شهرکرد - خبرگزاری مهر: چهارمحال و بختیاری دارای 923 گونه گیاهی بار ارزش و 294 گونه جانوری است که از این منطقه زیستگاهی متنوع و با ارزش ساخته است
به گزارش خبرنگار مهر، چهارمحال و بختیاری به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه های گیاهی است و از معدود استانهای کشور است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن مشاهده می شود.
استان چهارمحال و بختیاری به دلیل دارا بودن اکوسیستم کوهستانی و وجود گونه‌های گیاهی و جانوری متعدد که در واقع اصل و اساس تنوع ژنتیکی و زیستی را تشکیل می‌دهند از نظر تنوع‌زیستی دارای اهمیت بسیار بالایی است.
در واقع این استان دارای زیستگاه‌های بسیار متنوع و زیبا بوده و از تنوع زیستی غنی و کم نظیری از گونه‌های حیا‌ت‌وحش برخوردار است.
گیاهان مرتعی این استان شامل قارچ، کرفس کوهی، کنگر، پرموسیر، کاردی و سریدنگ، تره کوهی، لیباس و گیاهان دارویی شامل زنجبیل، بابونه، آویشن، کاسنی، کتیرا، شیرین بیان، شنگ و ... است.
مدیر کل محیط زیست استان چهار محال و بختیاری گفت:923 گونه گیاهی در استان چهار محال و بختیاری وجود دارد.
سعید یوسف پور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در این استان بالغ بر 923 گونه گیاهی با ارزش از 450 جنس و وابسته به 89 خانواده شناسایی شده است.
وی تصریح کرد: گیاهان غذایی، گیاهان ژنتیکی، گیاهان داروئی، گیاهان شیمیایی ، گیاهان زیستی و علفهای هرز از گونه های گیاهی این استان است.
یوسف پور با بیان اینکه بیشترین گونه گیاهی این استان علفهای هرز است، بیان داشت: 300 گونه گیاهان غذایی، 50 گونه گیاهان ژنتیکی، 90 گونه گیاهان دارویی، 70 گونه گیاهان شیمیایی، 80 گونه گیاهان زیستی و 250 گونه علفهای هرز در این استان وجود دارد.
وی ادامه داد: این استان 294 گونه جانوری از 185 جنس و وابسته به 90 خانواده وجود دارد.
یوسف پور عنوان کرد: پرندگان، خزندگان، ماهیان، پستانداران و دوزیستان از گونه های جانوری این استان است.
بیشترین گونه جانوری در چهار محال و بختیاری به پرندگان تعلق دارد
وی با اشاره به اینکه بیشترین گونه جانوری در این استان پرندگان را شامل می شود، اذعان داشت: 170 گونه پرندگان، 35 گونه خزندگان،22 گونه ماهیان، 62 گونه پستانداران و پنج گونه دو زیستان در این استان وجود دارد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهار محال و بختیاری گفت: سار گپه، سنگ چشم، کبک معمولی، کبک دری، کمر کولی، کاکایی، سبز قبا و دارکوب از نمونه پرندگان این استان است.
یوسف پور افزود: سنجاب، تشی، دوپا، سنجابک جنگلی، سنجابک، خانواده موش، گرگ، شغال، روباه معمولی، شاه روباه، خرس قهوه ای، گربه جنگلی، پلنگ و.... از نمونه پستانداران این استان است.
..........................................
گزارش : مرضیه عالیپور