امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش پاسخ در مورد طوطی خاکستری..کاسکو
#1
با سلام

این پست رو اینجا ایجاد کردم جهت استفاده کار بران عزیز
اگر سوالی بود در مورد کاسکو تبادل نظر کنیم
پاسخ
#2
[عکس: Ray_2-06.jpg]
[عکس: newscooter.jpg]
اطلاعات کلی در مورد طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)


● پراکندگی جغرافیایی
کاسکو بیشتر قسمتهای افریقای مرکزی در کمربندی وسیع از جزایر گینه تا شمال غربی تانزانیا و کنیا یافت میشود


●نژاد های طوطی خاکستری

طوطی خاکستری تیمنه (دم شکلاتی) :
[عکس: b551qkcn59rw0cf1zs8v.jpg]

جثه ای کوچکتر (وزن متوسط 350 گرم ) نسبت به کنگو دارد با دمی شکلاتی رنگ و منقاری روشن و رنگ پر ها در این نژاد اندکی تیره تر است

طوطی خاکستری کنگو (دم قرمز)
[عکس: 5zk6rsmhevayz6et.jpg]

جثه ای بزرگ تر نسبت به تیمنه دمی قرمز رنگ منقار مشکی و رنگ پر ها روشن است
هیچ تفاوتی بین هوش این دو نژاد وجود ندارد اما نژاد تیمنه اندکی اجتماعی و شجاع تر است کاسکوهای دم سیاه در سنین 6 تا 12 ماهگی و کاسکوهای دم قرمز در سنین 12 تا 18 ماهگی قابلیت یادگیری سخن گویی پیدا می کنند، ولی این موضوع هیچ نوع برتری برای دم سیاه ها از نظر سخن گویی ایجاد نمی کند.
کاسکوهای دم قرمز به دلیل داشتن جثه ای بزرگتر و ظاهری زیباتر از کاسکوهای دم سیاه، طرفداران بیشتری دارند و لذا به طور متوسط در هر شرایطی که باشند؛ گران تر خرید و فروش می شوند.● معرفی و شناخت بهترین پرنده سخنگو

نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه … که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.
نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.
طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.برخی از انواع طوطی ها خصوصا خاستری(کاسکو)کاکادو. امازون.ارا . ماکائو و… به مرور به عنوان عضوی از خانواده در امده و وابستگی زیادی نسبت به انسان پیدا میکنند . انان قادرند مشکلترین جملات و حرکات را اموخته و در جای خود از ان استفاده کنند.بعضی حتی نقش نگهبان منزل را در غیاب صاحب خود به عهده میگیرند.

● طول عمر
یک طوطی به طور معمول چندین دهه عمر می کند که بعضی ها معتقدند طوطی ها تا ۱۰۰سال و حتی خیلی بیشتر از اینها هم عمر میکنند. و جا داره اشاره ای هم به عمر کلاغ داشته باشیم که این پرنده دوست داشتنی و باهوش هم طول عمر بسیار زیادی دارد. اگر از کاسکو در شرایطی مناسب و خوب نگهداری کنید تا اخر عمر باشما خواهد بود.
نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو مرغ مینا ، کاکادو ، آرا و… چندان اسان نیست .
اگر وقت و حصله کمی دارید نگهداری از انها پیشنهاد نمی شود. اما می توانید پرنده های کوچکتری مانند عروس هلندی و مرغ عشق و فنج و… را انتخاب کنید (به صورت جفت)
اگر به دنبال همدمی واقعی هستید که تمام عمر وفادار باشه پیشنهاد میکنم کاسکو را انتخاب کنید چون هم در دسترس است هم از هوش بالایی برخورداره.
کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید. البته باید در نظر بگیرید که پرنده جوان بدن ضعیف تری دارد و ریسک مرگش بالاست! و البته
کاسکوی جوان قدرت یادگیری بیشتری دارد و دردسر کمتر.

● اسباب بازی های مفید و ضروری
[عکس: 5yp0ak17nargmpztam5p.jpg]
بهترین اسبابازی برای کاسکو اسبابازی های چوبی هستند که با دقت ضد عفونی شده اند و طوطی شما از بازی کردن و تکه کردن آنها لذت میبرد.
هیچ وسیله جدیدی را به یکباره به کاسکو نزدیک نکنید ممکن است باعث ترس در او بشود.
میبایست برای کاسکو هر چند روز یکبار شاخه ای از درختان میوه یا چنار و بلوط و… فراهم سازید تا خود را با ان مشغول بازی کند و با کندن پوست شاخه مواد مورد نیاز مهم بدن را هم به دست بیاورد فقط دقت داشته باشید شاخه درخت مورد نظر سمی نباشد.
طوطیها بیشتر به بالا و پایین رفتن از شاخه ها علاقه دارند یعنی خزیدن .طوطییان در خزیدن و عملیات اکروباتیک تبحر خاص دارند طوطی هایی که مانند کاسکو دم کوتاهی دارند استقامت چندانی در پرواز ندارند در عوض بهتر شاخه ها و…را بالا پایین میکنند.
این جانور با شعور را نباید همیشه در قفس نگاه ومحبوس ساخت و بلکه بایستی وسایل اشتغا ل طوطی و مرغ مینا را در خارج از قفس فراهم ساخته و در جهت امورشش کوشید.

● خطرات
گفتنی است که کاسکو و دیگر طوطیهای بزرگ منقاری قدرتند دارند که به وسیله ان می توانند اسیب های جدی به اسباب منزل برسانند و حتی برای خودخطر ساز شوند مثلا سیم برغ را بجوند!!!
مراقب طوطی خود باشید هر شیئی را نباید در اختیار طوطی قرار دهید مثلا خودکار ! چون با منقار قدرتمند خود مغز جوهر خودکار که ماده ای سمی است را بیرون میاورد . کاسکوی اینجانب تا به حال چند بار تمام کلید های صفحه کلید کامپیوترم را بیرون کشیده ! باید بدانید که کاسکو تمام عمر مانند یک بچه لجباز است! خشونت هیچ فایده ای ندارد فقط کار و رابطه را بدتر خواهد کرد و جالب بدونید که کاسکو یک رفتار بد را حتی با گذشت مدتها در ذهن نگه میدارد.

● همه چیز در معاشرت با پرنده خلاصه می شود

به هیچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنید رمز موفقیت در همین نکته خلاصه شده است. اجازه دهید پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاری نیست انجام دهد مسلما اگر مایل باشید می توانید پرنده را در دست بگیرید اما صبر نمایید تا بدلخواه خود نزد شما بیاید مطابق تجربیا اینجانب طوطی تربیت شده خود اغلب مبادرت به این کار می ورزد.
طوطی انفرادی انسان را به عنوان جایگزین جفت خود تلقی می نماید. لذا معاشرت انسان برایش ضروریست . اگر در اطاق دیگری هستید پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.این پرنده های باهوش در طبیعت نیز هر کاری را مشترکا انجام میدهند.
بسیاری از طوطیان کوچک و یا مرغ مینا که پرواز کننده خوبی هستند صاحبان خود را با پرواز همراهی میکنند. اما انواعی که تحرک کمتری دارند مانند کاسکو وطوطی های بزرگ دیگر روی شانه نگهدارنده خود جای میگیرند.
● مقایسه دو تا از بهترین پرنده های سخنگو ( کاسکو & مرغ مینا )
مرغ مینا با انکه به خوبی کاسکو حرف زدن یاد میگیرد اما پرنده باوفایی نیست ! کاسکو و بسیاری از طوطی های دیگر کاملا وابسته به صاحب خود می شوند و صاحب خود را جفتی جدایی ناپذیر می دانند.
در ضمن مرغ مینا با انکه جسه ی کوچکتری نسبت به کاسکو دارد اما بیشتر ادرار می کند که بد بو هم هست اما کاسکو اینچنین نیست.

● جیره غذایی کاسکو
مغز دانه ها . میوه و سبزیجات . هر کدام یک سوم از رژیم غذایی را تشکیل می دهند.
ذرت خیس کرده در اب .گردو. سیب. گیلاس و انواع دانه ها را متناسب و متعادل در اختیارش بگذارید.
طوطی ها و مرغ مینا از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه بسیار خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و… است.

● تعیین سن کاسکو
کاسکو ها تا سن ۶ماهگی دارای چشمانی کاملا سیاه هستند بعد از ۶ماهگی روبه دودی رنگ میرود سپس کمرنگتر شده و سفیدی دور مردمک چشم پدید می اید. با گذشت زمان رنگ سفید چشم هم رو به زرد و پرتقالی میرود پرنده مسن جسه بزرگتری دارد و کمی عصبی است.
[عکس: jkcy6tiqihhxwmb6up1.jpg]
.[SIZE="2"][SIZE="2"]
[COLOR="#ff8c00"]بر زمین پای به لجبازی مفشار که بد لغزنده است!
[/SIZE][/COLOR][/SIZE]
پاسخ
#3
ممنون حسین جان
عالی بود
پاسخ
#4
اخی مرسی من خیلی کاسکو دوست دارم ولی اطلاعاتی در موردشون نداشتم.ممنون
پاسخ
#5
[عکس: download.php?img=552724]
این چه نوع پرنده ایه؟
[URL="http://mihanpet.ir/showthread.php?t=8452"]
[/URL]
و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......

