کشف تعدادی عقاب و شاهین در طرح ضربتی برخورد با مراکز غیرمجاز خلیج

خبرگزاری فارس: معاون محیط طبیعی محیط زیست استان تهران از کشف تعدادی عقاب، شاهین، جغد و سنجاب درختی در طرح ضربتی برخورد با مراکز غیرمجاز فروش پرندگان در بازار خلیج خبر داد.

شعبان خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: در طرح ضربتی با مراکز یا افرادی که به صورت غیرمجاز پرندگان و گونه‌های جانوری را عرضه می‌کردند و به فروش می‌رساندند در سطح شهر تهران برخورد شد.

وی ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با هماهنگی نیروی انتظامی و با اخذ دستور از مراجع قضایی با فروشندگانی که اقدام به فروش پرندگان قاچاق بومی و غیر بومی می‌‌کردند، به صورت ضربتی و ویژه در اکیپ ۱۰ خودرو و ۳۰ نفر گشت در سطح شهر تهران به ویژه بازار فروش پرندگان خلیج برخورد کرد.

خسروی افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ساعت ۱۱:۱۵ امروز وارد بازار خلیج آزادگان شدند که البته از ساعت‌های قبل نیروهای این یگان با لباس شخصی در محل حضور داشتند و مکان‌های غیر مجاز را شناسایی کرده بودند؛ پس از تماس تلفنی این ماموران با یگان حفاظت محیط زیست و با هماهنگی سرهنگ حمیدرضا خیلدار فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست ماموران وارد منطقه شدند و نسبت به جمع‌آوری پرندگان وحشی و دیگر حیوانات وحشی مانند سنجاب درختی اقدام کردند.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان تهران عنوان کرد: گونه‌های کشف شده در این طرح شامل پرنده شکاری، شاهین، عقاب و دلیجه و پرندگان دیگر مانند قرقاول، کبک، مرغ مینا و جغد بوده است و در این طرح پرندگان وحشی نیز جمع‌آوری شد.

خسروی ادامه داد: پس از جمع‌آوری پرندگان وحشی صاحبان پرندگان با هماهنگی به کلانتری تحویل داده شدند و پرندگان مکشوفه در اختیار محیط زیست استان تهران قرار گرفتند.

وی در خصوص سرنوشت این پرندگان گفت: بخشی از پرندگان که قابل رهاسازی هستند، در طبیعت رها می‌شوند و بخشی دیگر نیز به مراکز نگهداری محیط زیست مانند پارک طبیعت پردیسان منتقل خواهند شد.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان تهران با بیان اینکه ما امروز فقط پرندگان وحشی را جمع‌آوری کردیم، بیان کرد: تا زمانی که دیگر در کل کشور شاهد عرضه و فروش غیرمجاز پرندگان نباشیم، این اقدام ضربتی ادامه دارد.

خسروی در پاسخ به این پرسش که آیا امروز جانورانی مانند شیر و روباه نیز کشف شد، گفت:‌با توجه به اینکه بعد از عملیات‌های یگان حفاظت افرادی که جانورانی مانند شیر و روباه عرضه می‌کردند، جرأت فروش این گونه‌های کمیاب و خطرناک در ملاء عام را ندارند بنابراین این گونه‌های وحشی در مکان‌هایی نگهداری می‌شود و به صورت مخفیانه به فروش می‌رسد. بنابراین اگر مکانی نسبت به فروش این جانوران اقدام کند ما به صورت نامحسوس پیگیری می‌کنیم.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان تهران با بیان ایکه برنامه امروز ما فقط در بازار خلیج آزادگان صورت گرفت، گفت: برخی از صاحبان عرضه‌کننده پرندگان غیرمجاز به محض مشاهده محیط زیست و ناجا متواری شدند. ضمن اینکه آمار دقیقی از پرندگان مکشوفه در دست نیست و فعلا این پرندگان در قرنطینه هستند.

خسروی در پایان خاطرنشان کرد: پرندگان بلاصاحب در طبیعت رها می‌شوند و پرندگانی که صاحب دارند تا زمان ارائه حکم دادگاه برای صاحبان آنها توسط سازمان محیط زیست نگهداری خواهند شد.