روزنامه همشهری‌:
ماموران مرزداری ایگوشتیای روسیه در قففاز شمالی پس از شکایت اهالی در مورد ناپدید شدن حیوانات اهلی خود، تحقیقات گسترده‌ای را در این منطقه آغاز کردند.
به گزارش ایسنا، کارشناسان روسیه در ابتدا بر این تصور بودند که عامل ناپدید شدن حیوانات اهلی روستائیان، حمله خرس از جنگل‌های اطراف بوده است اما در جستجو برای یافتن خرس، حیوانی سفید رنگ با ارتفاع دو متر را یافتند که همانند انسان بر روی دو پا راه می‌رود.
به گفته کارشناسان این جانور از خانواده گوریل‌ها بوده که برخلاف هم نوعان خود بر روی دو پا حرکت کرده و دستان کوچکتری نسبت به دیگر گوریل‌ها دارد.
کارشناسان روسی نام آدم برفی را بر روی این گوریل دو پا گذاشته‌اند.
درخشش دانشگاه صنعتی شاهرود در مسابقات «کن ست»
روزنامه اطلاعات:
سه تیم اعزامی دانشگاه صنعتی شاهرود در مسابقات «کن ست» که نخستین دوره آن در ایران برگزار شد، پرقدرت ظاهر شدند و خوش درخشیدند.
این مسابقات با هدف تشویق دانشجویان به فعالیت‌های علمی و آموزش فرایند طراحی و ساخت سیستم‌های عملیاتی فضایی برگزار شد.
مسابقات «کن ست» ایران با حضور 35 تیم دانشگاهی و هفت تیم بین دانشگاهی در پژوهشگاه هوا و فضا و دو بخش بررسی اتمسفر و تصویربرداری و همچنین در دو کلاس استاندارد و آزاد انجام شد.
در بخش بررسی اتمسفر استاندارد تیم «قوطی آتشین» دانشگاه صنعتی شاهرود از بین 11 تیم شرکت‌کننده، مقام چهارم را کسب کرد و در بخش تصویربرداری استاندارد هشت تیم شرکت داشتند که تیم «باراکودا» این دانشگاه مقام سوم این بخش را از آن خود کرد.
در بخش تصویربرداری آزاد نیز که با شرکت 9 تیم برگزار شد تیم «زوپیرا» دانشگاه صنعتی شاهرود مقام سوم را به خود اختصاص داد.
«کن ست» یک سامانه بسیار ساده «مکاترونیکی» است که به عنوان زیرمجموعه‌ای از دانش روباتیک فضایی مطرح می‌شود، نام این سامانه بر پایه استاندارد ساخت آن که همانند ماهواره‌ای که در ابعاد قوطی نوشابه است، برگزیده شده است.
ورود اولین کاوشگر نقشه‌بردار ناسا به مدار ماه در آستانه سال نو میلادی
روزنامه هموطن سلام:
اولین کاوشگر نقشه‌بردار گرانش ماه ناسا در آخرین روز سال 2011 وارد مدار ماه شد که نخستین مأموریت سال 2012 را به منظور بررسی پوسته تا هسته نزدیکترین همسایه زمین رقم زده است.
کاوشگر گریل A- ناسا پس از سفری سه ماهه، روز گذشته، موتور اصلی خود را روشن کرده و طی یک مانور 40 دقیقه‌ای وارد مدار ماه شد.
کاوشگر دیگر، گریل-B ، قرار است امروز در ساعت 22:05 به وقت گرینویچ وارد مدار شود.
این کاوشگرها پس از چرخش تدریجی در مدارهای بسیار پایین ماه، بصورت پشت سر هم به سرعت در اطراف این قمر حرکت کرده و میدان مغناطیسی آن را با جزئیات دقیق طراحی خواهند کرد.
محققان انتظار دارند که این سنجش‌ها بتوانند به کشف اسراری در مورد ترکیبات و سیر تکاملی ماه که با وجود بیش از 100 ماموریت هنوز ناشناخته باقی مانده، کمک کنند.
دانشمندان بر این باورند که ماه در پس برخورد یک سیاره بزرگ به اندازه مریخ با زمین در حدود 405 میلیون سال قبل بوجود آمده است. این برخورد منجر به پرتاب میزان عظیمی از ذرات به فضا شده که در آخر بهم آمیخته شده‌اند.
با وجود این که این فرضیه مورد پذیرش واقع شده، اما هنوز ناگفته‌های زیادی در مورد تکامل این قمر از آن زمان تا کنون باقی مانده است. یکی از آنها تفاوت بسیار عظیم سمت قابل مشاهده ماه با طرف دیگر آن است.
ماموریت 496 میلیون دلاری گریل (بازیابی اطلاعات گرانش و آزمایشگاه داخلی) در سپتامبر آغاز شد که پس از طی سه ماه سفر، گریل آرام و مستقیم به مدار ماه رسید.
جالب این که مأموریت آپولو 11 ناسا، در سال 1969 طی سه روز به ماه رسید؛ چرا که در آن زمان سرعت در میان اولویتهای این سفر قرار داشته، در حالی که سفر گریل به شکل مصرف کارآمد انرژی بوده و به دانشمندان زمان کافی برای بررسی سلامت کاوشگر و بالا بردن اطلاعات علمی خود ارائه کرد.
کاوشگرهای گریل برای دو ماه به چرخش مدارهای پائین ماه پرداخته و تا ارتفاع 55 کیلومتری سطح ماه در ماه مارس پائین خواهند رفت. در آن زمان آنها کار نقشه برداری و سنجشهای خود را برای 82 روز در فاصله بین 121 تا 362 کیلومتر از یکدیگر آغاز خواهند کرد. سنجش‌ها توسط تیم تحقیقاتی زمینی این کاوشگرها برای طراحی یک نقشه دقیق از میدان مغناطیسی ماه مورد استفاده قرار گرفته که به نمایش اطلاعات زیادی در مورد ترکیبات ماه خواهد پرداخت و به دانشمندان در درک چگونگش شکل‌گیری ماه و تغییرات آن در طول زمان کمک خواهد کرد