امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
پرسش و پاسخ پیرامون مرغ مینا
#1
[COLOR="black"][تصویر: 09nnnozpb0tufudlxsow.jpg]
مرغ مینا پرنده*ای کوچک زیبا و دلنشین است که قابلیت بسیار خوبی برای تقلید صدا دارد و این توانایی شگفت انگیز باعث شده*است که آدمی از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری از این پرنده علاقمند شود. تاریخ اهلی شدن آن چندان مشخص نیست اما به نظر می*رسد که لا اقل سه هزار سال قبل این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده باشد. مینا علاقمندان فراوانی دارد و بیشتر علاقمندان این پرنده را کودکان، زنان خانه دار و اشخاص تنها تشکیل می*دهند، افرادی که تقلید صدای مینا باعث شده*است تا در این پرنده همنشین مناسبی بیابند.


مینا پرنده*ای از خانواده سار «استوماتیده» است که به دو صورت وحشی واهلی یافت می*شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف ترین این نژادها مینای گوشواره*ای و مینای معمولی است، نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو» و «مرغ مقلد» است، در زبان عربی «المینه» ودر زبان انگلیسی Myna، Mynah، Mina، Mynas، Minah و در زبان فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در زبان آلمانی به آن Beo و در زبان ترکی Mina است. نام «مینا» در حقیقت یک نام هندی است که ریشه*ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان*ها راه یافته*است. گونه وحشی این پرنده در جنگل*ها و دشت*ها پراکنده*است و گونه اهلی آن را می*توان در بسیاری از خانه*ها مشاهده کرد. مرغ مینا پرنده*ای کاملاً اجتماعی و پر سر وصدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند و به درختی نزدیک در حوالی لانه اش رفته، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می*آورد. آن*ها خود را سریعاً با محیط وشرایط اطراف شان تطبیق می*دهند. بیشتر اجتماع آن*ها در زمین*های بایر واطراف باغ*ها می*باشد.
[تصویر: ovsoxscvq1mxkfzg67k.jpg]
زیستگاه
زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربی چین واقع شده*است. آن*ها اغلب سرزمین*های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می*دهند. اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک*ها، گلخانه*ها و مزارعی که به دست انسان*ها ساخته شده*است دیده می*شوند. آن*ها برای تفریح وسرگرمی با دیگر مرغ*های مینا گلاویز می*شوند وبه نزاع*های دوستانه می*پردازند. اما این نبردها به خشونت و خونریزی نمی*انجامد. این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می*سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می*دهد.
مینا قادراست که واژه*ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده*ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می*گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می*روند زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می*کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس ازآموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می*کنند.
رده بندی علمی مینا
خانواده ساران «Sturnidae» خانواده*ای است که سه جنس مینا را در بر می*گیرد و این جنس*ها عبارتند از: جنس مینای گوشواره*ای یا گراکولا Gracula (دوازده گونه)، جنس مینای معمولی یااکری دوتریس Acridotheres (هشت گونه) و بالاخره جنس مینای بالی یا لیکوپسار Leucopsar (یک گونه).

رنگ واندازه وشکل ظاهری مینا
مینای معمولی سر و گردنی سیاه رنگ و پشت و سینه آن قهوه*ای رنگ و در هنگام پرواز لبه*های دم و زیر بال*ها به رنگ سفید دیده می*شوند. منقار و پاها و پوست پشت چشم*ها به رنگ زرد است. رنگ پر مینای ماده همانند مینای نر است اما جثه کوچک تری دارد و رنگ پر و بال آن کم رنگ تر است. این پرنده برخلاف بسیاری از پرندگان به جای جهیدن بر روی زمین راه می*روند. لکه*های زرد موجود در پس سر مینای گوشواره*ای در مینای معمولی دیده نمی*شود و یا به صورت*های دیگر و رنگ*های دیگر ظاهر می*شوند برای مثال در «مینای بانک» این لکه به رنگ پرتقالی است. لبه*های دم پرنده در گونه مینای معمولی به رنگ سفید است و در مینای دمگاه سفید، رنگ پرهای اطراف دم پرنده نیز به رنگ سفید است.
مینای گوشواره*ای: به طور کلی رنگ پر و بال تمام انواع مینای گوشواره*ای سیاه متالیک است که در صورت تابش نور به رنگ*های ارغوانی رنگین کمان، فیروزه*ای و یا سبز تیره در می*آیند. تمامی انواع مینای گوشواره*ای، لکه*های زردی در پشت و زیر چشم دارند که اندازه آن ازگونه*ای به گونه دیگر متفاوت است و رنگ آن از زرد تیره تا زرد روشن متفاوت است، به این لکه*ها «گوشواره» می*گویند. تعداد این لکه*ها معمولاً در پس سر دو عدد و در زیر چشم یک عدد می*باشد و در برخی از گونه*ها ممکن است که این لکه*ها به یکدیگر متصل شده و لکه زرد بزرگی در پس سر پرنده تشکیل دهند.