پاسخ
#6
NELY نوشته: [عکس: download.php?img=552724]
این چه نوع پرنده ایه؟

با سلام

خوب این طوطی کاسکو هست در اصل کاسکو دو نژاد داره یکی کاسکو کنگو که معروف یه دم سرخ هست

و نوع دیگرشم که تهمینه هست تهمینه از لحاظ حوش با کنگو فرقی نداره

فقط یک کم جسه کچولو تری داره
و در بعضی نوع هاش کمی دمشون حالت شکلاتی داره
کسی شما را به خاطر خشمگین شدنتان مجازات نمیکند
همین خشم است که شما را به کیفر میرساند

پاسخ
#7
یه سوالی داشتم،که دیشب به ذهنم رسید اگه به جاهایی که طوطی خاکستری پرهاش ریخته و کچل شده روغن زیتون بمالیم و چربش کنیم فایده ای داره تو دراومدن پرهاش؟

پاسخ
#8
melika نوشته: یه سوالی داشتم،که دیشب به ذهنم رسید اگه به جاهایی که طوطی خاکستری پرهاش ریخته و کچل شده روغن زیتون بمالیم و چربش کنیم فایده ای داره تو دراومدن پرهاش؟

با سلام
روغن زیتون فقط برای نوک پرده استفاده میشه من طوطی شما رو دیدم قبلا راجبش که صحبت کردیم

اگر از روغن زیتون استفاده کنید باعث میشود که طوطی شما پر کن شود

دامپزشک باید طوطی شما رو یک معا ینه کنه حتما این کارو کنید

موفق باشین
کسی شما را به خاطر خشمگین شدنتان مجازات نمیکند
همین خشم است که شما را به کیفر میرساند

پاسخ
#9
AHOORAA نوشته: با سلام
روغن زیتون فقط برای نوک پرده استفاده میشه من طوطی شما رو دیدم قبلا راجبش که صحبت کردیم

اگر از روغن زیتون استفاده کنید باعث میشود که طوطی شما پر کن شود

دامپزشک باید طوطی شما رو یک معا ینه کنه حتما این کارو کنید

موفق باشین

اتفاقا الان دوباره میبرمش پیش یه دکتره که پرنده فروشی بهم معرفیش کرد شنیدم تخصصش توکاسکوست،سری اول که بردمش بهش قرص تیتراسیکلین داد که خیلی هم قرصهای تلخی بودن مجبورمیشدم داخل آبش قند وعسل بریزم که بتونه بخوره تا 10 روز بهش اون قرص ودادم روزی دوعدد داخل آبش میریختم. اما متاسفانه ازوقتی که اون قرص و بهش دادم اون پرهایی هم که تازه شروع کرده بود به دراومدن درناحیه گردنش،اونها هم ریخت و الان کچل ترشده . فکرکنم باعثش همون قرصها بود . چندروزپیش هم برای جلسه دوم بردم پیشش یه قرص جوشان کلسیم داده که گفت هرروز یک چهارمش و بندازم تو آب و یه قرص ویتامین ب 1 هم دادکه اون و هم میندازم توآبش . تا 20 روز باید ادامه بدم ببینم چی میشه.بهش میوه و حبوبات و زیتون شربت مولتی ویتامین هم میدم اما فایده ای نداره، خیلی براش ناراحتم هروقت میبینمش غصم میگیره که چرا کچل شده دوست دارم زودترپرهاش دربیاد :-(

پاسخ
#10
melika نوشته: اتفاقا الان دوباره میبرمش پیش یه دکتره که پرنده فروشی بهم معرفیش کرد شنیدم تخصصش توکاسکوست،سری اول که بردمش بهش قرص تیتراسیکلین داد که خیلی هم قرصهای تلخی بودن مجبورمیشدم داخل آبش قند وعسل بریزم که بتونه بخوره تا 10 روز بهش اون قرص ودادم روزی دوعدد داخل آبش میریختم. اما متاسفانه ازوقتی که اون قرص و بهش دادم اون پرهایی هم که تازه شروع کرده بود به دراومدن درناحیه گردنش،اونها هم ریخت و الان کچل ترشده . فکرکنم باعثش همون قرصها بود . چندروزپیش هم برای جلسه دوم بردم پیشش یه قرص جوشان کلسیم داده که گفت هرروز یک چهارمش و بندازم تو آب و یه قرص ویتامین ب 1 هم دادکه اون و هم میندازم توآبش . تا 20 روز باید ادامه بدم ببینم چی میشه.بهش میوه و حبوبات و زیتون شربت مولتی ویتامین هم میدم اما فایده ای نداره، خیلی براش ناراحتم هروقت میبینمش غصم میگیره که چرا کچل شده دوست دارم زودترپرهاش دربیاد :-(

عزیز معمولا این نوع بیماری طول میکشه تا از بین بره پیشنهادی که من برای شما دارم اینه که تا میتونید

از میوه جات و حبوبات استفاده کنید عسلم خوبه اما زیاد ندین باعث استرس میشه

و برنامه ای که دکتر تجویز کرده عمل کنبد

انشالا درست میشه فقط نیاز به زمان داره

موفق باشین
کسی شما را به خاطر خشمگین شدنتان مجازات نمیکند
همین خشم است که شما را به کیفر میرساند

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان