امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ظرف خاک مناسب
#1
نحوه و محل قرار دادن جعبهء ادرار یا Litter box ، مسئلهء مهمی است . مهمه ، چون اگر ظرف بستر را به شکل نامناسب قرار دهید ممکنه گربهء شما از آن استفاده نکنه یا حداقل ، برخی از اوقات از آن استفاده نکنه، و این چیزی نیست که هیچ یک از صاحبین گربه ها دوست داشته باشند ! پس محل و نحوهء قرار دادن ظرف بستر ، حائض اهمیته . در زیر به اختصار به برخی نکات مهم در این باره میپردازم:

*از قرار دادن ظرف بستر در محل های تنگ و کوچک خودداری کنید.
دوستان عزیز ، گربه ها به ویژه پرشین ها که نژادی به غایت حساس هستند ، از اتاق ها و محل هایی که دیوارهای نزدیک به هم دارند ، احساس ناراحتی و ترس میکنند. حمام ، دستشویی و بالکن های کوچک و محصور ، محل مناسبی برای قرار دادن ظرف خاک گربه نیست. این محل ها دارای دیوارهای نزدیک به هم و محصور هستند و گربه های پرشین به ویژه بچه گربه ها از رفتن به اینگونه مکان ها میترسند و احساس خوبی ندارند. این نکته مهمه ، چون متاسفانه بسیاری از کسانیکه به تازگی یک بچه گربهء پرشین تهیه کردند ، ظرف بستر گربه را در دستشویی و حمام و اینگونه مکان ها قرار میدند ، و با باز قرار دادن در دستشویی ، انتظار دارند که گربه هر زمان نیاز به استفاده از ظرف بستر داره ، وارد دستشویی بشه و از ظرف بستر استفاده کنه. اتفاقی که در اکثر موارد نمیافته !! متعاقباً این عزیزان از عدم استفادهء گربه از ظرف بستر خود ابراز ناراحتی میکنند. بدانید که گربه ترجیح میده از ظرف خاک خود استفاده نکنه اما وارد آن محل که دارای دیوارهای نزدیک به هم هست ، نشه. اگرچه نمیشه از این مسئله به عنوان یک قانون کلی یاد کرد که در مورد همهء گربه ها صدق میکنه ، اما در مورد عموم گربه ها به ویژه پرشین ها ، اینگونه ست.
*ظرف خاک گربه را در محلی قرار دهید که گربه بیشتر اوقات روز را در آن جا سپری میکند.
محل قرار دادن اصولیِ ظرف بستر گربه کجای خانه است ؟ جایی که گربه بیشترین ساعات روز را در آنجا سپری میکنه. اگر مثلا گربهء شما بیشتر اوقات روزش را در حال یا اتاق نشیمن منزل شما سپری میکنه ، و شما ظرف خاکش را تَهِ اتاق خواب گذاشته باشید ، ممکنه گربهء شما در استفاده از آن دچار تردید بشه. این مسئله به ویژه در مورد بچه گربه های تازه واردی که هنوز به طور کامل با محیط جدید (منزل شما ) مانوس نیستند ، بیشتر میتونه اتفاق بیفته. اگرچه باز هم تاکید میکنم که این مسئله از گربه ای تا گربهء دیگه ، کاملا متفاوته و نمیشه از آن به عنوان یک قانون کلی یاد کرد .
*اگر منزل شما بزرگ است ، بهتر است از بیش از یک ظرف خاک استفاده کنید.
دوستان دقت داشته باشید لطفا . بسیاری از اوقات مسئله اینه که بچه گربهء پرشین شما دقیقاً میدانه که ظرف خاکش کجا و در چه محلّی قرار داره . اما چون فاصلهء او تا ظرف خاکش به نسبت زیاده ، ترجیح میده از آن استفاده نکنه ! این مسئله به ویژه در مورد نژاد ظریفی مثل پرشین ، ملموس تره. اجازه بدید در قالب یک مثال ، بیشتر در این مورد توضیح بدم.
فرض کنید بچه گربهء پرشین شما در آشپزخانه یا اتاق نشیمن شما ، مشغول بازی و جست و خیزه که ناگهان نیاز به دفع ادرار پیدا میکنه. ظرف خاکش در انتهای یکی از اتاق خواب های شماست که فاصله ای ۱۵ یا ۲۰ متری از محلی هست که گربه در حال حاضر در آن قرار داره. خب ، این فاصله برای شما که یک انسان هستید و درهر گامی که برمیدارید ، چیزی حدود نیم متر را طی میکنید ، فاصله چندانی نیست . اما برای بچه گربهء پرشین شما که موجودی ظریف و کوچک هست که در هر گامی که برمیداره فقط ۵ یا ۶ سانتیمتر را طی میکنه ، اصلاً فاصلهء کوتاهی نیست !
در این زمان گربهء کوچولوی شما ممکنه ترجیح بده که برخلاف میلیش درجایی به غیراز ظرف خاک ادرار کنه ، تا این فاصلهء طولانی را طی نکنه. اینجاست که ضرورت استفاده از بیش از یک ظرف خاک در منازل بزرگ ، مشخص میشه. اصولاً استاندارد استفاده از ظرف بستر اینگونه است که به ازای هر ۸۰ یا ۹۰ متر مربع منزل ، از یک ظرف خاک برای بچه گربهء خود استفاده کنید. بسیاری از صاحبین گربه ها در زمان عدم استفادهء بچه گربه ها از ظرف بستر فکر میکنند بچه گربهء آن ها محل ظرف بستر را بلد نیست. درصورتیکه اگر از نگاه گربه تان به همین ماجرا بنگرید ، ممکن است ماجرا کاملا متفاوت باشه.

* در استفاده از ظرف خاک مُسقّف ، عجله نکنید.
بسیاری از دوستداران گربه ها ترجیح میدند از ظروف بستر مسقّف (سقف دار) و محصور استفاده کنند. این ظروف بستر که مانند اتاقکی کوچک هستند امروزه در انواع شکل ها موجودند. اگرچه استفاده از اینگونه ظروف خاک گزینهء خوبیه ، اما توصیهء من به کسانیکه قصد دارند از اینگونه ظروف استفاده کنند همیشه اینه که در این مورد ، عجله نکنید.
دوستان دقت داشته باشید ، بسیاری از بچه گربه های پرشین ( نه همهء آنها) ممکنه در وهلهء اوّل از ورود به داخل اینگونه ظروف محصور کمی بترسند و در استفاده از آنها دچار تردید بشند. توصیهء من اینه که اگر ظرف خاک مسقّف برای بچه گربهء خود تهیه کردید ، در ابتدا قسمت سقف ظرف را باز کنید و اجازه بدید که گربه فعلا از ظرف بدون سقف استفاده کنه. وقتی گربه به ظرفش عادت کرد ، کم کم و در روزهای بعدی میتونید قسمت سقف جعبه را هم به جعبه متّصل کنید. بااین کار، شما احتمال ترس گربه از ظرف بستر و عدم استفاده از آن را تغریبا به صفر میرسانید.
پرشین کیتن:منبع
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان