'عباس حسینی' روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی پرندگان مهاجر شناسایی شده را شامل 'آبچیلك، مرغابی سرسبز، سلیم طوقی، كاكایی پازرد، فلامینگو، هواسیل خاكستری و اكراس' عنوان كرد.
تالاب كجی نمكزار نهبندان منطقه ای شوره‌ زار به صورت دشتی هموار و دارای آب و هوای خشك و نیمه خشك، در 75 كیلومتری شمال شهر نهبندان واقع شده است.
این مسوول اظهار داشت: از آنجا كه تالاب كجی نمكزار نهبندان در مسیر مهاجرت پرندگان قرار دارد هرساله در فصل مهاجرت، پرندگان آبزی و نیمه آبزی میهمان منطقه بوده و بهترین زمان بازدید اواسط زمستان تا اوایل بهار است.
وی افزود: تالاب كجی نمكزار به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع نسبت به مناطق اطراف محل تجمع آب منطقه شده كه با توجه به شوری خاك آن به دریاچه نمكی تبدیل شده و از آنجایی كه در تمام فصول سال دارای آب می باشد محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان پرندگان بومی این تالاب را نیز شامل 'عقاب تالابی، جغد كوچك، بلدرچین معمولی، زاغ بور، زاغی، چكاوك، كاكلی، پرستو، هدهد و هوبره' و همچنین پستانداران آن را 'گرگ، شغال، پامسواكی، روباه و دوپای كوچك' ذكر كرد.
وی با بیان اینكه همه ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در این تالاب ساكن می ‌شوند گفت: این منطقه دارای برآمدگیهای خشكی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخمگذاری پرندگان است.
او به پوشش گیاهی منطقه نیز اشاره و بیان كرد: عمده گیاهان این منطقه 'كجی گز، تاغ، قیچ، درمنه، خارشتر، چرخه، گز، دشتی و نی' است.
وی افزود: با توجه به خشكسالیهای اخیر و چرای بی رویه بدون در نظر گرفتن ظرفیت مراتع، پوشش گیاهی منطقه فقیر و بیش از پیش مراتع آن تخریب شده است.
او گفت: به علت بالا بودن سفره آب زیرزمینی منطقه، از اواسط مهرماه بطور نسبی با سرد شدن هوا شاهد آبگیری تالاب بوده ایم كه با بارندگی در فصول زمستان آبگیری تالاب بیشتر می شود.
وی اظهار داشت: گشت و كنترل و پایش مستمر درباره بیماری آنفلوآنزا و ارسال نمونه پرنده برای انجام آزمایشات، ساخت آب انبار و آبشخور برای وحوش و پرندگان، بررسی مناطق برای وجود وحوش نادر، مرمت آبشخور، نظارت و كنترل واحیا مناطق ممنوعه شكار، آبرسانی به وحوش با تانكر و لایروبی 10 مورد چشمه و آبشخور از اقدامات صورت گرفته در زمینه محیط طبیعی نهبندان می باشد.
او انتقال علوفه به مناطق متاثر از خشكسالی، شركت محیطبانان در كارگاه‌های آموزشی مرتبط، رهاسازی 20 مورد پرنده، سرشماری زمستانه پرندگان و پستانداران، كشف 164 قطعه طوطی سبز، 190 قطعه كاسكو، دو قطعه بره وحش و یك لاشه قوچ وحشی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای حفظ حیات طبیعی منطقه برشمرد