خبرگزاری فارس: رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل از کشف و زنده‌گیری نمونه نادری از جغد انبار برای نخستین بار در سطح استان اصفهان در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان الهیار دولتخواه ظهر امروز در جمع خبرنگاران آران و بیدگل اظهار داشت: این گونه جغد انبار با نام علمی tyto alba که حدود 29 تا 44 سانتی‌متر طول داشته، بین 300 تا 650 گرم وزن دارد و با توجه به مصدومیت جزئی که دارد پس از درمان به محل طبیعی خود بازگردانده می‌شود.
وی اضافه کرد: این گونه علاوه بر ایران در شمال، مرکز و جنوب آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا و استرالیا نیز دیده می‌شود و در ایران به تعداد اندک در مناطق غرب با جنوب غربی یافت می‌شود.
رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل خاطرنشان کرد: این پرنده نادر دارای صداهای متنوع بوده و در زمان ترس صدایی شبیه به هیس از آن شنیده می‌شود و دارای سر سفید به شکل قلب و چشمان سیاه و دم کوتاه بوده و تنه گل اخرایی نخودی رنگ با لکه‌های سیاه و سفید، لبه بیرونی بال‌های آن دندانه‌دار و پاها بلند با پرهای نخودی سفید رنگ پوشیده شده و داری سطح شکمی سفید نسبتا یکدست است.
وی تصریح کرد: جغد انبار در پرواز به صورت موج‌دار آرام و آهسته پرواز کرده و هنگام غروب شبه مانند به نظر می‌رسد و شکارچیانی ماهر با قدرت بینایی و شنوایی فوق‌العاده هستند.
دولتخواه بیان داشت: این گونه با حس شنوایی خود می‌تواند طعمه را در تاریکی شب ردیابی کرده ابتدا پاهای خود را جلو آورده و سپس با پنجه‌های قلاب مانند تیز طعمه را چنگ زده به سرعت از زمین می‌قاپد و شکار می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: این پرنده بیش از 30 زیر گونه در سراسر گستره زیستگاهی دارد که به طور عمده در شدت رنگ‌آمیزی بال و پر متفاوت بوده و معمولا به صورت جفت یا انفرادی زندگی کرده و جفت‌ها تا پایان عمر با یکدیگر می‌مانند.
رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل عمر متوسط این گونه نادر را کوتاه و به طور متوسط دو سال ذکر کرد و افزود: جغد انبار روزها در ساختمان‌ها، درختان تو خالی و غارها می‌ماند و در شب عمده فعالیت خود را دارند و بیشتر نیز از جوندگان کوچک تغذیه کرده و گاه پرندگان کوچک را نیز شکار می‌کند.
دولتخواه با اشاره به فعالیت و اقدامات مؤثر کارشناسان اداره حفاظت از محیط زیست این منطقه در راستای شناسایی گونه‌های جانوری و ثبت آنها یادآور شد: امیدواریم در آیند‌ه‌ای نزدیک فهرستی از گونه‌های موجود در شهرستان آران و بیدگل در اختیار علاقمندان قرار گیرد.
وی همچنین در ادامه از دستگیری یک گروه شکارچی متخلف در کویر آران و بیدگل خبر داد و گفت: این افراد بدون اخذ پروانه و در روز غیرمجاز اقدام به شکار پرندگان کردند که دستگیر و برای اقدامات بعدی به مقامات قضایی معرفی شدند.