امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درمان سوختگی در حیوانات
#1
[تصویر:  773546-ORE5pKnS.png]


برای درمان سوختگی‌ها در حیوان، همانند انسان عمل می‌شود. اول به مدت پانزده دقیقه، محل سوختگی را زیر جریان آب سرد بگیرید. این کار درد ناشی از سوختگی، تورم و تاول را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. بعد از آن محل را به آرامی خشک کنید.

اگر سوختگی خیلی شدید نیست، روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید.

اگر قبل از مالیدن کرم، موضع را سرد نکرده باشید، کرم باعث باقی ماندن حرارت سوختگی در زخم می‌شود. اگر زخم را با باند بپوشانید، احتمال کندن باند توسط حیوان وجود دارد. بنابراین نیازی به بستن زخم نیست. فقط هر روز زخم را بررسی کنید تا اگر نشانه‌ای از عفونت در آن وجود دارد، به موقع متوجه شوید.

در صورتی که بعد از چند روز جای زخم بهبود پیدا نکرد و بدتر شد، حیوان را نزد دکتر دامپزشک ببرید.


سوختگی‌های شیمیائی
در منزل همه ما عوامل شیمیائی زیادی وجود دارد که می‌توانند در حیوان سوختگی ایجاد کنند. در این سوختگی‌ها نیز اول باید محل را با آب سرد بشوئید. بعد باید محل سوختگی را با ماده‌ای شیمیائی که دارای خواص برعکس ماده سوزاننده باشد، درمان کنید.

برای درمان مواد سوزاننده اسیدی باید از مواد قلیائی و برای مواد قلیائی سوزاننده از مواد اسیدی استفاده کنید. کار ساده‌ای است. با خواندن برچسب ترکیب شیمیائی می‌توانید به راحتی پی ببرید که از چه پادزهری باید استفاده کنید. هر کلمه‌ای که در نام شیمیائی آن واژه اسید باشد- مثل اسید سولفوریک یا هیدروکلریک- نشانه این است که ماده سوزاننده اسیدی بوده است بنابراین برای درمان این نوع سوختگی‌ها باید از ترکیبات قلیائی استفاده کنید. در تمام خانه‌های ما ترکیبات قلیائی فراوانی وجود دارند: جوش شیرین و صابون از ترکیبات قلیائی در دسترس هستند. قدری محلول آب و صابون درست کنید و محل سوختگی را با آن شستشو دهید.


از عسل هم می توان بعد از سرد کردن موضع در درمان سوختگی های سطحی استفاده نمود.
بهترین کار مراجعه به نزدیک ترین کلینیک دامپزشکی است


منبع: doctorasnaashari.persianblog.ir
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان