نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: هوبره

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413

هوبره

هوبره

هوبره از پرندگان بسيار‏‎ ‎زيبا و باشكوه كويرهاست .طول بدنش از نوك منقار تا انتهاي دم ، حداكثر به 65 سانتي متر مي رسد‏‎.نر و ماده شبيه هم هستند ، ولي نرها حدود 10‏‎‎ درصد از ماده ها بزرگتر‏‎ مي باشند‏‎.هوبره نر داراي دمي نسبتا بلند و بالهايي باريك در‏‎ ‎هنگام پرواز است. دو رشته پرهاي زينتي ‎ سياه و سفيد در حاشيه گردن دارند ‏‎كه

سياهي ‎ آنها در پشت گردن به خوبي مشخص است. زمينه پر و بالشان خاكي رنگ است كه در زیر‏ ‎بالها كم و بيش سفيد مي شود. سر و تاجي با رگه هاي سياه و سفيد بر زمينه اي خاكي رنگ دارند و بالاي دمشان خاكستري ‎با رگه هاي عرضي تيره تر است . نرهاي نابالغ شبيه ماده به نظر مي رسند‏‎,اما پرهاي زینتي حاشيه گردن ماده ها كمتر است.

هوبره ها سه زير گونه به قرار زير دارند:

1_ ‏‎Chlamydotis undulata

2_‏‎Ch.‎ undulata fueraventurae undulata

كه از زیرگونه اولي كوچكتر است و در جزاير قناري زندگي مي كند.

3_‏‎Ch.‎ undulata macqueenii

كه در آسيا وجود دارد.‏‎ زيرگونه اخيراز بقيه زيرگونه ها بزرگتر است.

هوبره اي كه در ايران ديده مي شود ، از اين زيرگونه مي باشد.‏‎

زیستگاه :

هوبره ها درعرضهاي جغرافيايي متوسط تا‏‎ پايين و در نواحي مديترانه اي، استپي، و مناطق نيمه بياباني و با نواحي باز و بدون پوشش و يا پوششهاي ‎ بياباني حداكثر بوته اي ،دشتهاي خشك كه پوشش گياهي آنها ‎‏‏2 متر باشد و‏‎ (اغلب گز و تاغ) به صورت پراكنده و در نواحي دور افتاده زندگي مي كنند‏‎.

تغذيه:

هوبره پرنده اي همه چيزخوار است و از بذرها ، دانه ها و شاخه هاي نازك،برگ و گل گياهان استفاده مي كند.البته جانوراني ‎ ‏‎همچون ملخ، سوسك ، كرم ، ‏‎عنكبوت ، مورچه،مارمولك و حتي مار را نيز مي خورد اما اغلب خوراكش را برگ لگجي ، كنار ، خارشتر ، دانه،ميوه گياهان ‏Allium، گندم و جو و بعضي ازدانه هاي روغني كه بيشتر در دسترس است ، تشكيل مي دهد‏‎.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي(ديسكوس و آب شور)
    شماره عضویت
    3174
    ببخشید اسم این پرنده آهو بره هستش.بسیار سریع و دهنش بسیار بوی بدی میده.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi.khaleghi نمایش پست ها
    ببخشید اسم این پرنده آهو بره هستش.بسیار سریع و دهنش بسیار بوی بدی میده.
    حقیقتش من چندین جا سرچ کردم هوبره نوشته شوه بود. از چندین نفر هم که در این زمینه تخصص دارند شنیدم که اسمش هوبره هست. اگر منبع علمی معتبری هست که نشون می ده اسمش آهو بره هست ممنون می شم این جا قرار بدید.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي(ديسكوس و آب شور)
    شماره عضویت
    3174
    اسم اصلیش آهو بره هست ولی بومی های کویر به صورت مخفف بهش میگن هوبره.
    نقل قول نوشته اصلی توسط hsoonheb نمایش پست ها
    حقیقتش من چندین جا سرچ کردم هوبره نوشته شوه بود. از چندین نفر هم که در این زمینه تخصص دارند شنیدم که اسمش هوبره هست. اگر منبع علمی معتبری هست که نشون می ده اسمش آهو بره هست ممنون می شم این جا قرار بدید.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي(ديسكوس و آب شور)
    شماره عضویت
    3174
    من پرنده های وحشی و کمیاب زیاد شکار میکنم و البته به صورت زنده و بعد یه مدت هم آزادشون میکنم این هم یه نمونه از اون پرنده هایی بود که توی کویرهای اطراف خوزستان در فصل بهار تونستم یکیشو بگیرم .
    این پرنده برای شیوخ عرب بسیار ارزشمنده و قیمت بسیار بالایی داره .و در سال چند ماه برای شکار این پرنده به ایران میان.
    اما نکته ای که برای من عجیب بود این پرنده سنگ میخورد.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    Marine Fish
    شماره عضویت
    4028
    اسم كتابيش هوبره هست و اين درسته
    اسم محليش در منطقه خراسان ميش مرغ هست
    پرواز هم ميكنه ولي در فواصل كوتاه و بيشتر به قدرت دوندگي و استتار خودش وابسته هست
    فقط يه مسئله دارم باهاش و اونم اينه كه با اين كه مهاجر نيست ولي زمستونا اصلا پيدا نميشه و بهار و زياد ميشه و تابستون و پائيز كمياب

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)