مديرکل حفاظت محيط زيست خراسان‌رضوي، شهرستان سرخس را داراي قابليتي نهفته و ظرفيتي منحصر به فرد در عرصه "پرنده‌نگري" دانست.
به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، منطقه خراسان، به نقل از روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان‌رضوي، ‌سيد حسين آقاميري اظهار كرد: سرخس از نگاه محيط زيستي، ظرفيت قبال ملاحظه‌اي براي زيست پرندگان آبزي و غيرآبزي در كليه فصول سال دارد.
وي افزود: ‌شرايط زيست محيطي مناسب براي پرندگان و وجود جاذبه‌هايي همچون درياچه بزنگان، درياچه پشت سد دوستي و همچنين منبع آبي در حوزه ضلع غربي سرخس كه با بارش اولين باران پاييزي حجم وسيعي از آب را در خود جاي مي‌دهد،‌ ظرفيت‌هاي بالقوه‌اي هستند كه شرايط را براي حضور گونه‌هاي مختلف پرنده مهيا مي‌کند.
مديرکل حفاظت محيط زيست استان خراسان‌رضوي تأكيد كرد: ‌اين مناطق همچنين داراي عرصه‌هاي مناسبي براي تأمين غذاي پرندگان نيز هست و به دليل كشت و كار كشاورزي و وجود حشرات شرايط خوبي را مهيا مي‌كنند.
آقاميري تصريح كرد: مجموع شرايط آب و غذايي موجود، ‌همچنين شرايط اقليمي مناسب و درجه حرارت مطلوب موجب شده در پاييز دسته‌هاي فراواني از پرندگان مهاجر مثل اردك سرسبز، خوتكا، چنگر، انواع غاز، درناي خاكستري، باكلان‎ها و ... در منطقه سرخس حضور پيدا كنند و اين ظرفيت به لحاظ گردشگري و پرنده‎‌نگري فرصت خوبي براي علاقه‎مندان به مشاهده گونه‎هاي آبزي و غيرآبزي است.
وي به ضرورت مناسب بودن زيستگاه‌هاي پرندگان نيز اشاره كرد و گفت: سرخس داراي ‌زيستگاه‌هاي مناسبي براي اين پرنده‌هاست و مناطقي همچون حاشيه تجن، محدوده درياچه بزنگان و درياچه سد دوستي چنين ظرفيتي دارند و در كنار آن جنگل شهيد صادقي(جهانباني) ‌فضاي مناسبي براي زيست پرندگان محسوب مي‌شود كه شاخصه آن نيز قرقاول بال سفيد است كه مشخصا سرخس زيستگاه اصلي آن است.
وي تاكيد کرد: ‌با توجه به اين ظرفيت طبيعي مطلوب كه در ارتباط با پرنده‌نگري در سرخس وجود دارد، 12 درصد از سطح شهرستان را به عنوان مناطق حفاظت شده داريم كه يك اثر طبيعي ملي و چهار منطقه حفاظت شده را شامل مي‌شود.
مديرکل حفاظت محيط زيست استان خراسان‌رضوي گفت: با توجه به چنين ظرفيت‌هايي در حال حاضر بيش از 45 درصد پرندگان استان، در شهرستان سرخس زندگي مي‌كنند و ما آمار دقيقي از جمعيت پرنده را هر ساله شناسايي مي‌كنيم تا در موقعيت‌هاي مختلف شرايط زيست محيطي مناسب را بسنجيم.
آقاميري خاطرنشان كرد:‌ در راستاي اجراي دقيق برنامه‌هاي زيست محيطي، ‌سال گذشته در شهرستان سرخس براي مجموع افراد پرنده‌شناس كشور كه در ادارات محيط زيست فعال هستند،‌ كارگاه آموزشي برپا كرديم و به صورت تئوري و ميداني تعداد زيادي از پرندگان را كه در گونه‌هاي مختلف در محدوده مشاهد شده بودند، ‌بررسي کرديم.
به گفته وي وجود پرندگان مختلف در تمامي فصل‌هاي سال و لانه‌گذاري و تخم‌گذاري آنان در سرخس فرصتي فراهم كرده تا موضوع حلقه‌گذاري پرندگان نيز در دستور كار قرار گيرد.