خبرگزاری فارس: رئیس شبکه دامپزشکی گلپایگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 31 هزار رأس گاو علیه بیماری تب‌برفکی واکسینه شدند.

مسعود غفاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گلپایگان اظهار داشت: هم‌زمان با طرح کشوری و با مشارکت بخش خصوصی عملیات واکسیناسیون تب‌برفکی دام‌های سنگین و سبک در شهرستان گلپایگان انجام می‌شود.
وی با اشاره به اهداف اجرای طرح واکسیناسیون تب‌برفکی بیان داشت: به‌منظور پوشش کامل ایمنی جمعیت دامی سبک و سنگین شهرستان و جلوگیری از انتقال بیماری توسط دام‌ها این طرح با برنامه‌ریزی و رعایت اصول بهداشتی به مدت 20 روز و رایگان انجام می‌شود.
رئیس شبکه دامپزشکی گلپایگان تاکید کرد: واکسیناسیون تب برفکی از ابتدای سال‌جاری در دو مرحله، یک‌بار به‌صورت مشترک در جمعیت دام سنتی و صنعتی و یک‌بار به‌صورت انحصاری در جمعیت دام صنعتی انجام شده است که طی آن 31هزار رأس گاو واکسینه شده‌اند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر مرحله سوم طرح واکسیناسیون تب‌برفکی آغاز شده است و در این مرحله حدود 25 هزار رأس دام سنگین و 40 هزار رأس دام سبک تحت پوشش قرار می‌گیرند و برای این طرح تمام امکانات و هماهنگی‌های لازم انجام شده است.
غفاری تصریح کرد: با انجام طرح واکسیناسیون مشکلی از نظر وجود کانون بیماری و اشاعه این گونه بیماری‌ها وجود ندارد.
وی یادآور شد: در گلپایگان حدود 35 هزار رأس دام بزرگ و 90 هزار رأس دام کوچک وجود دارد و با داشتن این جمعیت دامی، شهرستان گلپایگان قطب دامداری استان محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: در زمان اجرای طرح واکسیناسیون محدودیت‌هایی برای دام‌ها در نظر گرفته می‌شود که می‌توان به جلوگیری از تردد دام واکسینه نشده در محدوده سایر دام‌ها اشاره کرد و هم‌چنین ارسال دام به کشتارگاه‌ها تنها برای دام‌هایی صورت می‌گیرد که تمامی شرایط بهداشتی و ذبح را دارا باشند.
غفاری به بیان طرح‌های واکسیناسیون انجام گرفته در سال‌جاری پرداخت و افزود: از ابتدای سال برای پیشگیری از بیماری تب‌مالت (بروسلوز) تعداد 10 هزار و 600 رأس گاو و گوساله و 28 هزار و 625 رأس گوسفند و بز واکسینه شده‌اند.
وی تصریح کرد: برای شناسایی دام‌های آلوده به بروسلوز از 3 هزار و 485 رأس گاو و 1382 رأس گوسفند خون‌گیری شده است که نتیجه آزمایش بر 20 رأس گاو و 68 رأس گوسفند مثبت اعلام شد و برای حذف به کشتارگاه منتقل و مقداری از غرامت مالی ناشی از دام‌های حذفی به صاحبان دام پرداخت شده و بقیه آن در حال پرداخت است.
رئیس شبکه دامپزشکی گلپایگان بیان داشت: تست بیماری سل نیز از 3 هزار و 350 رأس گاو گرفته شده است که به غیر از دو مورد که برای حذف به کشتارگاه ارسال شده‌اند، بقیه موارد منفی بوده است.
وی ادامه داد: واکسیناسیون شاربن نیز برای 61 هزار و 970 رأس گوسفند و 6 هزار و 770 رأس گاو صورت گرفته است.
غفاری با اشاره به واکسینه شدن 634 قلاده سگ گله و خانگی در برابر هاری و 83 هزار و 500 رأس گوسفند و بز در برابر آبله افزود: در مجموع از ابتدای سال‌جاری تاکنون تعداد 376 هزار و 707 رأس دام در برابر بیماری‌های گوناگون واکسینه شده است.