امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله اختصاصی: کمک های اولیه ی پرندگان | First Aid For Birds
#1
زخم ها و بیماری های متداول پرندگان و کمک های اولیه


پرندگان از جمله پرندگان خانگی میتوانند بیماری را برای مدت مدیدی مخفی نگه دارند. پرندگان اگر در حیات وحش از خود علایم ضعف و بیماری نشان دهند میتوانند هدف های مناسبی برای شکار باشند. یکی از آسان ترین راه ها برای بررسی سلامتی پرندگان وزن کردن ماهیانه ی آنها است اگر پرنده ای بدون این که در رژیم غذایی باشد وزن کم کند احتمالا بیمار است. بعضی از متداول ترین صدمات و بیماری ها به همراه دستورالعمل های مراقبت خانگی که زمان کمتر نسبت به مراجعه به دام پزشک نیاز دارد در زیر لیست شده اند.

شکستگی پر:
به هنگام شکستن؛ پر خونی به نظر میرسد پرنده شدیدا خون ریزی دارد . شکستگی پرها نسبتا آسان درمان میشوند. در خانه میله ی شکسته بندی و آرد یا پودر بند آورنده ی خون نگهدارید. در حین مراجعه به دامپزشک با باند یا تنزیب زخم بندی فشار اندکی روی آن وارد کنید. دامپزشک در کلینیک به احتمال زیاد پر خونی زخمی را بیرون خواهد کشید اگر نحوه ی انجام این کار دیده باشید متوجه میشوید که این کاری است که خودتان میتوانید درخانه انجام دهید. خون ریزی بعد از خارج شدن پر قطع میشود.

حمله ی گربه یا سگ:
پرنده را به آرامی در دست بگیرید تا استرسش بیشتر نشود. پرنده را آرام و گرم نگهدارید (تا نترسد یا ترس آن فروکش کند)
اگر زخم آن درحال خونریزی است با استفاده از باند فشار مستقیم بر روی آن وارد کنید این کار را به حدی آرام انجام دهید که تنفسش دچار مشکل نشود و سپس آن را فورا به دامپزشک ببرید.
چک کنید که استخوانی نشکسته باشد. اگر بالی شکسته است هر در بال را با استفاده از تنزیب به صورت شل به بدن پرنده ببندبد سپس با نوار ببندید تا از آسیب های بیشتر به دلیل بال زدن جلوگیری شود. انقدر سفت بادپیچی نکنید که پرنده نتواند خوب نفس بکشد. اگر استخوان های دیگر از جمله پا ها یا جمجمه شکسته اند سعی نکنید آن را در خانه درمان کنید زیرا ممکن است باعث آسیب های دیگری شوید.
هر وقت که یک پرنده توسط یک حیوان مورد حمله قرار گرفته است باید هر چه سریع تر برای آزمایش و درمان جراحات به دامپزشک برده شود. دهان و دندان باکتری های زیادی را حمل میکنند که اگر به آنها توجه نشود میتوانند اثرات نامطلوبی داشته باشند.

زخم ها یا خراش های جزئی:
اگر پرنده ی شما جراحت کوچک و سطحی بدون خونریزی دارد که توسط حیوانی ایجاد نشده است آن را با بتادین یا کلرهگزین پاک کنید با استفاده از پنس پر یا اشیاء اضافی روی آن را بر دارید سپس مقدار کمی پماد آنتیبیوتیک روی آن بمالید. زخم پرنده باید عرض دو روز خوب شود. به پرنده اجازه ندهید آن را نوک بزند. در مورد بریدگی یا جراحت های عمیقتر باید به توصیه های دامپزشک عمل شود.

خون ریزی از ناحیه ی زبان:
زبان رگ های خونی بسیاری دارد و در صورت زخمی شدن ممکن است شدیدا خونریزی کند. در این مورد پرنده را سریعا به دامپزشک ببرید.
[URL="http://mihanpet.ir"]
خونریزی ناخن:
[/URL]
چسب یا پودر بند اورنده ی خون به ناخن پرنده بزنید. خون ریزی تا حدود یک دقیقه باید بند بیاید. اگر خونریزی بند نیامد پرنده را به دامپزشک ببرید.

مشکل تنفسی:
مشکل تنفسی را باید به عنوان یک مشکل اورژانسی به حساب آورد. اگر متوجه شدید که پرنده ی شما در نفس کشیدن مشکلی دارد ابتدا از باز بودن راه بینی آن مطمئن شوید. اگر راه بینی پرنده از بیرون با چیزی مانند مخاط گرفته شده بود با استفاده از دستمال مرطوب آن را پاک کنید. مطمین شوید که چیز دیگری مانند دانه یا زباله باعث گرفتگی راه بینی پرنده نشده باشد( توجه کنید که بخش کوچکی در داخل سوراخ بینی پرندگان وجود دارد که ممکن است با شیء خارجی اشتباه گرفته شود. بنابراین برای جدا کردن هر قسمت مسدود کننده ی مشکوکی از دامپزشک کمک بگیرید) بعد از چک کردن گرفتگی به دامپزشک خود یا کلینیک اورژانس مراجعه کنید . به آرامی پرنده را به قفس قابل حمل منتقل کنید و آن را با مواظبت دامپزشکی ببرید.
نفس نفس زدن یا تنفس با دهان باز میتواند به دلیل هوای گرم یا ترس یا فعالیت بدنی یا ایجاد شود. گرم شدن پرنده میتواند به گرما زدگی منجر شود. در این موارد پرنده ممکن است بال های خود را از بدن خود دور کند و شدیدا نفس نفس بزند و یا غش کند. پرنده را به جایی خنکتر ببرید و با آب پاش آب خنک به آن بپاشید و روی دستمالی که با آب سرد خیس شده است بگزارید. خیلی سریع پرنده را سرد نکنید. با دامپزشک خود تماس بگیرید تا بدانید که درمان های بیشتری هم نیاز است یا نه

