به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، پس از انجام بیومتری و فیلمبرداری، این حیوان رها سازی شد.
نتایج بیومتری این گربه شنی نشان داد كه طول دم این حیوان 29 سانتی متر، طول سر و تنه 48 سانتی متر، طول پا 11سانتی مترو ارتفاع آن 25 سانتی متر است.
اگر چه پیش از این گمان می شد كه این گونه در زیستگاه های شرق كشور ازبین رفته باشد اما با تصویر برداری های انجام شده حضور این گونه در منطقه به اثبات رسیده است.
یكی از فیلم های گرفته شده در فروردین ماه 89 در كارگاه تخصصی مدیریت گربه سانان در دانشگاه محیط زیست ارایه شد.
براساس این گزارش مشكلی كه حیات این گربه كمیاب ، نادر و زیبا را تهدید می كند وجود تله های مخصوص شكار هوبره ، بوته كنی ، قطع درختچه های بیابانی ، تخریب مراتع و چرای بیش از حد دام ها است.
گربه شنی ، گربه‌سان كوچكی است كه در زبان بلوچی گیابان گربگ نامیده می شود. در مناطق شنزار بیابانی آفریقای شمالی،عربستان، آسیای مركزی، ایران و پاكستان زندگی می كند.
گربه شنی كمی از گربه‌های خانگی بزرگتر است، سری پهن، گوش بزرگ و دست و پای كوتاه دارد و در كف پنجه‌ها موهای بلند قهوه‌ای یا سیاه دارد كه پینه ها را می پوشاند كه این حیوانات را از گرمای شدید كویر حفظ می‌كند .
رنگ موهای پشت زرد و با نوارها و خال‌های نسبتا تیره، ولی زیر بدن این حیوان سفید است . شنوایی فوق العاده قوی دارد كه حتی امواج ماورای صوت ناشی از حركت جانوران در زیرزمین را هم دریافت می‌كند.
طول سر و تنه به‌ طور میانگین 50 سانتی‌متر و دم 28 سانتی‌متر است. ارتفاع بدن در ناحیه شانه 24 تا 30 سانتیمتر و میانگین وزنش 2٫7 كیلوگرم است .
این گربه بیشتر مناطق استپی و بیابانی را برای زیست انتخاب می‌كند. این گربه در ایران در پارك ملی كویر، مناطق جنوبی كویر لوت در استان كرمان، محدوده دو شاخ در منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان، پناهگاه حیات وحش بختگان، منطقه حفاظت شده بهرام گور و منطقه شكار ممنوع دره باغ بوانات در فارس، غرب پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد و منطقه حفاظت شده موته در اصفهان زیست می كند، در دشت تركمن صحرا و نواحی شمالی خراسان رضوی نیز دیده شده‌است.
درزمینه رفتار این گربه اطلاعات كمی وجود دارد. این حیواان معمولا شبگرد است و روزها در لانه خود كه به طورعمودی بر زمین حفر می كند یا زیر بوته‌ها و شكاف سنگ‌ها استراحت می‌كند، این گربه با آن كه روی زمین فعالیت می‌كند اما به خوبی می تواند از درخت بالا رود.
پس از غروب به شكار جوندگان، مارمولك ها،پرنده ها و حشرات می‌رود. البته خوراك اصلی وی جوندگان كوچك همچون جربیل، پامسواكی و هامستراست.
جز در هنگام جفت‌ گیری ، تنها زندگی می‌ كند. با توجه به این كه تمام آب مورد نیاز بدن خود را از غذایش به دست می‌آورد از منابع آبی دوری می‌گزیند. انسان، پرندگان شكاری، گرگ‌ها و مارها دشمنان طبیعی این حیوان هستند.