امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ادرار قرمز خرگوش (اختصاصی میهن پت)
#1
[تصویر:  1379593527591.jpg]

رنگ طبیعی ادرار خرگوش زرد است اما گاهی به رنگ های صورتی، قرمز ، قهوه ای و نارنجی در میاید. این اتفاق هم در خرگوش های بیمار و هم در خرگوش های سالم روی میدهد.
دلایل ادرار قرمز
* رنگدانه های گیاهی: ادرار قرمز در خرگوش های سالم میتواند به دلیل رنگدانه های گیاهی باشد. گاهی اوقات رژیم غذایی غنی از گیاهانی که درصد بالایی بتاکروتن دارند مثل هویج و اسفناج نیز میتواند باعث این تغییر رنگ شود. البته این تغییر رنگ ممکن است که در یکی از دو خرگوشی که رژیم غذایی یکسانی دارد اتفاق بیفتد اما دیگری دچار آن نشود. به طور کلی تغییر رنگی که به دلیل رژیم غذایی خرگوش به وجود آمده است، نا منظم است و نهایت دو یا سه روز طول میکشد.
*آنتی بیوتیک
استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها ممکن است که باعث افزایش رنگ دانه ها در ادرار شود.
* استرس
دیده شده است که گاهی استرس و حتی تغییر فصل نیز باعث بروز این مشکل شده است.
* کم شدن آب بدن
کاهش آب بدن باعث غلیظ شدن و تیرگی ادرار میشود.
* وجود خون
اگر در ادرار خرگوش خون مشاهده کردید، احتمال دارد که او به مشکلی در مجاری ادراری خود برخورده باشد؛ مشکلاتی از این قبیل:
- عفونت کلیه یا مثانه
- سنگ کلیه یا مثانه
- سرطان کلیه یا مثانه
- پلیپ مثانه (رشد غیرطبیعی غشای مخاطی مثانه)
ترشحات خونی رحم یا واژن معمولا به صورت ترشحات خون در دهانه ی دستگاه تناسلی و یا قطرات خون قبل یا بعد از ادرار دیده میشود همچنین ممکن است که خون در ادرار مخلوط شده باشد و قابل تشخیص نباشد. این ترشحات در خرگوشهای عقیم نشده میتواند به دلایل زیر باشد:
- هایپرپلازی اندومتر (ضخیم شدن دیواره رحم)
- عفونت های رحمی
- سرطان رحم
- پلیپ رحم
- سقط جنین

اگر خرگوشتان هنگام ادرار به خودش فشار زیادی می آورد، بیشتر از حد معمول و یا خیلی کم و قطره قطره ادرار میکند، احتمال در میان بودن یک مشکل جدی در مجرای ادرار وجود دارد و باید به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا برای تشخیص دلیل این بیماری، آزمایش هایی از قبیل خون، ادرار، سونوگرافی و رادیوگرافی را انجام خواهد داد. اگر تغییر رنگ به دلیل رژیم غذایی بوده باشد، درمان خاصی نیاز نخواهد بود. اگر به دلیل کم شدن آب بدن باشد، دکتر برای او تزریق مایعات زیرپوستی و یا وریدی را تجویز خواهد کرد. بسته به تشخیص دکتر، ممکن است که درمان هایی مانند جراحی، آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر نیز تجویز شود.در آخر این که دلیل تغییر رنگ در ادرار خرگوش باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود. و این را بدانید که برخلاف تصور عامه مردم، خرگوش ها هیچ وقت چیزی تحت عنوان عادت ماهانه یا پریود ندارند زیرا دستگاه تناسلیشان با انسان و بقیه حیوانات متفاوت است.

مترجم: شادی حسن پور

مطلب اختصاصی میهن پت

با تشکر از کمک و راهنمایی های دکتر رحمانی عزیز.


هرگونه سوال را در
پرسش و پاسخ کلی در مورد خرگوش شکلان مطرح فرمایید
[تصویر:  1376128004942.jpg]


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان