'محمد انور هاشمزهی' یكشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران حفاظت محیط زیست ایرانشهر در آخرین اقدام خود تعداد 750 تله شكاری پرنده هوبره را از سطح دشتهای سردگال، جلگه، گرون، جازموریان و چاه علی این شهرستان جمع آوری و هفت قطعه از این پرنده را به دامان طبیعت بازگرداندند.
وی اظهار داشت: در ماههای آبان تا اسفند هر سال شهرستان گرمسیری ایرانشهر میزبان این نوع پرنده از دیگر نقاط داخل و خارج سیستان و بلوچستان است و در این بین برخی افراد فرصت طلب اقدام به تله گذاری می كنند.
وی با بیان اینكه دلالان، این پرنده زیبا را از شكارچیان قطعه ای چهار میلیون ریال خریداری و به سه برابر این میزان به اعراب كشورهای حاشیه خلیج فارس می فروشند، گفت: قانون، جریمه شكار هر قطعه هوبره را هشت میلیون ریال تعیین كرده است.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز به ایرنا گفت: بر اساس آخرین سرشماری حدود یك هزار قطعه هوبره از دیگر مناطق به جنوب این استان كوچ كرده اند كه زیستگاههای آنها به طور كامل تحت حفاظت قرار گرفت.
خسرو افسری افزود: پرنده هوبره كه خود را با شرایط محیطی سیستان و بلوچستان تطبیق داده است، زیبایی مضاعفی به اكوسیستم منطقه می بخشد.