رشت - خبرگزاری مهر: مدیرکل محیط زیست با اشاره به اینکه گیلان از لحاظ تنوع پرندگان مهاجر در کشور مقام نخست را دارد، گفت: از 524 گونه پرنده مهاجر موجود در کشور همه ساله 368 گونه آن تالاب ها و آبگیرهای استان را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند
امیر عبدوس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مهاجرت پرندگان امسال به تالابها و آبگیرهای گیلان دو برابر شده، افزود: تاکنون 200 هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی برای زمستان گذرانی و تعذیه به تالابها، آبگیرها و آب بندان های استان مهاجرت کردند.
وی همچنین اظهارداشت: پرندگان مهاجر هر ساله با طی پنج هزار کیلومتر از مناطق سردسیر سیبری به گیلان می آیند.
مدیرکل محیط زیست گیلان قرار گرفتن گیلان در مسیر مهاجرت پرندگان، افزایش دوبرابری بارندگی ها از مرداد ماه تاکنون و زیاد شدن آب تالابها و آبگیرها و سرد شدن هوا را از جمله دلائل اصلی افزایش تعداد پرندگان مهاجر به استان اعلام کرد.
وی افزود: پرندگان مهاجر پس از پنج تا شش ماه زمستان گذرانی اوایل فروردین ماه با گرم شدن تدریجی هوا به موطن اصلی خود باز می گردند.
عبدوس در ادامه از مشاهده و شمارش 41 قطعه پرنده زنگوله بال در پارک ملی بوجاق کیاشهر برای نخستین بار خبرداد و اظهارداشت: در هشت سال گذشته این نخستین باراست که این تعداد زنگوله بال دریک روز از سوی کارشناسان حفاظت محیط زیست استان مشاهده و شمارش شده اند.
وی عنوان کرد: مشاهده این تعداد زنگوله بال بیانگر اهمیت و ارزش حفاظتی پارک ملی بوجاق است که این پارک را زیستگاه زمستانه خود انتخاب کرده اند.
مدیرکل محیط زیست گیلان یادآورشد: پرنده زنگوله بال 41 تا 45 سانتیمترطول دارد، شبیه مرغ خانگی است و سر کوچک، گردن و پاهای بلندی دارد، گیلانی ها این پرنده را با نام محلی " کرکجه " یا " کرک جیجه " می شناسند