مريم عسگري - نرم*افزار از کجا بگیریم؟تقریبا همه نرم*افزارهایی را که توسط فروشندگان عرضه می*شود، می*توان بدون هزینه از *اینترنت هم دریافت کرد. معلوم است که تحریم*های اینترنتی باعث شده برخي شرکت*ها در فروش نرم*افزارهای خود به*ایرانیان محدوديت داشته باشند و مشخص است که خرید نرم*افزارهای اصل به مراتب بهتر از دانلود و نصب نرم*افزارهای قفل شکسته است، اما به هر حال پیشنهاد *این است به جای آنکه بگذارید فروشنده نرم*افزار روی گوشی نصب کند بهتر است سی*دی*های نرم*افزارهای موبایل را خریداری کنید که هزینه آن به مراتب کمتر است. اگر اهل اینترنت باشید با کمی*جست و جو سایت*های خارجی و *ایرانی را پیدا می*کنید که مملو از اطلاعات مفید و لینک*های دانلود نرم*افزارها است.
*ایجاد شغل*های کاذب و منابع مالی حاشیه*ای در کنار بازارهای بزرگی مانند بازار گوشی تلفن همراه، کامپیوتر، لوازم صوتی و تصویری و... موضوعی است که طی چند سال اخیر که بازار* این کالاها چه از لحاظ تکنولوژیکی و چه از لحاظ تنوع مدل و... رشد زیادی کرده است شاهد آن هستیم.
این موضوع در بازار گوشی تلفن همراه که مخاطبان بیشتری دارد محسوس*تر است؛ به طوری که در جوار مراکز خرید و فروش این کالا در خیابان جمهوری، خیابان ولیعصر و... شاهد حضور دستفروشانی هستیم که به راحتی به عرضه گوشی*های بدون گارانتی ، قاب یدکی موبایل ،هندزفری و... می*پردازند. به غیر از*اینها، گروهی از فروشندگان در واحد تجاری و فروشگاهی خود عملیاتی روی گوشی*ها انجام می*دهند و بابت انجام این امور مبالغ هنگفتی از خریداران از همه جا بی*خبر گوشی تلفن همراه اخذ می*کنند.
نصب نرم*افزارهای سرگرمی* و بازی، نصب برنامه*های کاربردی نظیر نقشه، BALCK LIST ،منشی تلفنی، WORD و... روی گوشی*های موبایل، به ویژه روی گوشی*هایی که عنوان هوشمند را یدک می*کشند، نصب آنتی*ویروس*هایی که اغلب HIDDEN (پنهان یا نامرئی) هستند و... برخی از*این اقداماتی که فعالان بازار گوشی بابت ارائه آنها به مشتریانشان مبالغی (بین 10 تا 100 و حتی گاه 150 هزار تومان) اخذ می*کنند.
در مواردی دیده شده که فروشندگان خرید گوشی را به خرید نرم*افزار منوط می*کنند و برای گوشی قیمتی پایین*تر می*دهند، اما با احتساب نصب نرم*افزار (که تقریبا همه سود آن به فروشنده می*رسد) قیمت گوشی حتی بالاتر از معمول برای خریدار بی*خبر از همه جا تمام مي*شود.

کسب و کار نان و آب*دار فعالان بازار گوشی
حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی برای خرید گوشی تلفن همراه، به ویژه گوشی*هایی که قابلیت نصب برنامه*های مختلف را دارند به بازار مراجعه می*کنید، پس از خرید با پیشنهادهای مختلفی بابت نصب نرم*افزارهای گوناگون روی گوشی مواجه شوید.
احتمالا پیش آمده که شما هم بر پايه اعتماد به فروشنده كالاي خريداري شده را به فروشنده بسپاريد تا آن را براي مقابله با مشكلاتي مانند هنگ*كردن، خالي شدن ناگهاني شارژ باتري، افزایش کاربری گوشی و... با نصب نرم*افزارهاي جادويي و البته نامرئي واكسينه كند و البته در قبال ارائه اين خدمت بزرگ مبلغي حدود 40 تا 100هزار تومان و حتی گاه بیشتر از شما دستخوش يا دستمزد بگيرد؟

احتمالا باز هم برایتان پیش آمده است که پس از مدتی که از نصب نرم*افزارها روی گوشی جدیدتان گذشته متوجه شده*اید که حتی برخی از*این نرم*افزارها قابل رویت نیستند. وقتی هم از فروشنده علت را جویا شده*اید با* این پاسخ که این نرم*افزارها پنهان (HIDDEN) هستند مواجه شده*ايد. در بسیاری از موارد هم پیش می*آید که فروشنده گوشی، نرم*افزارهای مورد نیاز صاحب گوشی را با استفاده از*اینترنت با هزینه بسیار*اندک و یا به طور رایگان دانلود کرده و اشتراک یک ماهه یا چند هفته*ای از سایت می*گیرد.
ولی بدون اعلام این مطلب که *این نرم*افزارها مجددا باید به روزرسانی شوند، از صاحب گوشی مبلغی به مراتب بالاتر از آنچه برای دانلود و نصب و اشتراک*گیری نرم*افزار هزینه کرده است دریافت می*کند. بسیاری از اوقات هم اتفاق می*افتد که نرم*افزارهای نصب شده روی گوشی باعث بروز مشکلاتی مانند هنگ کردن گوشی، عدم اجرای برنامه و... می*شود.
اگرچه دود *این موضوع تنها به چشم مصرف*کننده و خریداران از همه جا بی*خبر گوشی می*رود ولی برخی از فعالان بازار می*گویند، این اقدام برخی از کسبه بازار که گروه بزرگی را شامل می*شود باعث بی*اعتمادی مشتری به کل بازار و فعالان *این صنف می*شود.
کاشفی مسوول یکی از نمایندگی*های فروش نوکیا در پاساژ علاءالدین در اين*باره مي*گويد: به اين دليل كه طي سال*هاي اخير شركت*هاي توليدكننده گوشي امكانات سخت*افزاري بيشتري را روي گوشي*ها ارائه كرده*اند، اهميت نرم*افزار و نصب آنها روي گوشي بيشتر شده است و با توجه به اين موضوع افراد سودجو براي اخذ مبلغ اضافه از خريداران ادعا مي*كنند نرم*افزاري*هايي را روي گوشي نصب مي*كنند كه اغلب اين عمل صورت نمي*گيرد و در صورتي هم كه نرم*افزاري نصب شود به دليل اينكه نرم*افزار قفل شكسته است، باعث هنگ كردن گوشي مي*شود. به گفته وی، عدم وجود نرم*افزار هرگز باعث هنگ كردن گوشي نمي*شود و اين نرم*افزار قفل شكسته است كه باعث بروز ايراد در گوشي موبايل مي*شود.
به گفته جواد معروفی، یکی از فعالان بازار گوشی تلفن همراه در خیابان جمهوری نیز، متاسفانه اخذ هزینه بالاي حدود 50 تا 150 هزار تومان به بهانه نصب نرم*افزار و برنامه*های مختلف روی گوشی تلفن همراه *این روزها به کسب*وکار برخی از فعالان بازار تبدیل شده است و*این موضوع باعث اعتراض و نگرانی گروهی از فعالان بازار که *این اقدام را به طور رایگان برای خریداران انجام می*دهند شده است.
محمد خاتمی مسوول فروشگاه نوکیا مرکزی در پاساژ علاءالدین هم می*گوید، در حال حاضر اکثر فعالان بازار بدون هیچ نگرانی و محدودیتی این نرم*افزارها را در ازاي دریافت مبلغ هنگفتی روی گوشي*ها نصب می*کنند ولی برخی از کسبه پا پیش*تر گذاشته و بدون *اینکه اقدامی*انجام دهند از صاحب گوشی هزینه کاری که انجام نداده*اند را اخذ می*کنند. تنها به*این بهانه که نرم*افزارهای مخفی یا HIDDEN را روی گوشی نصب کرده*اند.
سپاسی یکی دیگر از فعالان بازار نیز با تایید *این گفته خاتمی *گفت، برخی از فروشندگان گوشي موبايل را از صاحب گوشی مي*گيرند و با اين دليل كه در صورت عدم نصب*نرم*افزار، گوشي موردنظر دچار مشكلات زيادي مي*شود براي مدت كوتاهي آن را به لپ*تاپ يا pc وصل كرده و آن را در قبال دريافت مبلغي حدود 40 تا 50هزار تومان تحويل مي*دهند. یکی دیگر از مواردی که فعالان بازار به آن اشاره می*کنند هزینه جیلبریک و نصب برنامه روی گوشی*های *ایفون ال است که به تازگی متقاضيان زیادی در بازار یافته*اند. به گفته بهنامی *هزینه *این اقدام بین 10 تا 35 هزار تومان است. ولی برخی از فعالان بازار هزینه*ای بیشتر از مشتری دریافت می*کنند.
راهکار چیست؟
نمايندگي*هاي فروش گوشي موبايل به خريداران گوشي موبايل توصيه مي*كنند، سعي كنند نرم*افزارهاي مورد نظر را خود نصب كرده و هنگام خرید گوشی به توصیه*ها در مورد نصب نرم*افزار گوش ندهند. نصب همه* این نرم*افزارها از طرق دیگر نیز قابل انجام است، بنابراین برای نصب نرم*افزار روی گوشی*های تازه عجله نکنید. همچنین البته طبق اعلام نمايندگي*هاي فروش اخذ مبلغ اضافه از خريدار گوشي به بهانه نصب نرم*افزار براي جلوگيري از هنگ كردن گوشي يك دروغ بزرگ است و نبايد به آن توجه كرد.
افشار فروتن لاریجانی، رییس انجمن صنفی فروشندگان سیم کارت: گوشی و لوازم جانبی نیز در*این باره گفت، متاسفانه بازار ما با چنین معضلی مواجه است، ولی ما نمی*توانیم به طور مستقیم با تک*تک *این افراد که تعدادشان هم بسيار زیاد است برخورد کنیم. به گفته وی، روی اکثر گوشی*هایی که از طریق نمایندگی به فروش می*رسند نرم*افزارهای مورد نیاز نصب می*شود و گوشی*هایی که از طریق قاچاق وارد کشور شده*اند بیشتر با *این مشکلات مواجه می*شوند. شادزی، مسوول یکی از نمایندگی*های فروش گوشی*های سامسونگ نیز در* این باره می*گوید، متاسفانه براي مقابله با اين افراد نمي*توانيم اقدام قانوني كنيم، چرا كه نفس عمل نصب برنامه خلاف قانون نيست و برخي از برنامه*ها مانند تقويم فارسي، منشي تلفني، Black List و... مفيد هستند. پس نمي*توانيم بگوييم مي*توانيم با اين مساله (نصب نرم*افزارهاي قفل شكسته و نرم*افزارهاي نامرئي) مبارزه كنيم، بلكه بايد دقت كنيم تا نرم*افزار قفل شكسته روي گوشي نصب نشود تا گوشي دچار مشكل نشود. همچنين به صرف اعتماد به فروشنده هر چه گفت، انجام ندهيم.
منبع : دنياي اقتصاد