رودک عسل خوار در بیشتر نواحی آفریقا، بلوچستان ایران، جنوب عراق، پاکستان و راجستان هندوستان پراکنده است. رودک به عنوان نترس ترین حیوان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. نواحی زیرین، کناره های بدن و صورت این حیوان معمولا قهوه ای تیره یا سیاه و بالای سر، گردن و پشت حیوان خاکستری یا سفید است. این رنگ بندی بدن باعث قابلیت دیده شدن بسیار خوب و عدم استتار این جانور در طول روز میشود. بعضی رودک های عسل خوار به خصوص در جنگل های ایتوری (Ituri) کنگو، به طور کامل سیاه هستند.


-آناتومی
رودک عسل خوار دارای سری صاف، چشمان کوچک، بدون گوش خارجی و پوزه ای نسبتا کوتاه است. طول جانور معمولا بین 60 تا 100 سانتیمتر، به علاوه ی دمی به طول 16 تا 30 سانتیمتر است. ارتفاع حیوان در ناحیه ی شانه بین 23 تا 30 سانتیمتر و وزن آن در جانور ماده بین 5 تا 10 کیلو گرم و در نر ها بین 9 تا 14 کیلو گرم است. جثه ی کوچک آنها برای شکارچیان، گول زننده است، اما در مواقع زیادی اتفاق افتاده که شیر، ببر یا خرسی در هنگام تلاش برای خوردن رودک عسل خوار کشته شده اند.

-رفتار
رودک عسل خوار در دشت های فراخ و چمن زارها یافت میشود. این جانور گوشت خواری خطرناک با قوای بویایی بالاییست که شهرت خود را مدیون توانایی های خود در زمینه ی کشتن مار است. رودک با استفاده از آرواره های قدرتمند خود، مار را از پشت سر گرفته و آن را میکشد و میتواند ماری به طول 150 سانتیمتر را در عرض 10 تا 15 دقیقه ببلعد.
رودک از خوردن عسل بسیار لذت میبرد و دشمن شماره یک آن مزرعه داران پرورش زنبورند. دیگر شکارهای این حیوان عبارتند از کرم خاکی، حشرات، عقرب، خارپشت، خرگوش، موش، میمون و شکارهای بزرگتر از جمله لاک پشت، تمساح تا طول 1 متر و غزال های جوان و انواع مارها (اعم از پایتون و کبری). این حیوان به صورت تنها زندگی میکند و حداکثر در دسته های 3تایی دیده شده است.
رودک جوان از هنگام به دنیا آمدن تا حاملگی بعدی، در کنار مادر میماند و روش زندگی را از مادر میاموزد.
رودک عسل خوار بسیار به ندرت شکار پایتون، گرگ، خرس، شیر، ببر و پلنگ میشود. وحشیگری و پوست کلفت و شل آنها باعث میشود که شکارچی نتواند آنها را گرفته و خفه کند. جانور میتواند درون پوست خود بچرخد و هرچه آن را نگه داشته گاز بگیرد.