فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: شمارش معکوس نابودي ماهيان خاوياري در درياي خزر

 1. #1
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  khabare jadid شمارش معکوس نابودي ماهيان خاوياري در درياي خزر

  نمودار وضعيت ذخاير ماهيان خاوياري درياي خزر نزولي است» و کارشناسان نگران تداوم اين روند و به صفر رسيدن توليد خاويار ايراني هستند.
  با آن که ماهيان خاوياري جزو گنجينه با ارزش محيط زيست دريايي محسوب مي شود اما سال هاست که زنگ خطر انقراض گونه هاي ماهيان خاوياري به صدا درآمده است و به تازگي هم موسسه تحقيقات بين المللي ماهيان خاوياري هشدار داده است که نمودار ذخاير ماهيان خاوياري درياي خزر نزولي است و بر اساس برآوردهايي که از ۱۰ سال پيش انجام شده تا سال ۱۴۰۰ ميزان توليد خاويار از درياي خزر به صفر خواهد رسيد.
  درياي خزر به عنوان بزرگ ترين منبع ماهيان خاوياري، ۹۰ درصد خاويار جهان را تأمين مي کند و مي تواند همواره جزو منابع ملي با ارزش کشورمان باشد. اما چرا نسل اين آبزيان به نابودي و انقراض کشيده شده است؟

  ممنوعيت صيد
  درياي خزر به عنوان بزرگ ترين منبع ماهيان خاوياري دنيا، ۹۰ درصد خاويار جهان را تأمين مي کند. اما در سال هاي اخير شاهد روند نابودي اين آبزيان هستيم و اگر سير نزولي ادامه يابد تا چند سال ديگر توليد خاويار از ماهيان خاوياري در درياي خزر متوقف خواهد شد.
  يک کارشناس شيلات که در زمينه ماهيان خاوياري تحقيقاتي داشته است با اشاره به ورود ميزان قابل توجه آلاينده ها به درياي خزر مي گويد: سالانه ميليون ها تن مواد آلاينده از شهرها و روستاها در استان هاي شمالي کشور به درياي خزر سرازير مي شود که اين معضل مهم ترين تهديد و زنگ خطر براي مرگ تدريجي ذخاير اين درياست.
  اين کارشناس شيلات اظهار مي دارد: سرازير شدن انواع پساب هاي صنعتي به ويژه نفت و فرآورده هاي آن و انواع سموم، ضمن آلوده کردن آب دريا، حيات آبزيان را به خطر انداخته است و تداوم اين معضل، خطر انقراض و نابودي انواع آبزيان به ويژه ماهيان خاوياري را به دنبال دارد.
  وي تأکيد مي کند: انواع ماهيان به ويژه ماهيان خاوياري براي تخم ريزي از دريا به رودخانه مي روند اما در حال حاضر نامناسب بودن وضعيت رودخانه ها و بسترها بر اثر برداشت غيرقانوني شن و ماسه و آلودگي شديد رودخانه ها با پساب هاي صنعتي، کشاورزي و فاضلاب هاي خانگي سبب شده تا به طور طبيعي تخم ريزي ماهيان صورت نگيرد که اين عامل تهديد تازه اي براي ماهيان خاوياري به شمار مي رود.
  «غلامرضا رازقي» رئيس سازمان شيلات کشور هم از ممنوعيت صيد ماهيان خاوياري خبر مي دهد و به ايسنا مي گويد: براي جلوگيري از انقراض نسل ماهيان خاوياري راه ديگري جز ممنوعيت صيد وجود ندارد و بايد درياي خزر غني سازي شود تا بتواند ذخاير موجود را حفظ کند.
  به گفته وي صيد ماهيان خاوياري به دليل برداشت هاي بي رويه و بيش از حد از دريا، به کمترين حد خود رسيده و تنها راه جلوگيري از انقراض نسل ماهيان خاوياري ممنوعيت صيد و فرصت دادن براي غني سازي به دريا است.
  رازقي اظهار داشت: توليد خاويار درياي خزر از سال هاي گذشته روند نزولي داشته به طوري که اکنون کمترين ميزان صيد ماهيان خاوياري را به دليل برداشت هاي بي رويه درياي خزر شاهد هستيم.
  رئيس سازمان شيلات با تاکيد بر لزوم متوقف شدن ۵ ساله صيد ماهيان خاوياري از درياي خزر گفت: سياست هاي بخش کشاورزي تصويب ممنوعيت ۵ ساله صيد ماهيان خاوياري با توافق همه کشورهاي حاشيه خزر است و تا پايان شهريور ماه امسال قرار بود توافق نامه ممنوعيت صيد، در آستاراخان روسيه امضا و اجرايي شود که به دليل حضور نيافتن ترکمنستان براي دومين بار اين جلسه برگزار نشد و توافقي هم به امضا نرسيد.
  به گفته وي اين توافق نامه امضا و اجرايي نخواهد شد مگر با حضور همه کشورهاي حاشيه درياي خزر لذا رياست جمهوري و وزارت امور خارجه در حال رايزني هستند تا ۵ کشور حاشيه درياي خزر به اتفاق نظر دراين موضوع برسند.
  قام مسئول به ايسنا تاکيد کرد: بر اساس سهميه اي که کنوانسيون منع تجارت گونه هاي گياهي و جانوري در معرض خطر انقراض (سايتس) تعيين کرده است، ايران مي تواند سالانه بيش از ۴۰ درصد يعني حدود ۴۰ تن خاويار از درياي خزر برداشت کند اما از آن جا که اين ذخاير رو به نابودي است، ايران نيز اين برداشت را تنها به منظور انجام کارهاي تحقيقاتي و تکثير و بازسازي ذخاير محدود کرده است.
  رزاقي اظهار داشت: در حالي که ترکمنستان تنها مقدار اندکي از خاويار درياي خزر سهم برداشت دارد اما هنوز بر موضع خود پابرجاست و اقدام به برداشت بيش از سهم خود مي کند از اين رو قرار است سومين جلسه براي اعلام ممنوعيت صيد ماهيان خاوياري درياي خزر در پايان سال جاري يا اوايل سال آينده در مسکو برگزار شود و اميدواريم ترکمنستان نيز ظرف ۴ ماه آينده موضع خود را مشخص کند، زيرا در حال حاضر راهي به غير از احيا نيست تا بتوان همين ذخاير اندک خاوياري را حفظ کرد.

  سير نزولي
  اما آيا فقط سازمان شيلات به عنوان يک دستگاه دولتي نگران بحث از بين رفتن ذخاير ماهيان خاوياري ايران است يا نهادهاي بين المللي هم مدعي هستند؟
  دکتر محمد پورکاظمي رئيس موسسه بين المللي ماهيان خاوياري سير نزولي ذخاير ماهيان خاوياري درياي خزر را تاييد مي کند و به خراسان مي گويد: بر اساس آخرين بررسي ها، ارزيابي انجام شده درباره ذخاير ماهيان خاوياري درياي خزر نشان مي دهد که متاسفانه وضعيت اين آبزيان همچنان روند نزولي را طي مي کند.
  وي مي افزايد: طبق مطالعات تحقيقاتي اگر همين روال ادامه يابد با وضعيت نگران کننده اي مواجه خواهيد شد، بر اساس برآوردهايي که از ۱۰ سال قبل انجام شده است بيم مي رود تا سال ۱۴۰۰ ميزان توليد خاويار از درياي خزر به صفر برسد.
  دکتر پورکاظمي در بيان عواملي که باعث کاهش اين ذخاير مي شود اظهار مي دارد: عمده آن به صيد غيرمجاز و بي رويه و تخريب محيط زيست درياي خزر از طريق ورود انواع آلاينده ها برمي گردد. همچنين دست کاري غيراصولي محل هاي مهاجرت ماهيان خاوياري در فصل تخم ريزي در رودخانه ها و مناطق بالادست که اغلب از طريق احداث سد و پل اين امر اتفاق مي افتد و مشکلات اقتصادي و اجتماعي ساکنان اطراف درياي خزر باعث شده که ذخاير خزر روند نزولي پيدا کند.او به سهم ايران از خاويار درياي خزر اشاره مي کند و مي گويد: سهم صيد ماهيان خاوياري ۵کشور حاشيه درياي خزر در سال۲۰۰۷ ميلادي توسط کنوانسيون حمايت از گونه هاي جانوري در حال انقراض و بر اساس پيشنهاد کميسيون منابع زنده درياي خزر معادل «۱۰۷۱» تن اعلام شد که از اين ميزان «۴۵۰» تن سهم ايران است.
  رئيس موسسه بين المللي ماهيان خاوياري در مورد ميزان توليد خاويار کشورمان مي گويد: ميزان توليد خاويار ايران از ۳۰۵تن در سال۶۴ به حدود ۵تن در سال۸۹ رسيده است.
  دکتر پورکاظمي نماينده علمي قاره آسيا در کميته جانوري سايتس درباره راهکارهاي حفظ ذخاير ماهيان خاوياري مي گويد: براي حفظ ذخاير خاوياري درياي خزر بايد ريشه صيد غيرمجاز خشکانده شود که اين کار نيازمند همکاري و حمايت جدي سازمان هاي مرتبط از جمله نيروي انتظامي و قوه قضاييه با متوليان شيلات است.
  وي يادآور مي شود: در حال حاضر ۲۷گونه ماهي خاوياري در دنيا وجود دارد که ۷گونه آن در درياي خزر و رودخانه هاي منتهي به آن زندگي مي کنند و همين گونه ها هستند که ۹۰درصد خاويار جهان را تامين مي کنند اما طبق آمار و نتايج تحقيقاتي، ذخاير بسياري از ماهيان خاوياري در دنيا در حال انقراض است.به طوري که به علت افزايش فشار بيش از حد بر ذخاير ماهيان خاوياري هيچ گونه سهميه اي براي ۵کشور حاشيه درياي خزر در سال۹۰ در نظر گرفته نشده است.

