عبدالوهاب مقصودلو ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با توجه به غنی بودن جزایر ایرانی از ذخایر آبسنگ های مرجانی پیش بینی می شود بیش از 40 گونه آبسنگ مرجانی در آب های ایران وجود داشته باشد. وی گفت: این تعداد مرجان ها در پی عملیات غواصی در جزایر فارور ، كیش ، لارك ، هنگام ، هندورابی و خارك شناسایی شده اند.
مقصودلو در مورد وضعیت آبسنگ های مرجانی جزایر ایران اظهارداشت: در سال 1998پدیده ای جهانی رخ داد كه بر اساس آن تعادل بین جو و اقیانوس ها به هم خورد كه به تبعیت از آن دمای آب اقیانوس ها و دریاها افزایش یافت كه این مساله باعث سفید شدگی مرجان ها شد.
وی افزود: بعد از آن تا حدود سال 2008 شاهد افزایش و تجدید ذخایر مرجانی بودیم كه متاسفانه بعد از سال 2008 به دلیل گسترش پدیده كشند قرمز به مرجان ها به خصوص مرجان های شاخ گوزنی آسیب زیادی وارد شد و تعداد زیادی از مرجان ها از بین رفتند.
این كارشناس ادامه داد: به طور كلی مرجان های آب های ایران به جز در برخی مناطق ساحلی همچون مناطق آزاد مانند قشم و كیش كه زباله وارد دریا می شود ، در بقیه مناطق در شرایط خوبی هستند ولی برای حفاظت هرچه بیشتر این جنگل های آبی باید سازمان ها و موسسات فعال در این زمینه تلاش بیشتری كنند.
وی همچنین به تالیف ' كتاب مرجان‎های سخت آب‎های ایرانی خلیج‎فارس ' اشاره كرد و گفت: این كتاب نخستین كتاب در خصوص آبسنگ‎ های مرجانی ایران و دومین كتاب منتشر شده در منطقه خلیج ‎فارس و دریای عمان است كه از سوی خانه كتاب ایران به‎ عنوان كتاب سال 1390 برگزیده شده است .
وی در مورد تالیف این كتاب خاطرنشان كرد : این كتاب به معرفی گونه ‎های مرجان ‎های سخت آب ‎های ایرانی خلیج ‎فارس می‎پردازد و تمام مراحل غواصی، عكسبرداری زیر‎آبی و شناسایی گونه‎های مرجانی را توضیح می دهد.
مقصودلو ادامه داد: این كتاب به ‎عنوان منبعی برای محققان زیست ‎شناسی دریایی در سطوح كارشناسی و كارشناسی ارشد و نیز كلوپ های غواصی سواحل جنوبی ایران مورد استفاده قرار می‎گیرد.
به گفته وی هدف اصلی از تالیف این كتاب شناسایی گونه های آبسنگ های مرجانی در جزایر ایرانی بوده و دراین كتاب دو روش برای شناسایی و وضعیت مرجان ها ارایه شده است