امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا گربه ها معمولا گرسنه هستند؟!
#1
[عکس: 10305509-10152912361594407-185701524748630945-n.jpg]


برای یک گربه ی خانگی این طبیعی نیست که ساعات بیداری اش را فقط به خوردن مشغول باشد .بیشتر گربه ها اشتهایی سیری پذیر دارند و حتی اگر گرسنه نباشند میتوانند تا مدت یک روز هیچ چیزی نخورند .اما اگر متوجه شده اید که گربه ی شما بیش از حد غذا میخورد ، یا گدایی برای دریافت غذای بیشتر میکند ،حتما با یک دامپزشک مشورت کنید .
اشتها

تمامی گربه ها با توجه به اندازه ، نژاد و میزان فعالییت متابولیسمی متفاوت دارند .گربه های خیابانی که در هر نوع اب و هوا و شرایط زندگی میکنند در مقایسه با گربه های خانگی که در دمایی کنترل شده زندگی میکنند احتیاج به کالری بیشتری دارند . بچه گربه ها نیز به منظور رشد و مقوی شدن بدنشان احتیاج به کالری بیش تری دارد . صاحبان باید با توجه به نژاد، اندازه و میزان تحرک گربه شان رژیم و مقدار غذای مناسبی را در نظر بگیرند .


حاملگی

گربه های حامله که قرار است در اینده بچه گربه بدنیا بیاورند ، برای تامین غذای جنین و بچه هایشان به صورت خودکار غذای بیشتری میخورند و قبل از این که نشانه های فیزیکی بارداری در انها ظهور کند ، اشتهایشان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند .این گربه ها به مراتب سریع تر از یک گربه ی معمولی غذا میخورند و نسبت به غذایشان بسیار حساس تر از گذشته میشوند طوری که برای دور کردن افراد از غذایشان مهاجمی میشوند. حدودا 1 الی 2 هفته قبل از زایمان اشتهای انها به صورت خودکار کاهش پیدا میکند .

دلایل مربوط به سلامتی

چند مشکل سلامتی میتواند باعث افزایش اشتهای شدید در گربه شود. این بیماری ها عبارت اند از:

-پر کاری تیروئید یا غده ی تیروئید

-دیابت

-سندرم کوشینگ

-مشکل غدد ادرنالتومور های کبدی

-مشکلات گوارشی و معده و التهاب رودهبسیاری از این بیماری ها اگر به موقع پیشگیری و درمان نشوند ، منجر به مرگ حیوان میشوند اما خبر خوب این است که تمامی این بیماری ها قابل درمان هستند به شرطی که زود اقدام به درمان کنید .


عوارض دارو ها

مصرف برخی از دارو ها میتواند اشتهای گربه را بیشتر کند . از جمله این دارو ها همگی دارای کورتیکواسید هستند مانند بتامتازون ،پردنیزولون و هیدروکورتون .سایر دارو هایی که موجب افزایش اشتها میشوند ضد افسردگی هستند و برای کنترل تشنج استفاده میشوند مانند فلوکستین و فینوباربیتول . اگر شما مدتی است از دارویی خاص برای گربه تان استفاده می کنید و متوجه افزایش قابل توجه اشتهای گربه تان شدید ،فورا با دامپزشک مشورت کنید .


سن

همه ی موجودات با تغیرات سنی میزان اشتهایشان نیز تغییر میکند .اگر متوجه تغییر اشتهایی غیر طبیعی در گربه ی خود شدید ، توصیه میشود که با یک دامپزشک مجرب مشورت کنید .


مترجم :مهرناز قاسمی


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان