سرماي زمستان به ويژه در دشت ها و کوهستان‌ها حيوانات را براي تهيه غذا دچار مشکل کرده، به همين دليل برخي از آنها که غير اهلي هم هستند براي پيداكردن غذا به حاشيه شهرها پناه آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فتح‌الله تيموري، معاون عمليات سازمان آتش‌نشاني تهران با اشاره به پيداشدن دو قلاده شير، يک قلاده روباه و يک قطعه کرکس در روزهاي اخير در حاشيه شهر تهران گفت: با توجه به سرماي هوا و برفي که در محيط طبيعي و دشت‌ها و روي کوه وجود دارد حيوانات براي يافتن غذا دچار مشکل مي‌شوند و از گرسنگي به اطراف شهر پناه مي‌آورند.

تيموري، درباره عوامل انساني که باعث انتقال حيوانات به شهر مي‌شود گفت: افرادي که اقدام به خريد و فروش حيوانات اهلي و غيراهلي مي‌کنند در اين امر بي‌تقصير نيستند زيرا ممکن است کنترل اين حيوانات از دست افراد خارج و در محيط شهر سرگردان شوند.


در مواردي حيوانات همراه ترانزيت بار کاميون‌ها وارد شهر مي‌شوند

وي افزود: در مواردي هم اين حيوانات حتي همراه ترانزيت بارهاي کاميون که از بنادر بسته‌هاي بزرگ را حمل مي‌کنند وارد شهرها شده‌اند و تاکنون در بسياري از باراندازها حيوانات گوناگوني ديده شده است.

معاون عمليات سازمان آتش‌نشاني تهران درباره مشکلاتي که اين‌گونه حيوانات براي شهروندان به وجود مي‌آورند تصريح کرد: مشاهده اين حيوانات که اغلب وحشي هستند باعث ترس و وحشت شهروندان مي‌شود و نگراني‌هايي را براي آنان به وجود مي‌آورد که يکي از اين مشکلات بيماري‌هاي قابل انتقال از حيوانات است.

تيموري با بيان اينکه اين‌گونه حيوانات بايد به باغ‌وحش يا ديگر مراکز نگهداري ويژه تحويل داده شوند افزود: زمان زيادي طول مي‌کشد تا اين مراکز حيوانات را تحويل بگيرند و به دلايل مختلف هم نمي‌شود، آنها را مدت زيادي در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني نگهداري کرد و نمي‌توان آنها را به دست افراد ناشناس سپرد زيرا اغلب اين حيوانات از گونه‌هاي با ارزش و گران قيمت هستند.

به گزارش ايسنا، معاون عمليات سازمان آتش‌نشاني تهران به شهروندان توصيه کرد: با ديدن اين گونه حيوانان با سامانه ۱۲۵ تماس بگيرند تا آتش‌نشانان در کمترين زمان ممکن و بدون آسيب رساندن به حيوانات و با استفاده از تجهيزات آتش‌نشاني آنها را به مکان مطمئن انتقال دهند