کهک - خبرگزاری مهر: مسئول اداره دامپزشکی بخش کهک از واکسینه شدن 21 هزار دام علیه تب برفکی در بخش کهک خبر داد.
علی عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بیماری تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیردار دام است، عنوان کرد: این بیماری سبب کاهش شدید تولید دام شده و به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید دام و فراورده‌های دامی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در سال جاری در بخش کهک سه هزار رأس گاو و گوساله و 18 هزار رأس گوسفند علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند و تا کنون هیچ گونه علائمی از این بیماری در دام‌های این بخش مشاهده نشده است.

مسئول اداره دامپزشکی بخش کهک در ادامه افزود: مهمترین و اساسی ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی بکارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای است به نحوی که از ورود ویروس دریک گله و یا جمعیت جلوگیری نماید.

وی علائمی از قبیل لنگی، کف کردن دهان، وجود تاول در بدن و بی‌اشتهایی در دام‌ها را از جمله علائم بیماری تب برفکی عنوان کرد و افزود: ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقبا تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

عباسی با تأکید بر این که این بیماری بسیار واگیردار است، گفت: تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکاری اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند و کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات است.

وی در پایان اظهار داشت: همکاری مردم با دستگاه‌های نظارتی و دامپزشکی نقش به سزایی در انجام هر چه بهتر وظایف محوله آنها دارد و از آنها خواسته می‌شود که در این زمینه همکاری لازم را با دستگاه‌های نظارتی و دامپزشکی داشته باشند