نژادهای مینا
همان طور که قبلاً گفته شد در جهان بالغ بر بیست ویک گونه مینا وجود دارد که این گونه*ها در سه جنس رده بندی شده*اند و این سه جنس عبارتند از: جنس مینای گوشواره*ای (شامل دوازده گونه)، جنس مینای معمولی (شامل هشت گونه) و جنس مینای بالی (شامل یک گونه). رنگ تمامی گونه*ها به استثنای مینای بالی سیاه و تیره*است و تنها مینای بالی به رنگ سفید است. در این جا به ترتیب گونه*های مختلف مینا را شرح می*دهیم:
گونه مینای گوشواره*ای Hill Mynah
گونه مینای معمولی Common Mynah
گونه مینای بالی Bali Mynah
[تصویر: 1ohnpytbe7xs6h76a64b.jpg]


تغذیه مینا
مینا پرنده*ای همه چیز خوار است و در طبیعت بیشتر بر انواع میوه*ها، دانه*ها، حشرات و جانوران کوچک نظیر ملخ و پروانه تغذیه می*کند و معمولاً با پرسه زدن روی زمین به دنبال غذا می*گردد. برگ*ها را زیر و رو می*کند و سعی می*کند کرم*ها و حلزون*های مخفی شده در زیر برگ*ها را صید کند. البته علاوه بر میوه جات و دانه جات بر کرم خاکی، گل، شهد گل و فضله ما***ن نیز تغذیه می*کند. از موش و قورباغه و مارمولک نمی*ترسد و آن*ها را شکار می*کند و حتی در صورت لزوم به تخم سایر پرندگان نیز رحم نمی* کند. گاهی اوقات نیز بر روی پشت گاوها می*نشیند و سعی می*کند که حشرات موجود بر روی آن و یا حشرات موجود در اطراف تغذیه نماید. مینا بر روی زمین*های شخم زده نیز به دنبال حشراتی می*گردد که براثر شخم زدن از زیر خاک بیرون آمده*اند، به هرحال پرنده*ای مفید به شمار می*رود که می*توان به راحتی از آن برعلیه آفات کشاورزی استفاده کرد.

تولید مثل مینا
در شهر، مینای بالغ لانه خود را زیر لبه پشت بام می*سازد و اما در بیرون شهرها معمولاً لانه خود را در سوراخ درخت*ها می*سازد و یا این که از لانه*های قدیمی پرندگان دیگر استفاده می*کند. لانه مینا از علف و شاخه*های نازک همراه با تکه*های کاغذ و غیره ساخته می*شود. هردو والدین جوجه*ها را بزرگ می*کنند و لانه را نیز به کمک هم می*سازند. قبل از تخمگذاری پرنده نر چنانچه کاکل داشته باشد کاکل خود را بر می*افرازد و در معرض دید پرنده ماده می*گذارد و منقار خود را بالا و پایین می*برد و از خود صدای مخصوصی در می*آورد و اقدام به تمیز کردن پر وبال پرنده ماده می*کند و بدین گونه سعی می*کند توجه پرنده ماده را به طرف خود جلب کند. البته گاهی نیز دیده شده که دو پرنده نر در کنار هم این رفتارها را از خود نشان داده*اند. پرنده ماده نیز در قبال رفتارهای جنسی پرنده نر تحریک شده و به آرامی روی نشیمنگاه نشسته و با پایین آوردن بدن خود، پرنده نر را به جفتگیری دعوت می*کند. جفتگیری چند ثانیه بیشتر به طول نمی*کشد و ممکن است که پرنده نر چندین بار در یک روز جفتگیری کند اما در واقع برای بارور کردن یک خوشه تخم، فقط یک بار جفتگیری کافی است. پس از جفتگیری پرنده ماده خود را برای تخمگذاری آماده می*کند.

