فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  32
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: اسب خزری

 1. #1
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  اسبچه خزر

  شما ميتوانيد در نصف زمان مورد نياز براي ساير اسب ها دو برابر از آنچه كه مورد نظر داريد را به كاسپين ياد بدهيد.
  يك تربيت كننده اسب در آمريكا

  كشف خزر (کاسپین) – نژادي از روزگار بسيار كهن – موجبات مهمترين يافته علمي و تاريخي در مطالعات علوم اسب بود
  الوين هارتلي ادورد . دايره المعارف اسب

  اسب کاسپین (خزر) ميراث ايران براي تمدن بشري و معرف حضور هزار ساله مردم باستان در سرزميني اهورايي به نام ايران، حيواني كه از بدو حركت انسان بسمت بهبود زندگي از زمان حضرت نوح نبی تا هزاره دوم بعد از ميلاد حضرت مسيح نشانه اي از همت، شجاعت و قدرت پارسيان بوده است، مهجور مانده، آن هم در مهد حياتش؛ یعنی در ايران.
  معرفي نژاد و كاربردهاي متعدد عمومي، جديد و نوين آن در كشور عامل تعيين كننده اي در ايجاد مؤسسات مستقل و تزايد بهره برداري از خزر ايفا خواهد نمود و ضرورتي است براي احياء هرچه سريعتر نژاد. شناخت عمومي از اسب کاسپین با اطلاع رساني دقيق، سريع، بجا و اصولي ميسر شده و تبعات بسيار مثبتي در حفظ اين ميراث ملي براي ملت ايران به جا خواهد گذاشت. مردم ما بايد بدانند كه ارزش نژادهای اصیل اسب ایران در توسعه فرهنگي و اقتصادي كشور تا چه حد بالاست. اگر بدانند خودشان خواهند آمد و از اين ميراث هزارساله شان براي عظمت خود و فرزندانشان حراست می نمایند.
  ویژگی های بدنی و فیزیولوژیک

  قد اسبهاي خزر ثبت شده در ICS بين 100 تا 130 سانتيمتر گزارش شده است. البته نمونه هاي كمتر از 100 سانتيمتر هم ديده ميشود اما به ندرت. باستان شناسان ميگويند نخستين كاسپين ها قدي حدود 90 سانتيمتر داشته اند. عوامل متعددي بر شاخص قد اسبهاي خزر مؤثرند كه وراثت مهمترين آنها است. غالباً والدين قد بلند كره هايي بلند توليد ميكنند. بعضيها معتقدند قد در چند نسل متوالي زاد و ولد افزايش مي يابد. در انگليس شاخص مراقبت و تغذيه را در قد دخيل ميدانند و معتقدند تغذيه مناسب و مراقبت بهتر موجب افزايش قد كاسپين ها تا بيش از 130 سانتيمتر خواهد شد. اما قد اسبهاي خزر به طور متوسط 7/113 سانتيمتر (11/2hand) مي باشد. نكته قابل توجه در قد اين است كه به دليل رشد سريعتر اين نژاد نسبت به ساير اسبهاي

  دنيا، كاسپينها در 18 ماه اول زندگي خود به حداكثر قدشان دست پيدا ميكنند.

  اندازه هاي بيومتريك اندام تا حدودي ميتوانند به عنوان شاخصي در شناسايي نژادهاي اسب مؤثر باشند. اما در مورد اسب خزر به دليل تنوع ژنتيكي بسيار زياد كه در فنوتيپ و بالطبع در اندازه هاي بدن ظهور مي يابد اندازه هاي بيومتريك داراي دامنه تغيير يا به اصطلاح انحارف معيار نسبتاً زيادي مي باشد. ذيلاً ميانگين چند پارامتر مهم آورده شده است. بايد توجه داشت كه اين اعداد از اندازه گيري گلهاي خاص – به نام پرسيكوس- حاصل شده است در صورتي كه روزي هيچ اسب خزر ثبت نشده اي وجود نداشته باشد و اين بيومتري براي جمعيت قابل قبولي از اسبهاي خزر صورت گيرد، اندازه دقيق اين شاخصها به دست خواهد آمد

  تاریخچه

  اگر حيواني كه امروز با نام اسب خزر يا اسب كاسپين مي خوانيم پشتوانه ي تاريخي نداشت، ساير ويژگي هايش نمي توانست آن را به اين اندازه با ارزش و پر طرفدار جلوه دهد. خزر پشتوانه اي دارد به قدمت سرزمين من، نه تنها اوج آباداني ايران در هزاره اول قبل از ميلاد را پشت سر گذاشته، كه تنها در لابلاي تاريخ گمشدهي ايران استخوانهايش كم كم پيدا ميشود، كه از كشتي نوح پيامبر پا به زمين گذاشته است. تاريخچه پرفراز و نشيب اين نژاد را از پنج هزارسال پيش بررسي مي كنيم يعني فعلاً بيشتر از اين نميدانيم: باستان شناسان، جانورشناسان و تاريخ دانان علوم اسب مدت زمان زيادي است كه بر روي سير تكامل اسب در جهان تحقيقات فراواني داشته اند و ايران هميشه جزو پر رمزو رازترين كشورهايي بوده كه به آن توجه داشتند. در سايت هاي باستاني در مناطق مختلف ايران بقاياي بسيار زيادي از استخوانهاي مربوط به تكسميان يافت شده بود كه مربوط به هزاره سوم قبل از ميلاد بود اما هيچكدام از آنها شبيه اسب نبود. بنابراين تمام محققان معتقد بودند اسب با مهاجرت اقوام هند و اروپايي در هزاره دوم قبل از ميلاد به ايران منتقل شد. اما بازيابي اسب کاسپین تحقيقات گذشته را زير سؤال برد. اكنون حيواني با ويژگيهاي يك اسب اما قد كوچك پيدا شده بود. بررسي مجدد يافته هاي باستاني و مقايسه آن با خزر ثابت نمود قسمت اعظم استخوانهاي كشف شده متعلق به اسبهايي از نژاد خزر ميباشد.

  رابرت كورنوك از اعضاي B.A.S.E Institute در تحقيقي به نام كوههاي گمشده نوح كه در كتابي با همين نام منتشر شد خزر را يكي از حيواناتي معرفي ميكند كه از كشتي نوح (ع) پياده شده است. او تحقيقات و كشفيات متعددي دارد و سرنخهايي از حقانيت تورات و انجيل را در آثار باستاني دنبال ميكند. او بازديدهاي متعددي از ايران داشته و نواحي كوهستاني واقع در شمال ايران را محل توقف كشتي نوح ميداند. پايين همين كوهها مناطقي است كه اولين باقيمانده هاي اسبخزر در آنجا كشف شد. اين ناحيه به اعتقاد بسياري از متخصصان، خواستگاه تمدن بشري است. جالب اينجاست كه دوره زماني و محل تقريبي كشتي نوح با محل پيدايش اسب خزر كاملاً مرتبط است. پس جاي شگفت نيست كه آن را اسب فراموش شده كشتي نوح بدانيم.

  دوران شكوفايي ايران براي ما ملموس تر است. در ميان نقش برجسته هاي حك شده بر پلكان هاي شمالي و شرقي تخت جمشيد، مراسم پيشكش هداياي نوروزي ملل مختلف ترسيم شده است. در اين ميان دو رأس اسب كوچك با بر روي مهر سه زبانه داريوش كبير (522 تا 586 قبل از ميلاد) اسبهايي كوچك با همان صفات ترسيم شده است كه ارابه شاه را در حال شكار شير حمل مي كنند. داريوش براي رفتن به شكار شير كه نشانه اي از شجاعت و لياقت براي مديريت سرزمين بزرگ ايران بود، به اسبهايي چابك با قدرت مانور و توانايي بدني زياد احتياج داشت.

  در گنجينه آمودريا موجود در موزه بريتانيا مجسمه اي طلايي از اسبهاي كوچك در حال كشيدن يك ارابه ديده ميشود. پلاكي سفالينه (مربوط به هزاره دوم قبل از ميلاد بين النهرين) اسبي كوچك را در حال سواري دادن با حلقه اي در منخرين نشان ميدهد (موزه بريتانيا)؛ اين اسب، اندام باريك و دم پر پشت خزر را دارا است.

  شاپور در سال 260 بعد از ميلاد نيز براي اسبهاي كوچك احترام زيادي قائل بود؛ در نقش رستم او را سوار بر اسبي كوچك در

  جشن پيروزي بر امپراطور روم حك كرده اند در حالي كه نزديك است پاهاي او به زمين برسد. نقش برجسته ي ديگري تاجگذاري

  انوشيروان اول، نخستين پادشاه ساساني را نشان ميدهد در حالي كه اسب هايي كه قدشان كوتاهتر از كمر انسان ميباشد


  د
  دیده ميشوند.


  در تمام آثار فوق الذكر، شكل كاملاً برجسته پيشاني، گوشهاي كوتاه و دست و پاي باريك به وضوح ديده ميشود


  بازیابی یا کشف مجدد (Rediscovery)

  اسب کاسپین حيواني كه بيش از 1000 سال در لابلاي برگهاي تاريخ پر فراز و نشيب ايران زمين مفقود بود و گمان ميرفت كه نسل آن منقرض شده باشد، در نيمه ي دوم قرن بيستم هم چون ستاره اي دنباله دار اما در حال افول خودنمايي كرد.


  «در سواحل جنوبي درياي خزر اسبي كوچك زيست ميكند كه هرگز توصيفي از آن در كتابها نديده ام و در خارج از اراضي آنجا ناشناخته ميباشد»

  اين جزو اولين مشغله هايي است كه يك شهروند آمريكايي در برخورد با چند اسب كوچك در شمال ايران به ذهن خود راه ميدهد. خانم لوئيز فيروز Louise Firouz - زني آمريكايي الاصل و فارغ التحصيل دامپروري از دانشگاه كرنل Cornel University - پس از اولين مشاهداتش در سال 1344 هجري شمسي (1965ميلادي) به دليل محل پيدا شدن اين حيوان آن را Caspian Pony ناميد كه كشاورزان محلي آن را با نام «مولكي» يا «پوزكي» به معني پوزه كوچك، مي شناختند.

  هر ذهن پويا هنگامي بيشتر درگير جذبه ي اين حيوان نادر ميشود كه در نظر داشته باشد اسبهاي كوچكي كه به نام پوني خوانده ميشوند فاقد تناسب بدني و عموماً داراي دست و پاي كوچكتري نسبت به بدن خود هستند اما حيوان مشاهده شده در جنوب درياي خزر، با وجود قد كوتاه – بين 90 تا 120 سانتيمتر - به يك اسب با تناسب بدني كامل شباهت داشت كه تا بدان روز چنين موردي در دنيا گزارش نشده بود. تحقيقات گسترده ي بعدي با تغيير نام اين حيوان به «اسب مينياتوري درياي خزر ايران » Caspian Miniatur Horse of Iran و نهايتاً به «اسب کاسپین» Caspian Horse همراه بود.

  استاندارد نژاد:
  استاندارد بيانگر يكسري ويژگيهايي است كه معمولاً براي توضيح خصوصيات هرگونه جانوري به كار ميرود. اسب کاسپین داراي تفرق ژنتيكي بسيار زياد است كه ميتواند ناشي از نقش اجدادي آن در سير تكامل اسب باشد ؛ بالطبع تفرق زياد و تفاوتهاي ناشي از آن در فنوتيپ و ظاهر حيوان بروز مي كند. انجمن بين المللي اسب کاسپین براساس خصوصيات ظاهري مطلوب، يكسري شاخصها را به عنوان استاندارد نژاد معرفي نموده است. استاندارد تعریف شده برای هر نژاد نقشی اساسی و تاثیرگذار را در آینده نژاد ایفا می کند چرا که ارائه مجوز جفتگیری به نریانها توسط انجمنها بر پایه استاندارد نژاد صورت می گیرد
  ویرایش توسط Ahoora1 : 8th December 2011 در ساعت 11:39 PM

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 2. #2
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  استاندارد نژاد تعيين شده توسط ics

  عمومي: کاسپین يك اسب است نه يك پوني و بنابراين بايد در رويه اي مشابه آنچه هنگام انتخاب يك اسب تاروبرد به كار ميرود، مورد ارزيابي قرار گيرد. به طور مثال دست و پا، بدن و سر بايد همگي متناسب با يكديگر باشند. كوتاه به نظر آمدن دست و پا و يا عدم تناسب بدن از جمله عيوب ميباشد. روي هم رفته بايد اسبي خوش تركيب و زيبا به مقياس كوچكتر باشد.


  چشمها: بادامي شكل، بزرگ، تيره و اكثراً برجسته

  منخرين: بزرگ، كم مو، داراي انتهاي باريك با قابليت اتساع زياد در طول فعاليت

  گوشها: كوتاه، با فاصله زياد ازهم، هوشيار، داراي انتهاي كشيده و اكثراً نوك آن تيز

  سر: عريض، پيشاني طاق نما (در اغلب موارد استخوان آهيانه فاقد ستيغ آهيانه ميباشد و به برجستگي پس سري منتهي ميشود) استخوان پيشاني بايد با يك شيب خوشايند با استخوان بيني تركيب شود. استخوانهاي گونه برجسته بوده و پهناي بين آنها در محل اتصالشان در گلو زياد ميباشد. سر كمكم باريك ميشود تا به يك پوزه ظريف ميرسد

  گردن: بلند و نرم با يك انتهاي قوس دار در دهانه گلو

  كتف: بلند، شيب دار، انطباق متناسب به همراه جدوگاه برجسته

  بدن: به طور ويژه اي باريك با سينه عميق، پهناي سينه در تناسب با پهناي بدن ـ داشتن پاهاي منحرف به بيرون عيب محسوب ميشود. داراي كوارتر عقبي خوش فرم و محدود و جاي زين مناسب

  كوارترها: از مفصل ران تا نوك كپل طولاني و شيب دار، طول زياد از استايفل تا مفصل خرگوشي

  مفصل خرگوشي: به واسطه منشأ گرفتن اسب کاسپین از كوه نسبت به نژادهايي با منشأ دشت، داراي مفصل خرگوشي زاويه دارتري ميباشد

  دست و پاها: به طور ويژه اي باريك و استخواني و داراي استخوان متراكم و زانوهاي يكنواخت. بخولوق داراي شيب مناسب نه عمود و نه داراي شيب بيش از حد

  سمها: هم در جلو و هم در عقب بيضي شكل و تميز، داراي ديواره و كف بياندازه محكم و قورباغه كوچك

  پوشش، پوست و مو: پوست نازك، ظريف و نرم، تيره- به جز نواحي تحت علائم سفيد- پوشش ابريشمي و يكنواخت در تابستان اغلب همراه با درخشندگي خيره كننده. پوشش زمستان ضخيم، يال و دم پرپشت ولي يكنواخت و ابريشمي. يال معمولاً (همانند اسبهاي تاروبرد) يكنواخت قرار گرفته و ميتواند تا طول زياد رشد نمايد. دم در حين فعاليت با حالتي خوش حمل ميشود. دست و پاها عموما تميز و در مچ بدون مو يا كم مو

  قد: بسته به تغذيه، مراقبت و آب و هوا متغير است. نمونه هاي ثبت شده قد بين كمتر از 100 تا بيش از 130 سانتيمتر وجود دارد. ميزان رشد در ابتداي زندگي به طور قابل توجهي سريع ميباشد به طوري كه خزر جوان در 18 ماه اول زندگي خود اكثر ارتفاعش را به دست مي آورد و در بلوغ كامل ميشود. ميانگين قد خزرها 7/113 سانتيمتر ميباشد.

  عملكرد : عملكرد نرم و طبيعي در همه انواع گام، يورتمه كشيده با تكان كم به همراه استفاده تماشايي از كتف، تاخت جنبشي و روان، چهار نعل نرم ، طبيعتا سبك وزن و چابك با قابليت پرش استثنايي

  خلق و خو: هوش و زكاوت سرشار اما بسيار آرام و مطيع

  کاربردها

  سواركاري كودكان:

  ويژگيهاي بدني و رفتاري كاسپين منحصر به فرد و بي نظير است. در دنيا اسباني با جثه خزر كه براي سواري كودكان مناسب باشند زيادند اما هيچكدام داراي تناسب بدني نيستند. دست و پاي كوچك، سر بزرگ، بدن درشت ، زمخت ، و گوشت الود در اكثر آنها صفتي بارز است اينها را پوني pony مينامند همان نامي كه در ابتدا به خزر داده شده بود. چرا كه قد خزر هم مثل پونيها كمتر از 130 سانتيمتر است اما تناسب بدني خيره كننده، چالاكي و زيبايي خزر- يعني همان صفاتي كه منجر به بازاريابي آن شد- در هيچ يك از پونيها ديده نميشود. خزر تمام ويژگيهاي يك اسب عرب را داراست. همين امر نيز در گسترش بين المللي نژاد بسيار موثر واقع شد. قدرت پرش فوق العاده از موانع و چالاكي آن بي نظير اما در عين حال مهربان و تربيت پذير است. با ورود خزر، انگليسيها آن را بسيار برتر از نژادهاي پوني خود يافتند و در مجموعه هاي سواري كودكان به كار گرفتند. بر خلاف ايران كه آموزش سواري تنها با اسبهاي معمولي صورت ميگيرد، آنها از پونيها براي آموزش سواري كودكان استفاده ميكنند. بدين ترتيب هم آموزش سواري به كودك و نوجوان ساده و كم خطر ميشود و هم قدرت تسلط و كنترل مناسب حيوان براي كودك وجود خواهد داشت. اسبهاي خزر در سواري كودكان بي نظيرند. كسب جوايز بسيار زياد در رقابتهاي ورزشي در كشورهايي دارنده خزر مؤيد قابليت ورزشي كم نظير آن است. كودكان به راحتي سواري را با خزر ياد گرفته و در مسابقات شركت ميكنند.

  اسب کاسپین قابليت شركت در تمام رقابتها - از كورس و پرش گرفته تا درساژ- را داراست به شرط آنكه كودكان در آن رشته ها به خوبي آموزش ديده باشند. كاسپين براي كودكان از 5 سالگي و معمولاً براي نوجواناني با وزن كمتر از 40 كيلوگرم كاملاً مناسب است. اسبهاي خزر درشت و بلندتر براي افرادي با وزن بيشتر از اين.

  درشکه رانی :
  هوش سرشار، قدرت يادگيري بسيار زياد، چالاكي، استقامت بدني بالا، يورتمه زيبا، گام كشيده، چهار نعل روان و تاخت نرم و سريع ويژگيهايي است كه كاسپين را به عنوان گزينه بسيار مناسب براي درشكه راني و ساير انواع ورزش هاي سواري مناسب ساخته است. سواري – به معني سوار شدن بر وسيله متصل به اسب- براي افراد در تمام سنين، تمام اوزان، تمام سطوح فعاليت از مبتدي تا پيشرفته و هر نوع شرايط فيزيكي امكان پذير است
  ویرایش توسط Ahoora1 : 8th December 2011 در ساعت 11:44 PM

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 3. #3
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  تغذیه و نگهداری

  تغذیه:
  با توجه به اينكه اسب کاسپین داراي خصايص فيزيولوژيكي مشابه اسب مي باشد در نگهداري و مراقبت توجه به اين ويژگي ها لازم مي باشد؛ از جمله تك معده اي بودن و ويژگي هاي تغذيه اي مرتبط با آن. در نتيجه هر آنچه كه در تغذيه و مراقبت از اسب لازم است مدنظر باشد براي اسب کاسپین نيز صادق است. همانند يك اسب دستگاه گوارش خزر از بخشهاي اصلي دهان، حلق، مري، معده، روده هاي كوچك و بزرگ و روده كور تشكيل شده است. دستگاه گوارش اسب در محل روده كور توسعه يافته و قابليت تجزيه علوفه خشبي توسط ميكرو ارگانيسم ها در آن فراهم شده است. بدن هيچ يك از جانوران قادر به توليد آنزيم هاي تجزيه كننده مواد خشبي از جمله سلولز و ليگنين را ندارد و اين آنزيم ها به وسيله ميكروارگانيسم هاي موجود در دستگاه گوارش حيوانات توليد و همين امر، قابليت مصرف علوفه را در علفخواران فراهم مي كند. اين ميكروب ها در بدن نشخواركنندگان در معده چهار قسمتي اما در تك معده اي ها در روده كور متمركز مي باشد.
  با اين اوصاف خوراك خزر همانند سایر نژادها تركيبي از علوفه (يونجه، غلات علوفه اي و…) و كنسانتره (مواد انرژي زا يا پروتئيني متراكم همانند جو، ذرت وكنجاله ها) و انواع مكمل مي باشد.
  در سيستم نگهداري آزاد قسمت غالب خوراك از چرا تأمين مي شود اما در سيستم بسته تغذيه دستي با خوراك آماده - بر اساس جيره غذايي ويژه هر اسب يا هر گروه بخصوص از اسب ها - صورت مي گيرد.كاسپين هايي كه به خوبي تغذيه شده باشند در 18 ماه اول زندگي به حداكثر قد و حدود 75 درصد وزن خود دست پيدا مي كنند. خانم دالتون چنين نوشته است: كاسپين نژادي خونگرم مي باشد و بايد برخلاف نژادهاي سنگين، وزن بدنش محدود شده و بيش از حد تغذيه نشود. اغلب كاسپين ها غذا را به خوبي تبديل مي كنند و بهتر است با جو و ساير غذاهاي گرمازا تغذيه نشوند ـ به ويژه اگر براي سواري كودكان مورد استفاده قرار مي گيرند. يونجه، چغندرقند، هويج و علوفه – بسته به كاري كه كاسپين ها انجام مي دهند ـ خوراك هايي مناسب محسوب مي شود. مقتضي است خوراك ماديان هاي آبستن حاوي مكمل هاي معدني باشد.
  خوراك هاي جايگزين نيز مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. اين جايگزين ها اگرچه نمي توانند جاي يونجه - كه براي اسب علوفه اي است خوش خوراك - را بگيرند اما در كاهش هزينه هاي نگهداري مؤثرند .

  نگهداری در مرتع:
  به دليل منشأ گرفتن از كوه ، کاسپین ها اغلب قادرند مثل آهو از زمين ناهموار بالا رفته و در بته زارها چرا كنند. اجتماع آن ها در مرتع پرآب به مصلحت نيست چرا كه ريسك ابتلا به لنگش افزايش مي يابد. كاسپين ها در مدتي كه در مرتع هستند اغلب لذت مي برند كه شب در اصطبل باشند. درهاي اصطبل براي اسب هاي كوچك بايد در ارتفاع مناسب نصب شود تا بتوانند به راحتي بيرون را ببينند.

  زمستان گذرانی:
  پوشش كاسپين هاي ايران متراكم و داراي تركيبي مخملي است تا از آن ها در برابر سرماي شديد زمستان محافظت كند. اغلب آنها قادرند به سلامت سرماي سخت را پشت سر بگذرانند و - در صورتي كه در سيستم آزاد مديريت مي شوند - با سرپناه مناسب و خوراك مكمل مي توانند زمستان را طي كنند. كاسپين ها در آب و هواي مرطوب عملكرد خوبي ندارند و مرتباً بايد بازديد شوند تا در صورت نياز بوسيله پوشش مناسب محافظت شوند. رويش موهاي زبر، به امكان از دست دادن شرايط بدني دلالت مي كند.


  سیستم نگهداری بسته:
  نگهداري اسب هاي خزر در سيتم بسته داراي مزاياي متعددي است: امكان نظارت دقيق برشرايط بدني، مديريت ورزشي مناسب، تربيت و آموزش بهتر، زمستان گذراني آسان و بسياري موارد ديگر. اما عيب اين سيستم هزينه هاي بالاي تأسيسات و افزايش هزينه نگهداري است. اما به نظر مي رسد مزاياي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي اين نژاد بكارگيري اين روش نگهداري در كشور را كاملاً توجيه مي كند.

  نکات قابل توجه:
  ظاهري باريك كاملاً طبيعي است و الزاماً نشان نمي دهد كه حيوان، با تغذيه نامناسب يا سوء تغذيه مواجه بوده است. با اين وجود بدن نبايد به نحوي باريك باشد كه عرض بين دست ها وجود نداشته باشد. كره هاي نر به منظور فعاليت هاي اصلاح نژاد بايد تحت آزمايشات دقيق دامپزشك قرار گيرند تا مجوز جفتگيري را به دست آورند در نتيجه كره اسب هاي داراي دهان طوطي شكل، بيضه مخفي يا دست و پاي غيرطبيعي نبايد وارد چرخه توليد مثل شوند. بايد دقت نمود تا طرح هاي اصلاح نژادي، خطوط خوني كمياب را در برگيرد و بايد كمي هم براي در نظر گرفتن ماديان يا نريان مكمل براي جلوگيري از هم خوني تحقيق نمود


  تحقیقات بین المللی

  نظريه وجود نژادي كوتاه قد از اسب كه در سير تكامل نژادهاي اسب در جهان ايفاي نقش نموده باشد پيش از بازيابي اسب کاسپین نيز ارائه شده بود. تاريخ شناسان و پژوهشگران پيش از بازيابي با استفاده از استخوانهاي بجا مانده از دوران گذشته در سايتهاي باستاني از جمله در ايران به برسي نحوه تكامل اسب پرداخته بودند.
  تحقيقات صورت گرفته توسط پروفسور اسپيد Speed و پروفسور اسكوركاوسكي Skorkowski بر روي ساختار استخوان به ارائه نظريه هايي درباره سير تكامل اسب منجر شد (كتاب The Horse Through Fifty Centuries of Civilisation – Anthony Dent – 1974) . اين نظريه ها با آنچه الوين هارتلي ادوارد Elwyn Hartley Edwards – تاريخ دان مشهور علوم اسب – بيان مي‏كرد، هم خواني داشت در اين نظريه به دو نوع پوني و دو نوع اسب كه در سير تكامل نژادهاي اسب نقش داشته اند اشاره شده است :

  پوني نوع 1: وضعيت بدني مشابه نژاد اكسمور – قد كمتر از 130 سانتيمتر.

  پوني نوع 2: بلند تر و سنگين تر – ظاهري شبيه به نژاد مغولي .

  اسب نوع 3: قد 150 سانتيمتر – سر بزرگ كمر دراز .

  اسب نوع 4: قد 130 سانتيمتر ؛ قبل از بازيابي خزر گمان مي رفت كه عرب همان اسب نوع 4 باشد.

  بر خلاف پوني نوع 1، اسب نوع 4 اين قابليت را داشته كه – در صورت قرار گرفتن در شرايط بهتر – افزايش قد پيدا كرده و درشت تر شود
  ویرایش توسط Ahoora1 : 8th December 2011 در ساعت 11:47 PM

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 4. #4
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  گزارش تصویری از برگزاری هشتمین جشنواره ملی زیبایی اسبچه خزر در منطقه آزاد انزلی

  در هشتمین جشنواره ملی اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی اسب «گل پامچال» به عنوان اسطوره زیبایی مادیان و اسب «بایرام» اسطوره زیبایی نریان شناخته شدند.

  رئیس هیئت سوارکاری گیلان با معرفی اسب های برنده در گروه هفتم اظهار داشت: در این گروه اس بهای پنج تا هشت سال مادیان شرکت داشتند که اسب هما از باشگاه تکتاز رتبه نخست را از آن خود کرد و اسب خزر به مقام دوم رسید و اسب ماهرخ نیز سوم شد.

  وی درباره ارزش ارزی اسبچه خزر بیان داشت: اسبچه خزر در خارج از مرزهای کشور بین 30 تا 50 هزار دلار خرید و فروش میشود اما در ایران به آن بها نمی دهند.

  رئیس هیئت سوارکاری گیلان با بیان اینکه اسبچه خزر عنصری است که آن را در کشور از دست میدهیم، افزود: این اسبچه از توانایی بالایی نسبت به دیگر اسب های دنیا برخوردار است.  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 5. #5
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ثبت اسب خزر ايراني به نام ديگران
  جام جم آنلاين: تشكيل بانك اطلاعات اسبان خزر با توجه به ويژگيهاي منحصربه فرد اسبها در داخل كشور ضرورتي غيرقابل انكار است و اين امر از آنجا ضرورت دارد كه چندي است ديگر كشورها به دنبال تغييرات ژنتيكي و انتساب نژادهاي اصيل ايراني اسب خزر به خود هستند.  به گزارش مهر، امروزه در كشورهاي مختلف اسب خزر پرورش مي يابد و انجمنهاي مردم نهاد تاسيس شده در اين كشورها اقدام به ثبت اسبان خزر ميكنند كه معروفترين آنها انجمن كاسپين انگلستان است كه قصد دارد اين نژاد را به نام خود ثبت كند.

  اما متاسفانه در خود ايران كه خاستگاه اين نژاد است چنين تشكيلاتي وجود ندارد و فهرست اسبان خزر كشور همه ساله بايد همراه با فوليكول موي آنها به انگلستان ارسال شود تا در قبال اخذ هزينه، ثبت شود كه با اين روند، معلوم نيست در چند سال آينده مالك معنوي اين اسب در جهان، ايران باشد چون با داشتن DNA همه اسبان ايران و تكنيكهاي علمي پيشرفته بايد انتظار كپي برداري و... از اسبان داخل كشور را داشت.
  بنابراين تشكيل كتاب انساب و بانك اطلاعات اسبان خزر در داخل كشور ضرورتي غيرقابل انكار است و با توجه به فراهم بودن امكانات براي ميكروچيپ گذاري و ثبت اسبان خزر در بانك اطلاعات در داخل كشور قدم اول در ثبت اسبان خزر انجام پذير است و قدم دوم كه انجام آزمايش DNA و تاييد نژاد اسب خزر است نيز با توجه به اعلام آمادگي چند آزمايشگاه خصوصي و... در صورت پيگيري و تخصيص بودجه امكانپذير خواهد بود.
  رئيس هيات اسب سواري استان گيلان در اين زمينه گفت: در ثبت جهاني اسبچه خزر كشور بايد تعجيل كرد چرا كه انگلستان به دنبال ثبت جهاني اسبچه خزر ايران به نام خود است.
  هوشنگ افشار افزود: ايجاد انجمن ملي اسب كاسپين با مشاركت پرورش دهندگان اسبچه خزر در سطح كشور و با حمايت مركز اصلاحنژاد و معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزي، حمايت از پرورش دهندگان اين اسب گرانبها و تشويق مسوولان براي برگزاري همايش شناسايي اسبچه خزر در زادگاه اين اسب امري ضروري است.
  وي با بيان اين كه زادگاه و مأمن اوليه اسبچه خزر به عنوان نياي تمام اسبهاي جهان در سواحل جنوبي درياي خزر و بويژه استان گيلان است بر لزوم احياء و معرفي آن تاكيد كرد.
  رئيس هيات اسب سواري گيلان همچنين درخصوص نحوه تشخيص ميزان خلوص نژادي اسبچه خزر خاطرنشان كرد: با اين هدف DNA اسب از هر تار موي اسبچه استخراج ميشود تا در كتاب انساب بين المللي درج شود، در حالي كه بعد از گذشت 4 سال از درگذشت خانم لوئيزفيروز بانوي اسب ايران، اسمي از ايران در اين كتاب ثبت نشده است.
  وي يادآور شد: ثبت جهاني مالكيت معنوي و اصالت اسبچه خزر به نام ايران و كرانه هاي جنوبي درياي خزر به عنوان يك موضوع ملي حمايت و توجه بيش از پيش مسوولان ذيربط را طلب ميكند.
  اسب خزر جزو نژادهاي در معرض انقراض
  از آنجا كه بقا و ادامه حيات بدون توليد مثل امكانپذير نيست و موفقيت هر واحد پرورش اسب خزر بسته به راندمان توليد مثلي حيوانات آن دارد و با توجه به اينكه اسب خزر جزو نژادهاي در معرض انقراض است، تحقيقات توليد مثلي از اهميت خاصي برخوردار است تا ضمن تكثير طبيعي اسبان خزر اقدام به تكثير سريعتر آنها از طريق مصنوعي كرد تا جمعيت آن به حد مطلوب برسد.
  معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان گيلان گفت: اسب خزر به عنوان يكي از ذخاير ژنتيكي ارزشمند كشور ايران بسيار مورد توجه است.
  مجيد غلامي افزود: شناخت رفتارهاي مختلف اسب خزر كه در ارتباط با ساختار فيزيكي، جسمي و رواني آن و محيط مورد استفاده است، از طريق درك ظرفيتهاي تغذيه اي، توليد مثلي، سازگاري و تربيتپذيري همچنين صفات منحصر به فرد اسب خزر امكانپذير است.
  اسب خزر به عنوان يك دام بومي مناطق حاشيه جنوبي درياي خزر، منشاء به وجود آمدن تعدادي از نژادهاي اسب امروزه شناخته شده است، اين در حالي است كه جمعيت اين اسب در حال حاضر بسيار كم بوده و براي ادامه بقاء نياز به حمايت و پشتيباني ويژه دارد.
  برهمين اساس و در راستاي حفظ ذخاير ژني دامهاي موجود كشور نگهداري، تكثير و احياء اين دام جزء وظايف و مسووليتهاي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان تهران بوده كه اهم اولويتهاي تحقيقاتي شامل شناسايي و تعيين احتياجات غذايي اسب خزر، بررسي روشهاي تغذيه و خوراك دهي اسب خزر، شناسايي منابع جديد و تعيين ارزش غذايي آنها براي تعليف اسب خزر، تعيين ارزش غذايي گياهان مرتعي مورد استفاده در تغذيه اسب خزر و بررسي تاثير نقش تغذيه بر راندمان توليد مثلي اسب خزر است.
  از دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح اهلي شدن اسب در فلات ايران شروع شده است، به طوري كه در تاريخ هردوت ميخوانيم: پرورش اسب در ايران چندان پراهميت است كه هر ساله بايد 120 هزار اسب جديد به انبوه اسبان ايراني اضافه شود، نخستين بار بستن اسب به وسايل سواري از ايران رايج شده است.
  اما با وجود اينكه ايران مهد پرورش نژادهاي معروف اسب مثل خزر، تركمن، اصيل، كرد دره شوري و... بوده و هست متاسفانه به دليل بي توجهي و بي مهري نسبت به آن از يكسو و سياستهاي غلط از سوي ديگر نه تنها پيشرفتي در توليد و پرورش اين نژادهاي منحصر به فرد نداشته حتي باعث كاهش روز افزون آنها شده است و در حال حاضر نيز هجوم فرهنگ بيگانه واردات اسبان خارجي نيز هر روز از گذشته در حال انجام است و همراه با سهم عمده اي از سرمايه گذاري در صنعت اسب را به خود اختصاص داده است.
  اردشير روحي ماسوله رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان گيلان در اين خصوص گفت: با برگزاري جشنوارهها و همايشها ميتوان ضمن تشويق اسبداران و روستاييان داراي اسب خزر زمينه هاي تكثير و توليد اسبان خزر مناسب را فراهم كرده و از سوي ديگر با شناساندن ارزش و جايگاه اسبان خزر باعث واقعي شدن قيمت آن شد.


  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 6. #6
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  کشف بقایای قدیمی ترین اسب خزر در ایران / عکس
  در حفاریهای جدید، بقایای یکی از قدیمیترین اسبهای خزر در گوهرتپه ایران پیدا شده که به 3000 سال پیش برمیگردد. این اسب پارسی که احتمالا سلطنتی بوده، در کنار انسانها در گورستان دفن شده است.

  بهنوش خرم روز: بقایای قدیمیترین اسب خزر (کاسپین) شناخته شده که گمان میرود یک اسب سلطنتی بوده، در شمال ایران از زیر خاک بیرون آورده شد.

  به گزارش دیسکاوری، بقایای این اسب که به 3000 سال پیش برمیگردد، در منطقه گوهرتپه ایران یافت شده است. در زمان باستان، پادشاهان برای سواری در جنگ یا کشیدن کالسکه های خود، اغلب ترجیح میدادند از اسبهای خزر استفاده کنند، به همین دلیل محققین گمان میکنند که این اسب یافت شده هم یک اسب متعلق به دربار بوده باشد.  اسبهای خزر قدیمیترین نژاد اسب از زمانی است که اسبها روی زمین میزیسته اند و در سالهای نزدیکتر به دوران ما، کسانی مانند شاهزاده فیلیپ انگستان، این اسبها را مشهور کرده اند. در سال 1972 / 1351، شاه وقت ایران یک اسب خزر به پرنس فیلیپ اهدا کرد. سپس پرنس فیلیپ به امید موفقیت در پرورش این نژاد، اسبهای خزر بیشتری را به انگلستان وارد کرد. نتیجه این اقدامات، تشکیل انجمن انگلیسی اسبهای خزر در انگلستان در سال 1975 / 1374 بود.

  گفته میشود که تاریخچه زندگی این اسبهای زیبا به بیش از 3000 سال پیش برمیگردد، یعنی نزدیک به همان زمانی که اسب پیدا شده در گوهرتپه ایران بدان تعلق داشته است. ظاهرا نمونه های قدیمیتری هم یافت شده که قدمت آنها به سال 12000 قبل از میلاد برمیگردد. تاریخ شناسان میگویند این اسب خزر تازه پیدا شده به اواخر دوران برنز تعلق دارد.  علی مه فروزی، مدیر گروه باستانشناسی در گوهر تپه میگوید: «شکل، ظاهر و اندازه موجودی که یافته ایم نشان میدهد قدیمیترین سند از اسبهای خزر را به دست آورده ایم. به نظر میرسد که حفاریهای ما پاز یک گورستان عبور میکند، یعنی همان جایی که بقایای اسب خزر را یافته ایم، و به یک سطح صنعتی میرسد. ما امیدواریم که بتوانیم تا سال آینده اطلاعات تازه ای در مورد دوران صنعتی این منطقه هم به دست بیاوریم.»

  به علاوه مدارک به دست آمده از منطقه گوهرتپه به فهم فرهنگ باستانی این منطقه و ارتباط آن با سایر فرهنگها در دوران قدیم کمک خواهد کرد.  یکی از مواردی که بسیار جالب است این است که به نظر میرسد این اسب خزر مانند انسانها و همراه با آنها در یک گورستان دفن شده است. البته این کار چندان استثنایی نیست و نمونه های دیگری از آن هم ثبت شده است، اما نشان میدهد که در آن زمان چه قدر برای اسبها ارزش قایل بوده اند.  به علاوه کاملا معلوم است که چرا شاه ها از اسبهای خزر خوششان می آمده است. اسبهای خزر از اسبهای امروزی کوچک ترند (در حدود دوسوم اندازه آنها) و به مهربانی، هوش و اشتیاق معروف هستند. همچنین اسبهای خزر را دارای استخوان های ظریف، سرهای کوچک و کوتاه با پیشانی بلند، چشمهای درشت، گوشهای کوچک و پوزه کوچک توصیف کرده اند. آنها بسیار سریع و قوی هستند و در عین حال هم خیلی خوش اخلاقند. کسی میتواند از چنین اسبی خوشش نیاید؟

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 7. #7
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  کاش قدر داشته هامونو بدونیم...

  چه ابهتی داره این چهره.

  بسیبشس

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید