به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نوشیدن شیر و مصرف سایر مواد لبنی برای شما راحت است یا این که به دلیل مشکلات گوارشی ناشی از لاکتوز آن ناچارید شیر و سایر محصولات لبنی را از برنامه ی غذایی روزمره خود کنار بگذارید؟ یکی از محصولات لبنی مورد علاقه بسیاری از مردم، بستنی است، آن هم با طعم های متنوع! اما افرادی که نمی توانند محصولات لبنی مصرف کنند، در بسیاری از موارد ناچار می شوند از خیر خوردن بستنی بگذرند!
خبر خوب این که به گزارش دیسکاوری، محققین موفق شده اند نوعی بستنی جدید تولید کنند که تماما از مواد گیاهی تولید می شود و فاقد لاکتوز است. در واقع از مدت ها قبل تلاش می شد از سویا برای تولید بستنی های گیاهی استفاده شود، اما بستنی سویا مزه بستنی واقعی را ندارد و به گفته خیلی ها، حس بستنی را در دهان ایجاد نمی کند.
این بار محققین موسسه مهندسی فرآوری و بسته بندی فرانهوفر در آلمان، تصمیم گرفتند از گیاه دیگری به نام لوپین استفاده کنند. پروتئین های لوپین و سویا با هم متفاوتند. به گفته محققین، دانه های لوپین، پروتئین های باکیفیتی تولید می کنند که با پروتئین های شیر کاملا قابل مقایسه است و لوپین را در مقایسه با سویا در جایگاه برتری قرار می دهد. از سوی دیگر، بستنی به دست آمده از لوپین در دهان، همان حس بستنی به دست آمده از شیر را دارد. در نهایت این محققین به دستورالعملی برای تولید بستنی از دانه های لوپین رسیدند و آن را در اختیار یک شرکت قرار دادند تا بستنی لوپینی به نام لوپینیز تولید کند. به علاوه لوپینیز را در طعم های مختلف مانند شکلات، وانیل، گیلاس و توت فرنگی هم تولید کردند و در حال حاضر این بستنی گیاهی در برخی از فروشگاه های اروپا به فروش می رسد قیمت آن هم 4 دلار برای نیم لیتر است