امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داروی ضد بارداری برای سگها
سوالی که برای من پیش اومده آیا دارویی به عنوان ضد بارداری سگها وجود دارد و اگر هست چه نام دارد؟
پاسخ
دوست عزیز من مطلبی در مورد همین داروها در گربه نوشته بودم که هرچی گشتم لینکشو پیدا نکردم به همین خاطر اصل مطلب رو میذارم ، این داروها در سگ هم مورد مصرف قرار می گیرند: ( دوزها مربوط به گربه است)

البته قبلش بگم که با مصرف این داروها به کل مخالفم!!!

1- مدروکسی پروژسترون استات (medroxyprogestron acetate)
[تصویر:  uses-for-medroxypr_1_provera.jpg]
این دارو به دو نام در بازار وجود دارد فرم تزریقی (depo-provera) و قرصهای خوراکی (provera)!فرم تزریقی دارای 150 و یا 400 میلی گرم دارو در هر میلی لیتر است و فرم خوراکی به شکل قرصهای 2.5 ، 5 و 10 میلی گرمی.

موارد مصرف:
کنترل فحلی در سگها و گربه های ماده، کم کردن میل جنسی (libido)در سگها، اختلالات رفتاری مثل تهاجم و ریزش ادرار، آلوپسی سایتوژنیک در گربه ها ، درماتیت و کراتیت ائوزینوفیلیک، هایپرتروفی پروستات.

عوارض جانبی:
تغییرات رفتاری ( از کم تحرکی تا پرخاشگری و بداخلاقی ) ، اسهال ، افزایش اشتها و تشنگی و عطش، هایپرپلازی رحم و پیومتر ، دیابت شیرین ، سرکوب عملکرد قشر غده فوق کلیه ، بزرگ شدن پستانها ، به شکل بسیار نادر بزرگ شدن اندام های حرکتی در سگها گزارش شده است!

دوز دارو :
در مورد فرم خوراکی باید هر هفته یک عدد قرص 5 میلی گرمی را به گربه بدهیم آن هم سر وقت!در مورد فرم تزریقی می توانیم 1.1 تا 2.2 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن حیوان را به صورت تزریق داخل عضلانی هر هفته یک بار استفاده کنیم!

نکته: در برخی از سایتها استفاده از فرم تزریقی این دارو در گربه ها غیر قانونی اعلام شده است!
نکته: تداخل دارویی در مورد این دارو گزارش نشده است!نکته: در تمام منابع در مورد خطرات ناشی از استفاده از مدروکسی پروژسترون و مژسترول استات هشدار داده شده است و احتمال ایجاد تومور و هایپرپلازی را زیاد دانسته اند!2

- مژسترول استات ( megestrol acetate):
این قرص با نامهای ovaban و megace در بازار موجود است!باید توجه داشته باشیم که فقط قرصهای 5 میلی گرمی این دارو در دامپزشکی مصرف می شوند و قرصهای 20 و 40 میلی گرمی آن مصرف انسانی دارند!

موارد مصرف:
جلوگیری از آبستنی و به تاخیر انداختن فحلی در سگ و گربه ، درمان آبستنی کاذب، جلوگیری از هایپرپلازی واژن ، درمان تومورهای پستانی در سگ ها ، درمان درماتیت ارزنی ، گرانولوما و کراتیت ائوزینوفیلیک در گربه ها!

عوارض جانبی :
کاملا" مشابه داروی مدروکسی پروژسترون است!

دوز دارو :
سه روز پیاپی یک عدد قرص 5 میلی گرمی را به گربه می دهیم سپس هر هفته 2.5 تا 5 میلی گرم قرص می دهیم که این کار را می توانیم تا 10 هفته تکرار کنیم!

نکته: داروهای مدروکسی پروژسترون و مژسترول را در حیوانی که دیابت دارد نباید استفاده کنیم!

3- پرولیژستونل (proligestonel or delvosteron):
این دارو به صورت سوسپانسیون تزریقی در بازار وجود دارد( البته مطمئن نیستم که در ایران هم رایج باشد)

موارد مصرف:
به تاخیر انداختن فحلی در گربه ها و سگها ، درمان و پیشگیری از آبستنی کاذب در سگ و خرگوش ، کنترل درماتیت های ارزنی در گربه ، درمان کوتولگی سگها!

عوارض جانبی:
نسبت به دو داروی قبلی عوارض کمتری دارد ولی در مواردی که طولانی مدت مصرف شود می تواند همراه با عوارضی باشد مثل: تغییرات رفتاری ، افزایش اشتها و تشنگی ، هایپرپلازی رحم و پیومتر ، دیابت ملیتوس ، آکرومگالی!

دوز دارو:
به میزان 100 میلی گرم برای هر گربه به صورت تزریق زیرجلدی!

نکته: احتمال سوزش و خارش در محل تزریق وجود دارد!

تذکر مهم:
دارویی وجود دارد به نام میبولرون ( mibolerone) که به عنوان دارویی جهت جلوگیری از فحلی فقط در سگها استفاده می شود و به هیچ وجه نباید از آن در گربه ها استفاده کرد!
[تصویر:  image_207_300_cat-hiding.jpg]
.....نکته پایانی:خیلی ها عقیده دارند که استفاده از این داروها به دلیل سرطان زا بودن کار اشتباهی است و باید گربه ها را عقیم کنیم، برخی هم اعتقاد دارند نباید با عقیم کردن برای همیشه شانس بچه دار شدن را از گربه بگیریم، بعضی ها هم بر این امر معتقدند که نباید در روند طبیعی زندگی حیوانات مداخله کنیم!.... اینها را گفتم که تذکر دهم این مطلب فقط برای اطلاع رسانی بوده و اینکه شما باید جزو کدام گروه باشید به عقاید خودتان بر می گردد!
برخی از منابع استفاده شده:

BSAVA small animal formularyComprehensive

veterinary pharmacology
Saunders

handbook of veterinary drugs (papich

)
Generic veterinary medicine

And…………..
[تصویر:  ?di=M0LX]

پاسخ
ای وای گفتید سرطان! میدونم چه دردی داره الان 2 سالی میشه نجات یافتم به نوعی باید بگم شفا گرفتم. این سوال صرفا جهت اطلاع بود
پاسخ
خداروشکر که الان سلامت هستین:49:

ببینید واسه اطلاع پرسیدین این همه حرف زدم، واسه چیز دیگه بپرسین باید برم یه انجمن دیگه بزنما:9:

پاسخ
با این تفاصیل و با توجه به اینکه من سه تا هاپو در غالب دو دختر و یک پسر دارم. میتونم از داروی ضد بارداری استفاده کنم؟با در نظر گرفتن اینکه نمیخوام اونها رو عقیم کنم.
پاسخ
با در نظر گرفتن اینکه من نمیخوامسگهام رو عقیم کنم. بهتر میدونید از کدوم دارو ضد بارداری براشون در صورت شیطنت استفاده کنم؟
پاسخ
هلن عزیز من هیچوقت استفاده از داروی ضد بارداری رو توصیه نمی کنم ، مطالب بالا رو فقط جهت اطلاع و معرفی داروها نوشتم....

سگ ها یا باید بچه دار بشن یا عقیم بشن و لاغیر!

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان