دیده بان حقوق حیوانات ایران : حیوانات به دلایل مختلفی از جمله جنگ و شکار دچار نقص عضو می*شوند و از این رو با افزایش نفوذ انسان در طبیعت، میزان استفاده از اندامهای مصنوعی در میان حیوانات نیز افزایش پیدا کرده است.
به نقل از خبرگزاری مهر، حیوانات بر خلاف اینکه گاه به واسطه ابعاد بزرگ بدن، ویژگی*های رفتاری و یا زیستگاهی که در آن زندگی می*کنند، آسیب ناپذیر به نظر می*آیند اما واقعیت این است که حیوانات به شدت در معرض انواع آسیبها و حوادث طبیعی و غیر طبیعی قرار دارند.
این آسیبها گاه به اندازه*ای شدید هستند که منجر به قطع عضو حیوانات مختلف می*شود و در این هنگام است که حیوانات نیز به اندامهای مصنوعی نیاز پیدا می*کنند.
از دلفین*هایی که دم خود را از دست داده*اند گرفته تا اسب*های بی پا، استفاده از اندام*های مصنوعی حیوانات روز به روز افزایش پیدا می*کنند، در ادامه برخی از جدیدترین حیواناتی که در پی حادثه*ای ناچار به استفاده از اندامهای مصنوعی شده*اند را می*بینید:


فوجی و دم مصنوعی*اش

فوجی دلفین پوزه درازی است که در سال ۲۰۰۲ در پی حادثه*ای ناشناخته ۷۵ درصد از دم خود را از دست داد و مجبور به استفاده از دم مصنوعی شد. در این تصویر فوجی در سال ۲۰۰۷ در حال دریافت دم مصنوعی دیده می*شود گفته می*شود این دلفین اولین دلفینی در جهان است که دم مصنوعی دریافت کرده است. مقامات آکواریوم اوکیناوا چورائومی می*گویند دم لاستیکی به فوجی امکان شنای سریعتر و پرش بلندتر خواهد داد.

چرخ*ها به جای دست*ها

هوپا، سگ چهار ساله*ای که به صورت مادرزاد بدون دست متولد شده و یک دانشجوی هنر برای اینکه به راه رفتن این سگ کمک کند، این تدبیر را اندیشیده است.
پای گچی برای یورتمه رفتن

یک گروه حمایت از حیوانات ماچو را در کنار جاده در حالی یافتند که پایش به شدت آسیب دیده بود و باید سریعتر قطع می*شد، از این رو برای این حیوان پای مصنوعی از گچ ساخته شد تا بتواند به زندگی خود ادامه دهد.

لاک پشت چرخدار

دامپزشکان هرگز نفهمیدند آروا، لاک پشت آفریقایی در پی چه حادثه*ای پاهای خود را از دست داده است اما این نقص عضو آروا را از ادامه زندگی باز نداشت زیرا دامپزشکان تخت چرخداری را برای او طراحی کردند که به لاک او بسته شده و امکان راه رفتن را برایش به وجود می*آورد.


قربانی جنگ

متخصصان در آگوست سال ۲۰۰۵، یعنی ۶ سال پس از زمانی که موتالا پا به میدانی پر از مین در میانمار گذاشته و پای چپ جلویی خود را از دست داد، پای مصنوعی را برای این فیل طراحی کردند.با اینکه پانداها حیواناتی مهربان و دوست داشتنی به نظر می*رسند، ظاهرا خشم آنها نیز می*تواند ترسناک باشد، این پاندای ماده بزرگ در سال ۲۰۰۷ در نبردی با دیگر پانداها پنجه پیشین خود را از دست داده و در انتظار دریافت پنجه مصنوعی به سر می*برد.