  بهره برداري نظام مند
  دکتر عقيلي نژاد مدير امور ماهيان خاوياري استان گلستان هم بر اين عقيده است که ذخاير ماهيان خاوياري طي ۲دهه گذشته به شدت کاهش داشته است.
  وي به خراسان مي گويد: ميزان صيد اين آبزيان در استان گلستان طي دو دهه اخير نزديک به صد برابر کاهش پيدا کرده و اين کاهش ناشي از نبود نظام واحد براي ساماندهي صيد، بازسازي ذخاير و مبارزه با قاچاق در درياي خزر است.
  وي يادآور مي شود: از طرفي ۷هزار کيلومتر خط ساحلي درياي خزر وجود دارد که حدود ۱۵ ميليون نفر جمعيت شهرها و روستاهاي مجاور آن و زندگي بيشتر آن ها در ارتباط با درياست از اين رو بايد بهره برداري از دريا نظام مند شود.
  مدير امور ماهيان خاوياري استان گلستان تاکيد مي کند: مسئله اي که در اين بين مهم است توافقي است که بين ۵کشور روسيه، قزاقستان، ترکمنستان، ايران و آذربايجان انجام شده و بر اساس آن تجارت خاويار ممنوع شده تا بازسازي ذخاير صورت گيرد.
  دکتر عقيلي نژاد تاکيد مي کند که بايد وضعيت ماهيان خاوياري نظام مند شود و به عنوان يک عزم فراملي آن را لحاظ و براي حفظ، تکثير و بازسازي و مبارزه با قاچاق و برداشت بي رويه آن برنامه ريزي کنند.

  قاچاق خاويار
  با وجود ممنوعيت اعمال شده در صدور خاويار که باعث صيد بي رويه اين ماهي در درياي خزر شد، قاچاق و صيد غيررسمي نيز مانع از افزايش تعداد اين گونه آبزي شده است، دکتر عباسي نماينده مجلس در اين باره به ايلنا گفت: صيد قاچاق و نبود سرمايه گذاري کافي در توليد ماهيان خاوياري ميزان توليد خاويار را به زير يک تن کاهش داده است.
  وي تاکيد کرد: خاويار از مزيت هاي اقتصادي کشور در حوزه کشاورزي و صيادي است که نبايد قرباني بي تدبيري و سوءمديريت ها شود.
  دکتر عقيلي نژاد مدير امور ماهيان خاوياري استان گلستان نيز در مورد قاچاق خاويار مي گويد: يکي از دلايل مهم نابودي ماهيان خاوياري قاچاق آن است که بايد به شدت با عوامل آن برخورد شود.
  وي مي افزايد: زماني تا ۳۰هزار تن از درياي خزر ماهيان خاوياري برداشت و ۱۲۰ ميليون قطعه بچه ماهيان خاوياري تکثير و رهاسازي مي شد که هم اکنون اين ميزان به طور چشم گيري کاهش پيدا کرده است.
  دکتر پورکاظمي، رئيس موسسه تحقيقات بين المللي ماهيان خاوياري به قانون موجود در مورد حفاظت از ماهيان خاوياري اشاره مي کند و مي گويد: قانون جاري و قابل استناد در مورد ماهيان خاوياري و خاويار «قانون حفاظت و بهره برداري از منابع آبزي جمهوري اسلامي ايران» مصوب سال ۷۴ مي باشد که در بند «د» اين قانون آمده است:«صيد، عمل آوري، عرضه، فروش، حمل و نقل، نگهداري، واردات و صادرات انواع ماهيان خاوياري و خاويار بدون اجازه شيلات ممنوع است و مرتکبان به جزاي نقدي تا ۳ برابر ارزش محصول متناسب با نوع و ميزان صيد و حبس به مدت يک تا ۳ ماه محکوم مي شوند.
  در صورت تکرار جرايم مقرر در اين بند از قانون، دادگاه مرتکب يا مرتکبان را علاوه بر جزاي نقدي مقرر به ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس تعزيري محکوم مي کند.»
  دکتر پورکاظمي به گزارش هاي بين المللي استناد مي کند و مي گويد: گزارش هاي ارائه شده توسط سازمان هاي بين المللي حاکي از آن است که کشورهاي حاشيه خزر به ويژه ۴ کشور شوروي سابق به علت نبود اعمال مديريت جامع و هماهنگ و همچنين مشکلات اقتصادي ساکنان منطقه صيد خاويار افزايش يافته و چند سال نيز تا ۱۰ برابر ميزان مشخص شده صيد انجام و از اين طريق فشار مضاعفي در مقايسه با ايران توسط اين کشورها به اين گونه شده است.
  نماينده علمي قاره آسيا در کميته جانوري سايتس متذکر مي شود: اگر قرار باشد که ذخاير را از خطر انقراض نجات دهيم بايد گونه جانوري در محيط طبيعي خودش احيا شود لذا بايد شرايطي فراهم شود که ماهيان خاوياري نيز در دريا احيا شوند.
  وي مي افزايد: گرچه توسعه پرورش خاويار در اراضي و استخرها کمک مي کند که از ميزان فشار صيد و ذخاير کاسته شود و به تامين گوشت و خاويار کشور و مجامع بين المللي کمک مي کند اما اين توسعه نمي تواند جايگزين نجات ماهيان خاوياري مي شود.
  دکتر پورکاظمي در مورد اقدام ايران براي حفظ اين آبزيان مي گويد: هم اکنون برنامه راهبردي ماهيان خاوياري تدوين شده و در آن برنامه کل راهکارهايي که براي ۱۰ سال آينده در اين باره ضرورت دارد مشخص شده است اما اين يک برنامه ملي است و تا ۵ کشور با هم يک برنامه جامع و هماهنگ نداشته باشند تلاش يک کشور به تنهايي به نتيجه نخواهد رسيد. از وي سوال مي کنيم که در اواخر سال گذشته اعلام شد که لايحه قاچاق محسوب شدن صيد ماهيان خاوياري و خاويار به دولت ارائه شده و امسال صيد ماهيان خاوياري و خاويار جزو کالاهاي قاچاق محسوب مي شود آيا اين قانون تدوين شده و به جايي رسيده است؟ دکتر پورکاظمي مي گويد: هنوز از اين قانون هيچ اطلاعي نداريم و سازمان شيلات کشور از اين قانون مطلع است.
  غلامرضا رازقي رئيس سازمان شيلات ايران نيز درباره بازدارنده نبودن جرايم صيادان غيرمجاز از صيد ماهيان خاوياري گفت: يکي از مواد طرح جامع صيد و صيادي درياي خزر که در دولت و مجلس در حال بررسي است به جرايم سنگين صيد قاچاق ماهيان خاوياري و قاچاق خاويار ارتباط دارد بر اين اساس صيد قاچاق ماهيان خاوياري در رديف کالاهاي ممنوعه قرار مي گيرد و احکام قضايي براي حفاظت از دريا را جدي تر کند که اميدواريم هر چه زودتر اين قانون اجرايي شود.
  شرايط موجود و برآوردهاي کارشناسان حکايت از آن دارد که زنگ خطر به صدا درآمده و شمارش معکوس براي حيات ماهيان خاوياري در درياي خزر آغاز شده است.
  تلاش ديپلماتيک براي همراه کردن کشورهاي همسايه و بهره بردار و تلاش براي کنترل اين گونه جانوري با ارزش درياي خزر که در محدوده استحفاظي و بهره برداري ايران است ضرورتي اجتناب ناپذير است.

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 2. #2
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  جمیعا" تبریک میگم....واقعا" خسته نباشید!

  فقط به این جمله کوتاه توجه کنید: "برنامه راهبردي ماهيان خاوياري تدوين شده"

  من عاشق این برنامه های راهبردی شما هستم!
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تصاوير / عروس دريايي يال دار
  توسط RAMIN در انجمن آلبوم تصاویر آبزیان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 30th October 2012, 10:58 PM
 2. @×@×@×@×ويروس جديد ×@×@×@×@
  توسط farspet در انجمن متفرقه
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 10th March 2012, 03:48 AM
 3. آندرويد در مقابل ويروس‌ها آسيب‌پذيرتر است
  توسط shaghayegh در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 21st November 2011, 10:46 AM
 4. دولت آلمان متهم به رهاسازي ويروس در كامپيوتر كاربران
  توسط varona در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 10th October 2011, 01:08 PM
 5. کلسي ويروس گربه ها Feline Calicivirus
  توسط Pars در انجمن بیماری های اختصاصی گربه
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 31st July 2011, 05:09 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید