پیمان حیوانات سدها را خواهد شکست

دیده بان حقوق حیوانات: محسن تیزهوش در نویسنده «آوای محیط زسیت ایران» نوشت:

پیمان حیوانات نام انیمیشنی آلمانی است که در سال ۲۰۱۰ میلادی ساخته شده است. رینهارد کلوس این انیمیشن ۹۰ دقیقه ای را برای کودکان ساخته و با این فیلم زیست محیطی ترین کارتون ۱۰ سال اخیر را به جهان معرفی کرده است.کارتونی که حرف های حامیان طبیعت را با زبانی شیوا بیان کرده است.

داستان این انیمیشن در یک دشت بزرگ بنا نهاده شده که حیوانات آن بر اثر بی آبی به جان یکدیگر می افتند و …سرگردان به دنبال قطره ای آب به هر سو سر می زنند.

سرانجام عده ای از این حیوانات برای یافتن آب دل به مسیری طولانی می سپارند و در این راه خطرات بسیاری را تجربه می کنند. سرانجام به یک سازه بتونی بسیار بزرگ می رسند و در می یابند که خشکسالی سرزمینشان ساخته و پرداخته این سازه بد قواره است !حیوانات این داستان که حیات خود را از دست رفته می بینند به این نتیجه می رسند که باید این سازه انسان ساخت را بشکنند تا بتوانند همچون گذشته به حیات خود ادامه دهند.

نکته بسیار جالب این فیلم شخصیت کودک سازنده اصلی این سد است. در حقیقت این کودک نماد دوستداران محیط زیست در تمامی جهان بوده و کارگردان حرف های حامیان طبیعت را از زبان این کودک می زند تا بدین وسیله اندیشه های دوستداران محیط زیست برای نسل نو قابل پذیرش تر شود که در این راه بسیار موفق نیز عمل کرده است.

در قسمت هایی از این فیلم، کودک داستان، پدر و صاحبان سد را به خودخواهی و پول پرستی متهم کرده و از آنها می خواهد که حق حیوانات پایین دست را هم بدهند…اما صاحبان سد اصلا گوش نمی دهند… تا سرانجام حیوانات با یکدیگر پیمان بسته و با کمک یکدیگر سد را می شکنند و اینگونه حیات دوباره به سرزمینشان باز می گردد.

نکته قابل توجه دیگری که باید با آن اشاره کنم، فروش بسیار خوب این فیلم در داخل کشور است. کودکان ایرانی باید این فیلم را ببینند تا همچون کودکان سراسر دنیا حامی حیوانات شوند.به بزرگترها هم پیشنهاد می کنم این فیلم را حتما ببینند.” آب پشت سدها متعلق به همه جانداران است…این نکته ای است که باید همه سد سازان در تمامی نقاط جهان به آن توجه کنند “