خبرگزاری فارس: رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت: عملیات واکسیناسیون دام‌های این شهرستان در راستای مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام به‌منظور پیشگیری از بیماری خطرناک سیاه‌زخم (شاربُن) انجام شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور به نقل از روابط عمومی اداره شبکه دامپزشکی نیشابور علی سلیمانی، اظهار داشت: در آذرماه امسال تعداد 21 هزار و 692 رأس گاو و گوساله، 27هزار و 115 راس گوسفند و بز و 535 راس تک‌سمی توسط شبکه دامپزشکی علیه این بیماری واکسینه شدند.
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور اظهار داشت: بیماری سیاه‌زخم از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که در دام‌ها سبب تلفات ناگهانی در جمعیت دامی و در انسان سبب بروز بیماری‌های پوستی، تنفسی و گوارشی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: عامل بیماری شاربن نوعی میکروب میله‌ای شکل است که به «باسیلوس آنتراسیس» شهرت دارد و می‌تواند در اثر تماس با پشم دام‌ها و یا تنفس گرد و غبار دام‌ها به آسانی وارد بدن انسان شده و حتی منجر به مرگ شود.
وی رعایت اصول بهداشتی و بهره‌گیری از دانش دامپزشکی در دامداری‌ها را در جلوگیری از بروز این بیماری موثر دانسته و تاکید کرد: بهترین و موثرترین راه پیشگیری از بیماری شاربن، واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری است