یدا شدن شیرها در پایتخت به سرگرمی تازه‌ای میان مسئولان کشور تبدیل شده است به‌گونه‌ای که هر کدام از آنها از زیر بار مسئولیت پیدا شدن حیوانات وحشی شانه خالی کرده و به جای انجام وظیفه توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند اما به واقع مسئول واقعی کیست؟

به گزارش فارس، ۲۲ آذر ماه امسال بود که اتفاق نادری در تهران تمام نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرد؛ موضوع پیدا شدن یک بچه شیر در یکی از اتوبان‌های تهران توسط آتش نشانی بود.

پس از پیدا شدن این بچه شیر و تحویل آن به سازمان حفاظت محیط زیست و تصور همگان از اینکه ماجرا تمام شده است، دوباره ۲ روز بعد بچه شیر دوم در جنگل‌های لویزان تهران توسط آتش نشانی کشف شد و چند روز بعد مسئولان محیط زیست از پیدا شدن لاشه بچه شیر دیگری که بر اثر تصادف تلف شده بود، خبر دادند.

راز سر به مهر بچه شیرها ۸ روزه برملا شد اما مابقی هیچ!

به گفته مسئولان اصل ماجرا از این قرار بود که شخصی قصد داشت تا ۶ قلاده بچه شیر را از بابلسر به اصفهان به صورت غیر قانونی و بدون مجوز قاچاق کند اما در خودروی یدک کشی که در حال انتقال بچه شیرها بود باز می‌شود و ۳ قلاده از خودرو به پایین می‌پرند که یک قلاده بچه شیر بر اثر تصادف جانش را از دست می‌دهد و ۲ قلاده نیز در خیابان‌های تهران پیدا می‌شوند.

از این رو صاحب این بچه شیرها که قبلاً تصمیم داشت تا از آنها در سیرک اصفهان استفاده کند آنها را به محیط زیست تحویل می‌دهد و سازمان محیط زیست نیز از وی به دلیل حمل و قاچاق این حیوانات شکایت می‌کند.

در اثنای پیدا شدن بچه شیرها زمانیکه انگشت اتهام مسئولیت رها شدن بچه شیرها به سوی مسئولان کشور نشانه رفت سازمان محیط زیست به عنوان سازمانی که متولی حفاظت از حیوانات است مدعی شد که وظیفه‌ای در قبال این موضوع ندارند.

محیط زیست: ربطی به ما ندارد
------------------------------------

محمدجواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ۶ روز پس از آغاز ماجرا تأکید می‌کند: پیداشدن حیوان وحشی در شهر ربطی به محیط زیست ندارد.

وی با صراحت بیان می‌کند: مسئولیت حفاظت از حیات وحش در عرصه‌های طبیعی با سازمان حفاظت محیط زیست است و مسئولیت سلامت آنها با سازمان دامپزشکی است ضمن اینکه مسئولیت ساماندهی دام در حوزه شهرها با شهرداری است بنابراین مسئولیت این موضوع با شهرداری است.

در ادامه مسئولان دیگر محیط زیست با رئیس این سازمان هم صدا شده و آنها نیز به مسئولیت شهرداری اشاره می‌کنند.

در ادامه علی اصغر محمدی فاضل معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست و رسول علی اشرفی پور مدیرکل محیط زیست استان تهران نیز بر گفته رئیس خود مهر تأیید می‌زنند.

علی اصغر محمدی فاضل معاون محیط‌ طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در خصوص مسئولیت جمع‌آوری حیوانات وحشی عنوان می‌کند: هیچ مستندی مبنی بر مسئولیت سازمان محیط زیست در مورد حیوانات وحشی در عرصه شهرها وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: برخی از مسئولیت پیدا شدن این حیوانات به عهده کسانی است که تردد را در کشور کنترل می‌کند بنابراین طبیعتاً در خصوص ورود و خروج حیوانات مانند کالاهای قاچاق مراجعی که در این مورد مسئولیت دارند باید رسیدگی کنند که چرا قاچاق این حیوانات صورت گرفته است.

فاضل تصریح می‌کند: زمانی که این بچه‌ شیرها توسط فردی به صورت غیرقانونی در حال انتقال بوده‌اند، طبیعتاً باید در سیستم انتظامی کشور و از طریق پاسگاه‌ها و گشت‌ها کنترل صورت می‌گرفت که این کنترل‌ها انجام نشد همچنین با توجه به اینکه بچه‌ شیرها در داخل شهر براساس حادثه‌‌ای رها شدند، طبیعتاً کنترل و جمع‌آوری آنها مسئولیت شهرداری بوده است.

در همان روز نیز رسول علی اشرفی پور مدیر کل محیط زیست استان تهران تأکید می‌کند: ستاد مدیریت بحران شهرداری باید مسئولیت پیداشدن شیرها را بپذیرد چرا که پیدا شدن این حیوانات در شهر حادثه‌ و پدیده‌ای غیرطبیعی است.

استانداری تهران: شهرداری و محیط زیست مسئول هستند
--------------------------------------------------------------------

جالب اینجا است که مرتضی تمدن استاندار تهران هم با محیط زیست هم صدا شده و می‌گوید: شهرداری‌ها باید حیوانات وحشی را جمع‌آوری و به محیط زیست تحویل دهد.

شهرداری تهران: وظیفه ما نیست
--------------------------------------

در حالی که مسئولان محیط زیست توپ را به زمین همسایه یعنی شهرداری می اندازند، شهرداری نیز ساکت نمی‌نشیند و سازمان محیط زیست را در مورد جمع آوری وحوش از سطح شهر مسئول می‌داند.

رجب زاده رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران یک روز بعد از اظهارات مسئولان محیط زیست با انتقاد از محیط زیست توپ را به زمین این سازمان می‌اندازد و می‌گوید: موضوع توله شیرها ربطی به سازمان مدیریت بحران شهر تهران ندارند و محیط زیست در این زمینه در حال فرافکنی است ضمن اینکه در جایی از اساسنامه سازمان مشاهده نکردم که توله شیرها، سگ‌ها و روباه‌های رها شده در شهر به سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران برمی‌گردد.

محمدهادی ایازی، سخنگوی شهرداری تهران نیز در خصوص اظهارات مسئولان محیط زیست مبنی براینکه "ستاد مدیریت بحران شهرداری باید مسئولیت پیداشدن شیرها را بپذیرد" تأکید می‌کند: این جمله مسئولین محیط زیست مانند صحبت محمدی‌زاده رئیس سازمان محیط زیست است که اعلام کرد همه دستگاه‌ها به وظایف خود در زمینه آلودگی هوا عمل کرده‌اند به جز شهرداری تهران.

وی می‌افزاید: شهرداری هیچ وظیفه‌ای در قبال توله شیرها در شهر ندارد.

پلیس: وظیفه ما نیست
-----------------------------------

این پاسکاری‌ها آنقدر ادامه پیدا می‌کند که پای نیروی انتظامی نیز به وسط ماجرا باز می‌شود اما ناجا نیز مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

سردار رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی روز گذشته درمورد مسئولیت رها شدن بچه شیرها در پایتخت عنوان می‌کند: ما استقبال می‌کنیم که سازمان‌‌های مختلف وظایف انجام نداده ما را به ما گوشزد کنند تا ما از مردم عذرخواهی کنیم اما آنچه که در رسانه مطرح شد روند پرورش، فروش و جابجایی این حیوانات به صورت غیرقانونی صورت گرفت که هیچکدام در حوزه مسئولیتی پلیس نبود.

وی تأکید می‌کند: هر کس به جای سلب مسئولیت باید به دنبال از بین بردن کوتاهی‌های خود باشد و از مردم عذرخواهی کند نه اینکه فعالیت‌‌های انجام نشده خود را به دوش نیروی انتظامی اندازد بنابراین مسئولیت حیوانات رها شده با پلیس نیست.

لطفاً پیدا کنید پرتقال فروش را ...
--------------------------------------

در حالی که مسئولان مدام وظیفه جمع آوری پیدا شدن حیوانات وحشی از جمله بچه شیرها را جزء وظایف خود نمی‌دانند و این مسئولیت را بین خود پاسکاری می‌کنند این پرسش مطرح است که در حال حاضر کدام دستگاه یا سازمان باید از ورود این حیوانات به کشور و سطح شهر جلوگیری کند.

چرا زمانی که مسئولان محیط زیست مدعی می‌شوند که هرگونه نگهداری و خرید و فروش حیوانات وحشی جرم است و پیگرد قانونی دارد اما جریمه‌ای برای آن در نظر نگرفته‌اند که اگر کسی هوس این کار به سرش زد قانونی وی را منع کند.

آیا این ضعف از قانون ما نیست که جریمه‌ای برای جرم نگهداری حیوانات در کشور وجود ندارد؟

وقتی مسئولان محیط زیست مدعی هستند که نگهداری هرگونه حیوان وحشی خارج از باغ وحش، جرم است و پیگیرد قانونی دارد پس چرا حداقل یک قانون خشک و خالی برای آن در نظر نگرفته‌اند.

آیا مسئولان محیط زیست این ماجرا را به زمانی که این حیوانات در شهر پیدا می‌شوند، موکول کرده‌اند؟ آیا نباید قبل از حادث شدن این اتفاق قوانینی در خصوص نگهداری و خرید و فروش حیوانات وحشی که در کشور وجود ندارند مصوب می‌کردند تا جنبه باز دارنده داشته باشد و کسی جرأت انجام این کار را به خود نمی‌داد تا با سرنوشت این حیوانات بیگناه بازی کند و جان افراد را هم به خطر اندازد.

هر چند هم که این بچه شیرها اهلی بوده اند ولی اگر به کسی آسیب می‌رساندند چه کسی در این زمینه پاسخگو بود؟

نکند انتظار مسئولان این است که مردم باید از قاچاق این حیوانات جلوگیری کنند یا آنکه مردم وظیفه جمع آوری، ساماندهی و پیدا شدن این حیوانات در شهر را برعهده بگیرند اگر این طور نیست پس چرا وظیفه‌هایشان را دست به دست می گردانند؟

با این وصف مسئولیت برقراری امنیت شهرها به‌عهده چه دستگاه و ارگانی است؟