'اشرفعلی حسینی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پرندگان زیبا از روسیه، سیبری، چین و قسمت شرقی منطقه پال آرتیك به چابهار مهاجرت كرده اند.
وی اظهارداشت: با فراهم بودن امكانات زیستی پیش بینی می شود ماندگاری این پرندگان تا پایان اردیبهشت ماه در سواحل چابهار بطول انجامد.
او گفت: از قو و سایر پرندگان مهاجر بر اساس قانون حمایت می شود و شكار آنها طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست مستلزم پرداخت 240 هزار تومان جریمه است.
وی افزود: با توجه به فراوانی اسلحه های شكاری در چابهار، شكارچیان غیرمجاز فضای زیستی پرندگان كوچنده را در سواحل و آبگیرهای چابهار ناامن كرده اند.
او گفت: برای حفاظت از این پرندگان گشت و كنترل در تالاب و آبگیرهای حوزه استحفاظی شهرستان چابهار به صورت مستمر انجام می شود و همیاران و علاقه مندان به طبیعت نیز بامشاهده كوچكترین تحرك از سوی شكارچیان مراتب را به حفاظت محیط زیست اطلاع می دهند.
وی در ادامه افزود: 'قو' بزرگترین و زیباترین پرنده آبزی جهان از خانواده اردكها و غازها است اما جثه بزرگتری نسبت به دیگر اعضای این خانواده دارد.
او گفت: پوشش پر بدن هر دو جنس نر و ماده قو یك شكل است با این حال نرها از لحاظ جثه و وزن بزرگتر از ماده ها هستند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار افزود: قوها درون آب و روی زمین تغذیه می كنند و ضمن اینكه غذای آنها ریشه، برگ و جوانه های گیاهان آبی است جانوران آبزی مانند ماهیهای ریز را نیز صید می كنند.
حسینی افزود: مشاهده این پرنده زیبا همواره حس زیبایی شناختی انسان را برانگیخته و در فرهنگ عامه مردم كشورهای مختلف تعابیر مختلفی دارد.
وی گفت: در افسانه های ژاپن از قو به عنوان پرنده ای ملكوتی و آسمانی یاد می شود كه در بهشت سكونت دارد و در افسانه های ایرلندی آمده است كه لباس شاعران و موسیقیدانان از پرهای قو تهیه می شده است.
او افزود: یكی از افسانه ای ایرلندی مربوط به كودكانی است كه به قو تغییر شكل دادند و این بچه های قونما آنقدر زیبا آواز می خواندند كه هر كسی با شنیدن صدای آنها آرام می گرفت و به خواب عمیقی فرو می رفت.
وی گفت: قو بخاطر زیبایی، وقار و متانت به عنوان پرنده ای زینتی لقب گرفته و در بركه ها، باغ وحش، پارك و باغهای گیاهشناسی بسیار مورد توجه مردم است