرده پیشول های موبلندید با خیال راحت نگهداری کنید
پاسخ
#3
با سلام بر همه عزیزان
بنظر من که نر یا ماده بودن پیشی انچنان تفاوت نداره.به جز اینکه پیشی های ماده ممکنه باردار شوند که خوب اونموقع زحمت نی نی هاشون هم گردن شماس.
ریزش مو هم که بیشتذش با برس کشیدن مداوم برطرف میشه.
ریاد هم نباید در چهره گربه سخت گیری کرد چون مخصوصا dsh هاکه هر رنگ و شکلی اشن زیبایی خاص خودشون رو دارن.

خلاصه اگه شما واقعا علاقه قلبی داشته باشی هی/کدوم از اینا اصلا براتون مشکلی پیش نمیارن
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان