خبرگزاری فارس: با پیگیری ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست تربت‌حیدریه در چند روز اخیر، 2 بهله پرنده شکاری از نوع سارگپه از منزل دو نفر از شهروندان تربت حیدریه کشف و ضبط شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت‌حیدریه اظهار داشت: در این‌باره پرونده‌ای تشکیل و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.
سعید پشم‌چی ادامه داد: در طول نیمه دوم سال تعداد زیادی از پرندگان برای زمستان‌گذرانی از مناطق سردسیر به سمت استوا و نیمکره جنوبی مهاجرت می‌کند که در این سیر مهاجرت تعدادی از پرندگان به‌دلایل مختلف از جمله برخورد با تاسیسات انسان‌ساز مثل دکل‌های برق و ساختمان‌های مرتفع و... یا امراض از مهاجرت بازمانده و یا آسیب می‌بینند.
وی ادامه داد: در این شرایط متاسفانه برخی از شهروندان بدون اطلاع دادن به مراجع ذی‌ربط از جمله حفاظت محیط زیست و دامپزشکی اقدام به نگهداری این پرندگان می‌کنند که این اقدام با استناد مفاد قانونی شکار و صید و آئین‌نامه اجرایی آن جرم محسوب می‌شود و چنانچه این پرندگان از نوع شکاری و یا حمایت شده و در حال انقراض باشند، جرم تعیین شده در قانون تشدید می‌شود