[URL="http://mihanpet.ir"]سوختگی:
[/URL]
برای چند دقیقه آب سرد بر روی ناحیه ی سوخته بریزید. سپس آن ناحیه را به آرامی با تنزیب خشک کنید و کمپرس سرد کنید. اگر سوختگی شدید یا گسترده است پرنده تان را به سرعت به دامپزشک یا کیلینیک اورژانس ببرید

چاییدن:
در این مواقع محیطی گرم با استفاده از یک لامپ گرم یا بطری آب داغ که دور آن دستمال پیچیده شده است فراهم کنید. خیلی مواضب باشید که پرنده را نسوزانید. دما را بین 85 تا90 درجه ی فرنهایت نگهدارید. دمای هوا را کنترل کنید تا بیش از حد گرم نشود. دلیل چاییدن پرنده را بررسی کنید. اگر دلیل آن مربوط به بیماری یا جراحت باشد به دامپزشک مراجعه کنید. اگر دلیل آن مربوط به شرایط محیطی مانند قطع شدن برق یا باد خوردن به پرنده باشد مشکل را حل کنید یا جای پرنده را عوض کنید.

مسمومیت:
اگر پرنده گاز سمی مانند دود حاصل از تابه ی تفلن را استنشاق کند پرنده را فورا به محیطی با هوای تمیز ببرید و به دامپزشک مراجعه کنید
اگر هر گونه ماده سمی مانند اسپری حشره کش به صورت خارجی به پرنده بخورد فورا پرنده را استحمام کنید و به دامپزشک مراجعه کنید
اگر پرنده ماده ی سمی مانند گیاه سمی یا انواع پاک کننده را بخورد. نام آن ماده را بدانید. در تمام موارد مسمومیت باید به سرعت پرنده را به دامپزشک ببرید. هر وقت احتمال مسمومیت داده شود نام ماده ی سمی و وزن پرنده و مقدار سم مصرف شده و زمان بروز علایم و هر علامتی که پرنده در حال حاضر دارد باید به دامپزشک یا مرکز کنترل سم اطلاع داده شود

خلاصه:
هر بار که جراحت یا بیماری ای رخ میدهد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از آسیب رسیدن بیشتر به پرنده جلوگیری کنید. سپس با دامپزشک یا کلینیک اورژانس مشورت کنید تا بدانید چه درمان های بیشتری ضروری است. یک جعبه ی کمکهای اولیه برای پرنده ی خود آماده داشته باشید تا در مواقع اورژانسی آماده باشید.
برای اطلاعات بیشتر که چه چیزی برای پرنده اورژانسی تلقی میشود به اورژانس پرندگان مراجعه کنید.

مترجم : number17

[URL="http://mihanpet.ir"]
مطلب اختصاصی میهن پت[/URL]
#2
ببخشید من یه قمری پیدا کردم من 15 سالمه تقریبا اندازه دست یه دختر 15 ساله که حساب کنید اندازشه
اون نه میتونه راه بره نه حتی بشینه و مرواز کنه
مادر و پدرم میگن که فلج شده غذا هم خودم به زور میذارم دهنش
میخواستم ببینم اون واقعا فلجه یا میتونم یه کاری کنم که خوب بشه؟؟
#3
دوست خوب سوالتو اينجا مطرح كن ، دوستان جواب ميدن.

پرسش و پاسخ درباره کبوتر
 

When I look into the eyes of an animal I do not see an animal, I see a living being. I see a friend, I feel a soul

#4
RokSanaR نوشته است:ببخشید من یه قمری پیدا کردم من 15 سالمه تقریبا اندازه دست یه دختر 15 ساله که حساب کنید اندازشه
اون نه میتونه راه بره نه حتی بشینه و مرواز کنه
مادر و پدرم میگن که فلج شده غذا هم خودم به زور میذارم دهنش
میخواستم ببینم اون واقعا فلجه یا میتونم یه کاری کنم که خوب بشه؟؟

دوست خوبم شما انگار سوالی رو که پرسیدی اصلا جوابش و مطالعه نمیکنی
به زور غذا دادن نیست شما دیگه مادرش شدی و باید کمکش کنی
چون عکس ندارم نمیتونم بگم سنش و اما با توجه به تفاسیری که گفتی اگر کرک های زرد داره مثل سیم ظرفشویی هست قیافه ش جوجه هست الان ورجه ورجه کردن نداره باید جون بگیره رو پاهاش بایسته یعنی سالمه یا پاهاش کج نباشه ، در لینک زیر خواهشا پاسخ سوالت و به دقت بخون و سریعتر انجام بده
لطفا تاپیک های قدیمی دیگه رو بروز نکن
ممنون
لینک پاسخ شما
http://mihanpet.ir/thread13112-10.html#post250513

سهم من دور ریزه های توست لقمه از دهانم مگیر

ای اشرف مخلوقات


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان