وه جامعه و شهروند- جولان دادن شير‌ها در خيابان‌هاي تهران و به دنبال آن مشاهده کرکس و گرگ، از اخباري بودند که از سوي مسئولان مرتبطu دلايل متعددي براي آن‌ها بر شمرده شد. قاچاقي بودن اين حيوانات يکي از دلايلي بود که از سوي رييس سازمان محيط زيست بيان شد. دليلي که به اينجا ختم نشد؛ تا جايي که ديروز معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست، از کشف يکي از بزرگ‌ترين محموله‌هاي قاچاق پرندگان وحشي در کشور با عمليات گسترده نيروهاي امنيتي و انتظامي خبر داد.
دکتراصغر محمدي‌فاضل روز چهارشنبه در گفت‌وگو ايسنا، گفت: ماموران يگان حفاظت محيط زيست خراسان جنوبي، پس از يک سلسله عمليات شناسايي با کمک ماموران امنيتي و انتظامي، موفق شدند قطعه هوبره را در عملياتي ضربتي از قاچاقچيان پرندگان کشف و ضبط کنند. وي با اشاره به اين‌که اين محموله يکي از بزرگ‌ترين محموله‌هاي قاچاق اين پرنده در کشور بوده است، افزود: پرندگان ضبط شده به سايت ويژه هوبره در شهرستان قائن منتقل و پس از معاينات دامپزشکي و پلاک‌گذاري به دامن طبيعت رها مي‌شوند.
شهروندان محلي گول باندهاي قاچاق حيوانات را نخورند
سخنان معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست، در حالي مطرح شد که مهندس‌حميد صالحي، مدير کل محيط زيست خراسان جنوبي، خبر از تلاش براي دستگيري سردسته باند بين‌المللي قاچاق «هوبره» ادامه دارد. مهندس حميد صالحي، در اين خصوص با اشاره به اين‌که پرونده اين باند قاچاق از حدود ماه پيش در دستور کار اداره کل محيط زيست استان قرار گرفته بود، به ايسنا گفت: بر اين اساس تمام مناطقي که باند مذکور در آن‌ها فعاليت مي‌کرد، با کمک نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي استان شناسايي شد. وي افزود: باند يادشده در منطقه زير کوه قائنات فعاليت داشت و با تله‌گذاري در مناطق مختلف از جمله دشت پترگان که زيستگاه هوبره است، نسبت به زنده‌گيري اين پرنده باارزش اقدام مي‌کرد. مدير کل محيط زيست خراسان جنوبي، با اشاره به اين‌که تلاش شد تا پس از تجمع محموله، نسبت به دستگيري کل اين باند بين‌المللي اقدام شود، تصريح کرد: شامگاه روز دوشنبه دي ماه در عملياتي هماهنگ از سوي ماموران يگان حفاظت محيط زيست خراسان جنوبي و ماموران انتظامي، تعقيب و گريز براي دستگيري قاچاقچيان آغاز شد و نهايتا در شهرستان «سرايان» يکي از خودروهاي قاچاقچيان متوقف و يکي ديگر از خودرو‌ها که فرار کرده بود، ازسوي نيروي انتظامي متوقف شد. وي با اشاره به اين‌که در اين پرونده دو نفر تحويل مراجع قضايي شدند، گفت: در عين حال يک نفر ديگر از قاچاقچيان نيز شناسايي و حکم جلب آن صادر شده است و سردسته اين باند نيز شناسايي شده و تلاش ماموران اطلاعاتي و امنيتي براي دستگيري آن ادامه دارد، وي ادامه داد: معمولا اين باند‌ها حيوانات قاچاق را به کشورهاي حاشيه خليج‌فارس قاچاق مي‌کنند. مديرکل محيط زيست خراسان جنوبي با تصريح بر اين‌که «هوبره» به لحاظ زيست محيطي بسيار ارزشمند است و در حفاظت از جنگل‌هاي کويري نقش بسيار موثري دارد، گفت: خسارت و زيان اين حيوان بر اساس قانون، هزار تومان است که متاسفانه به دليل نقص قانون در اين خصوص اگر گونه‌هاي باارزش به صورت زنده از قاچاقچيان گرفته شود، خسارت ضرر و زيان مشمول آن نمي‌شود. وي با اشاره به اينکه طي دو هفته گذشته نيز در عملياتي ديگر ماموران يگان حفاظت محيط زيست استان، سه گروه قاچاقچي غيرمجاز هوبره را دستگير کردند، گفت: از اين افراد دوازده قطعه هوبره کشف و ضبط شد. مدير کل محيط زيست خراسان جنوبي در پايان از تمامي شهروندان محلي خواست به هيچ عنوان گول باندهاي قاچاق حيوانات را نخورند، چرا که بيش از همگان خودشان در اين زمينه متضرر مي‌شوند. به گزارش ايسنا، هوبره يکي پرندگان نادر و ارزشمند حيات وحش کشورمان است که به عنوان گونه‌اي حمايت‌شده مورد حفاظت قرار مي‌گيرد و در مقياس جهاني به عنوان گونه‌اي آسيب‌پذير در فهرست قرمز iucn به ثبت رسيده است، متاسفانه علاقه شيوخ عرب به شکار هوبره سبب شده است، هر ساله در فصل پاييز و همچنين فصل بهار که فصل تخمگذاري و جوجه‌آوري هوبره است، تعدادي از افراد سودجو و فرصت‌طلب که در قالب باندهاي حرفه‌اي از سوي عرب‌ها تطميع مي‌شوند، عمدتاً از استان‌هاي جنوبي به زيستگاه‌هاي هوبره در نقاط مختلف کشور گسيل شوند و اقدام به زنده گيري و صيد هوبره کنند