دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس از انجام عملیات سرشماری پستانداران در استان فارس خبر داد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس،حسینعلی ابراهیمی کارنامی از انجام عملیات سرشماری پستانداران در استان فارس خبر داد و در خصوص نحوه اجراء و زمانبندی آن گفت: سرشماری جمعیت پستاندار استان فارس از ۲۱ آبان ماه در کلیه مناطق شامل مناطق حفاظت شده ، پارک های ملی، پناهگاه حیات وحش و همچنین منطقه شکار ممنوع آغاز شده و تا ۲۳آذر ماه ادامه خواهد داشت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود: سرشماری جمعیت پستانداران استان توسط کارشناسان محیط زیست طبیعی و ماموران اجرایی گارد محیط زیست فارس انجام می شود و هدف از این کار برآورد جمعیت پستانداران استان ، کسب اطلاع از تغییرات جمعیتی حیوانات نسبت به سنوات گذشته، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق و شناسایی مناطق مستعد جهت ارتقای سطح حفاظتی و شناسایی زیستگاههای مناسب و مستعد جهت احیاء جمعیت گونه های متنوع پستاندار است.
ابراهیمی کارنامی تصریح کرد: سرشماری جمعیت حیات وحش از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست به صورت سراسری در کشور انجام می شود .
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در طول حدود یکماه جمعیت پستانداران در مناطق چهارگانه استان شامل پارکهای ملی ؛ پناهگاه حیات وحش،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع سرشماری خواهد شد و حیات وحش به ترتیب در پارک ملی بمو پناهگاه حیات وحش بختگان ، منطقه حفاظت شده بهرام گور، منطقه حفاظت شده هرمد لارستان, منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان ومیانکتل، بیدبیده آباده، بصیران اقلید، آبشار مارگون، پادنا، و مل بلند فیروزآباد، توت سیاه و دره باغ بوانات ، کوه سیاه ارسنجان، و کوه دراء ممسنی، چاه نفت ، کوهستان و مزایجان داراب، کوه گرم جهرم، میانجنگل فسا، خرمنکوه، ، کوه هوا و تنگ خور و سایر زیستگاهها سرشماری خواهند شد.
به گفته مهندس ابراهیمی کارنامی طی این سرشماری تعداد حیات وحش استان بخصوص علفخواران شامل: کل و بز، آهو، جبیر، گورخر، گوزن زرد، قوچ و میش شمارش خواهند شد.
وی در ادامه گفت: ۵/۹درصد از کل مساحت استان فارس جزء مناطق حفاظت شده ، پارک ملی ، پناهگاه حیات وحش هستند و علاوه بر آن سرشماری حیات وحش ۱۶ منطقه شکار ممنوع نیز همزمان با مناطق چهارگانه صورت می پذیرد.
وی در پایان گفت: استان فارس به دلیل اقلیم و پستی و بلندی متنوعی که دارد از قطبهای تنوع زیستی در کشور محسوب می گردد. این استان با داشتن ۵۲گونه پستاندار ، حدود۸/۲۶٫درصد کل گونه های پستاندار ایران را در خود جای داده است. و حفاظت از گونه های ارزشمند و در معرض تهدیدی چون: آهو، قوچ و میش، گورخر ایرانی، گوزن زرد ایرانی، پلنگ، خرس قهوه ای از اهداف عمده و اولویت های کاری این اداره کل محسوب می شود.