گرد آوری و تنظیم : EMPEROR[/COLOR]
.[SIZE="2"][SIZE="2"]
[COLOR="#ff8c00"]بر زمین پای به لجبازی مفشار که بد لغزنده است!
[/SIZE][/COLOR][/SIZE]
پاسخ
#2
خیلی کامل -مفی و عالی بود
ممنون حسین جان
پاسخ
#3
ممنون عالی بود
من 6 سال یه مینا داشتم که آخرش تو ده نارمک کنار بقیه مینا ها آزادش کردم
پاسخ
#4
من یک مینا داشتم مرد.:banghead::banghead::banghead::banghead:
پاسخ
#5
ممنون مطالب مفیدی بود
پاسخ
#6
تو ایران به طور طبیعی وجود نداره؟
 [تصویر: sparrowsignature.gif]
به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir

پاسخ
#7
محمد جان معمولا جوجه مينا ها از لانه ها برداشته ميشوند و براي فروش ميرسند .توليد مثل مينا در اسارت صورت نميگيرد و يكي از دلايل آن هم عدم امكان تشخيص قطعي جنسيت ميناست (فقط آزمايش به درستي تعيين كننده است ) .
مرغ مينا بيشتر دونده است تا پرنده و براي نگهداري در منزل بايد قفسي طويل داشته باشد تا بتواند تحرك لازم را بكند ،چوب بايد حتما چوب درخت باشد تا سلامت پاها و نوك پرنده تامين شود .يك قفس تقزيبا يك و نيم متري با سه چوب طبيعي با فاصله مطلوب است .
غذاي اصلي مينا حشرات هستند و در كنار آن بايد از جوانه ها و سبزيجات استفاده كرد .مغزها و برنج و نان و...اصلا خوب نيست و به مرور زمان پرنده را به كبد چرب دچار ميكند .پرنده هر از گاهي گوشه گير و بيتحرك ميشود و ناگهان هم ميميرد .متاسفانه اكثر كساني كه مينا نگه ميدارند به اين مسئله بي توجهند و از غذاي خود به مينا ميدهند .
آب و هواي مينا بايد گرم و مرطوب باشد .وجود دستگاه بخور براي تامين رطوبت محيط ضروري است و مينا نبايد در فصل سرد بيرون از پنجره ،بالكن و ... باشد يا در مقابل كولر قرار بگيرد .
براي رها سازي ميناها را بايد در جزيره كيش يا جنوب كشور كه آب و هواي گرم و مرطوب دارند رها كنيد نه در تهران ،و قبل از رها سازي بايد پرنده تمرين پرواز ببيند چرا كه بالها قدرت پرواز براي طبيعت را ندارند .در غير اينصورت او بزودي شكار خواهد شد و خواهد مرد
پاسخ
#8
سلام خیلی اطلاعات خوبی بود مر30:12:
پاسخ
#9
شیما جون راست می گن توجزیره(کیش)پر ااز مرغ میناست .من نمی دونم تو این گرما چه جوری زندگی می کنن؟؟؟؟؟:229:مرغ مینا کرم می خوره؟؟؟؟:zx5s:
پاسخ
#10
[تصویر: ovsoxscvq1mxkfzg67k.jpg] این نژادش نسبت به اون یکی قیمت بالایی داره واقعا هم قشنگه
ممنون مفید بود
در بیکرانه زندگی دوچیز افسونم میکند: آبی اسمانی که میبینم و میدانم که نیست و خدایی که نمیبینم و میدانم که هست
"دکتر شریعتی"

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان