امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی مهم دربارهء خواب گربه های پرشین
#1
باور عمومی بر این است که گربه ها با ۱۶ الی ۲۰ ساعت خواب در طول هر شبانه روز ، یکی از بیشترین میزان خواب در میان جانوران را دارند. البته این مختص گربه های خانگی نیست بلکه شامل تمامی گربه سانان می گردد. در گربه ها ، این ۱۶ الی ۲۰ ساعت ، بسته به نژاد گربه ، متغیر است. در گربه های بسیار فعال همچون سیامی ها این عدد به ۱۶ ، و در نژادهای آرام تر همچون پرشین ها به ۲۰ نزدیک تر است. پس اگر گربه پرشین شما برای ساعت های متمادی میخوابد ، نگران حال او نباشید. اگر گربه در ساعات بیداری سرحال است ، خوب غذا میخورد و بازی می کند ، خواب طولانی صرفا نمیتواند علامت یا مشکلی باشد.
اما این سوال برای بسیاری پیش می آید که اساسا چرا گربه ها این قدر میخوابند ؟ دراین باره در میان زیست شناسان نظرات مختلفی وجود دارد. اما عموما بر این باورند که چون گربه ها (گربه سانان) موجوداتی ذاتا شکارچی و گوشتخوار هستند ، با مصرف میزان کمی غذا (گوشت) ، پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن خود را بدست میاورند و عملا در طول باقی مدت شبانه روزی کاری جزء خوابیدن ندارند. این درحالیست که موجودات گیاهخوار و نوشخوارکننده ، مجبورند روزانه ساعات طولانی را صرف خوردن کنند تا بتوانند انرژی مورد نیاز بدن خود را از گیاهان تامین کنند.
اما گربه ها دو نوع خواب دارند. Rapid Eye Movement (REM) sleep یا خواب به همراه حرکات سریع چشمان بسته ، و Non-REM (NREM) یاخواب عمیق گربه. در REM ، گربه ها در معنای واقعی کلمه ، رویا میبینند. از همین روی این نوع خواب ، همراه با حرکات سریع چشم گربه ، حرکت دست و پا درحالت خواب و بعضا حتی تولید اصوات خفیف است. هنوز کسی نمی داند گربه ها خواب چه چیزهایی را میبینند اما باور عمومی بر این است که این رویاها مبتنی بر زندگی روزانهء گربه ها و حوادث موجود در آن است.

[تصویر:  0000141550x4131.jpg]


استخوان ها و سیستم ایمنی بچه گربه ها در NREM رشد پیدا می کند. پس قاعدتا بچه گربه ها به NREM بیش از گربه های بالغ نیاز دارند. ۶۰ درصد از اوقاتی که گربه خوابند در REM به سر میبرند. این میزان ۳ برابر بیشتر از REM در یک انسان است.
وقتی گربه ها می خواند ، حواس آنها بیدار هستند. از همین روی گربه ای که حتی در خواب عمیق است ، در مقابل صداهای اطراف ، لالهء گوش خود را می چرخاند. یک گربهء کاملا خواب ، می تواند تنها در عرض چند ثانیه کاملا هوشیار گردد ، و سپس فورا دوباره به خواب عمیق فرو رود. خاصیتی که انسانها از آن بی بهره اند. گفته می شود این ویژگی گربه ها نیز ریشه در خوی اجدادی گربه ها در حیات وحش دارد که میبایستی همیشه نسبت به محیط اطراف خود هوشیار می بودند.
گربه ها هرجای ممکنی میخوابند و اساسا برخلاف سگها که عموما دارای لانه ای ویژه جهت خواب هستند ، خوابیدن در فضاهای مختلف را ترجیح میدهند. این ویژگی ، از خودسری گربه ها (درمقایسهء با سگ ها که مطیع تر هستند) نشات میگیرد . پرسشنامه هایی که در یک تحقیق در بین صاحبین گربه ها پخش شده بود اثبات کرد که ۶۰درصد از گربه ها در تختخواب انسانها میخوابند!

منبع: بچه گربه پرشین کت
#2
دقیقا شبیه گربه ی منه
چه جالب


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان